Prečo Tadej Pogačar a mnoho ďalších pretekárov prešlo na výrazne kratšie kľuky?

Kratšie kľuky by mali poskytovať lepšiu aerodynamiku aj efektívnejší prenos sily do pedálov.
Tadej Pogačar na Giro d’Italia 2024.

Pretekári v profesionálnom pelotóne majú na svojich bicykloch čoraz kratšie kľuky, čo znamená, že za tým musí byť viacero výhod, ktoré jazdcom poskytujú.

Napríklad Tadej Pogačar, ktorý meria 176 cm, mal v roku 2022 mal Pogačar 172,5-milimetrové kľuky, minulý rok prešiel v strede sezóny na 170-milimetrové kľuky a tento rok odštartoval sezónu 2024 s ešte kratšími, 165-milimetrovými kľukami.

Technológie v cestnej cyklistike sa z veľkej časti točia okolo čo najlepšej aerodynamiky a kľuky nie sú výnimkou. Kratšie kľuky totiž znamenajú menšiu plochu, ktorá pri jazde vytvára odpor vzduchu.

Zmenšenie plochy odporu vzduchu samotného komponentu však nie je primárna aerodynamická výhoda, ktorú kratšie kľuky prinášajú.

Kratšie kľuky totiž umožňujú zvýšiť výšku sedla, čím sa trup dostane do horizontálnejšej polohy a zníži sa celá predná oblasť jazdca.

Znamená to tiež, že o niečo menšia časť stehna je vystavená vetru počas otáčania pedálov, čo opäť pomáha aerodynamickej účinnosti jazdca.

Nejde však len o aerodynamiku, ale aj efektivitu šliapania a prenosu sily, čo môže byť pri šesťhodinových pretekoch ešte dôležitejším faktorom ako aerodynamika.

Podľa nemenovaného mechanika z jedného z WorldTour tímov poskytujú kratšie kľuky lepší prenos sily, keď je kľuka otočená hore. Šliapanie s kratšími kľukami údajne zlepšuje efektivitu vďaka úprave uhlu panvy a stehennej kosti.

Jazdec tak môže produkovať väčší výkon, pretože stehno sa pri šliapaní nedostáva tak vysoko, ako pri dlhších kľukách.

14:39 Video: Ako sa rodilo víťazstvo Simče Kuchyňkovej v pretekoch svetového pohára v endure?

Pretekársky tím Okoeverywhere Racing prináša pohľad na ďalší súťažný víkend v pretekoch svetového pohára, ktoré sa uskutočnili v poľskom meste Bielsko-Biala, ktoré je už roky vyhlásenou enduro lokalitou.

13:32 Svetový pohár v zjazde v poľskom Szczyrku vyhral premiérovo Ronan Dunne, v ženách najrýchlejšou Marine Cabirou.

Okrem Íra boli v top 5 už iba francúzski pretekári. Najlepšie zo Slovákov zajazdil Rasťo Baránek, ktorý skončil na 34. mieste a postup do finále mu unikol len o 0,8 sekundy.

12:27 Dylan Groenewegen zvíťazil na belgickej klasike Okolo Limburgu a dočkal sa prvej výhry od januára.

Groenewegen bol tento rok už deväťkrát na pódiových priečkach, ale len dvakrát vyhral. Na pretekoch Okolo Limburgu skončil na druhom mieste Maurice Ballerstedt pred Arnaudom De Liem.

11:57 Video: Netflix zverejnil trailer na pokračovanie dokumentárnej série Tour de France: Unchained.

Na Netflixe bude dostupná od 11. júna 2024. V upútavke je zjavné, že séria sa zameriava nielen na samotné preteky, ale aj témy ako je doping a kontroverzné témy, vrátane konfliktu Juliana Alaphilippea so šéfom QuickStep-u Patrickom Lefevereom.

11:40 Detaily 16. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

Po kráľovskej etape, ktorú suverénne vyhral Tadej Pogačar, nasleduje ďalšia horská etapa, v ktorej je pravdepodobný úspech úniku.