Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Peter Sagan na Giro d’Italia: Jeden z najlepších výkonov v kariére a honba za cyklámenovým dresom

„Keď sa to konečne upokojilo, začal som hrať mŕtveho chrobáka. Cítil som, že sa mi ide dobre a chcel som sa trochu pohrať s ich hlavami, aby si mysleli, že nevládzem," opisuje Peter Sagan desiatu etapu na Gire v roku 2020, ktorú vyhral po 133 km v úniku a 12-kilometrovom sóle.
Martin Sarvaš
Peter Sagan na Giro d’Italia 2020. Luca Bettini/BettiniPhoto©2020

Viac podobných článkov sa dočítate o najväčších úspechoch Petra Sagana sa dočítate v zberateľskej edícii časopisu Cyklistika o Petrovi Saganovi.

V roku 2020 sa Peter Sagan dostal do historického zoznamu pretekárov, ktorí majú na konte etapové víťazstvá zo všetkých troch pretekov Grand Tour – Tour de France, Giro d’Italia, Vuelta a España.

Sagan práve v tejto sezóne štartoval na Gire po prvýkrát, no predviedol jeden z najlepších výkonov v kariére.

Rok 2020 výrazne poznačila pandémia covidu-19, kvôli ktorej sa v jarnej časti zrušila veľká väčšina pretekov a pretekári museli kvôli zákazu vychádzania trénovať doma na trenažéroch. Peter Sagan mal za sebou dobrú zimnú prípravu, ktorú však nemohol zužitkovať na jarných klasikách.

V polovici roku UCI oznámila nový štart sezóny a keďže v Bore od Sagana očakávali výsledky, povedali mu: Ty máš motor, ty to zvládneš! a poslali ho na Tour aj Giro.

A tak začal Sagan zbierať pretekové kilometre na Tour de France, kde sa mu však nepodarilo vyhrať etapu ani získať zelený dres, a tak išiel v októbri na Giro s jasným cieľom – získať cyklámenový dres pre víťaza bodovacej súťaže.

„Po Tour som mal síce dobrú vytrvalosť, ale chýbala mi rýchlosť a cítil som, že akoby mi ešte niečo chýbalo,“ opísal Sagan svoj stav pred štartom na Gire, kde bol jeho najväčším súperom silný francúzsky šprintér Arnaud Démare.

Peter Sagan na Giro d’Italia 2020: 133 km v úniku a 12-kilometrové sólo

Peter Sagan na Giro d’Italia 2020. Luca Bettini/BettiniPhoto©2020

Slovák začal svoj premiérový týždeň na talianskej Grand Tour, ako inak, tromi druhými miestami, keď ho v šprinte porazili raz Diego Ulissi a dvakrát Démare.

Zlom však prišiel v desiatej etape, v ktorej sa Saganovi „zobudili nohy“ a ukázal, že stále patrí medzi svetovú elitu a stále dokáže vyhrávať vo svojom obľúbenom štýle. Ani sám Sagan však nečakal, že by mohol uspieť práve v tejto etape, keďže obsahovala veľa kratších, ale zato veľmi prudkých stúpaní.

Hektický štart

Začiatok etapy bol veľmi hektický a až po 90 kilometroch bol na čele definitívne sformovaný únik. Peter Sagan bol však už od úvodu veľmi aktívny a podarilo sa mu odtrhnúť z pelotónu 133 km pred cieľom: „Na začiatku som bol trochu tuhý, ale potom sa začalo nastupovať, rozbehol som sa, v jednom prudkom kopci zrýchlil (Filippo) Ganna, a zrazu som bol v úniku.“

Vo vedúcej skupine bol Slovák s ďalšími pätnástimi jazdcami a vedel, že ak má mať neskôr šancu, únik sa musí zredukovať. Vždy keď sa Sagan dostal čelo skupiny, začal poriadne tlačiť do pedálov, zrýchlil na 70 km/h a jazdci začali postupne odpadávať.

„Takto som to rozbehol zopárkrát a vtedy mi došlo, ako dobre sa mi ide a že by som sa mal asi začať trochu šetriť.“

„Keď sa to konečne upokojilo, začal som hrať mŕtveho chrobáka“

Démarovi sa však nepáčilo, že Sagan je v úniku a získa body na šprintérskej prémii, a tak jeho tím Groupama-FDJ začal ťahať pelotón, aby ich dobehol.

Podarilo sa im stiahnuť minútovú stratu na 20 sekúnd, ale bližšie sa už nedostali, pretože po 30 km stíhacej jazdy jazdcom Groupamy došli sily, zatiaľ čo v úniku s jazdci dobre spolupracovali a išli veľmi vysoké tempo.

Keď zostávalo do cieľa 88 km, pelotón konečne zvoľnil tempo, situácia sa upokojila a Peter Sagan si pohodlne zobral plný počet bodov na rýchlostnej prémii. Záverečná tretina etapy obsahovala sériu siedmich stúpaní, do ktorých musel Sagan taktizovať, aby sa udržal s vrchármi v úniku.

„Keď sa to konečne upokojilo, začal som hrať mŕtveho chrobáka. Cítil som, že sa mi ide dobre a chcel som sa trochu pohrať s ich hlavami, aby si mysleli, že nevládzem,“ opísal Sagan.

„Celý deň sa deriem v úniku a teraz ma niekto predbehne tesne pred koncom? No to určite.“

Peter Sagan na Giro d’Italia 2020. Luca Bettini/BettiniPhoto©2020

Na každom väčšom kopci som spomalil, šetril som energiu a trochu som zaostával, ale vždy som ich v zjazde alebo na rovine dobehol,“ opísal Sagan.

V poslednej hodine sa skúšali jazdci v úniku zbaviť Sagana nespočetnými útokmi, ale slovenský cyklista dokázal na každé jedno zrýchlenie pohotovo zareagovať.

V záverečnom stúpaní Tortoreto sa mu 12,5 km pred cieľom podarilo zbaviť sa aj posledného jazdca v úniku Bena Swifta, zatiaľ čo z pelotónu sa po Saganovi rozbehol skvelý vrchár aj časovkár Brandon McNulty: „Povedali mi to do vysielačky, ale hovoril som si, že toto mi nemôže zobrať. Celý deň sa deriem v úniku a teraz ma niekto predbehne tesne pred koncom? No to určite.“

Saganovi sa podarilo udržať náskok pred prenasledovateľmi a svoje sólo úspešne prviedol až na cieľovú čiaru, na ktorej ukázal typické talianske gesto pri prejazde cieľom.

„Konečne. Som veľmi šťastný, lebo o toto som sa snažil od začiatku sezóny. Veľakrát som sa umiestnil na pódiu alebo v najlepšej päťke, ale moje predchádzajúce víťazstvo sa datovalo už poriadne dávno, na minuloročnej Tour de France,“ povedal Sagan v cieli.

Zostrih 10. etapy Giro d’Italia 2020:

Šialený výkon v číslach

V tejto etape predviedol Peter Sagan jeden z najlepších výkonov v kariére, čo potvrdili aj jeho dáta o výkone. Pre tých, ktorí sa zaujímajú viac ako iba o umiestnenie, budú nasledovné čísla skutočne fascinujúce.

Kopcovitá etapa mala 177 km a prevýšenie 2 055 metrov, pričom Sagan strávil 133 km v úniku, z čoho záverečných 12 km išiel na čele osamote. Počas štyroch hodín a v priemernej rýchlosti 43,9 km/h bol až 22 % v červenej zóne, priemerný výkon mal 330 wattov a pri svojom sóle mal dokonca priemer až 440 wattov.

Pri výkone je však dôležitá aj hmotnosť jazdca a väčšiu výpovednú hodnotu má pomer výkonu a hmotnosti, ktorý mal Sagan v desiatej etape na Gire 2010 až 4,23 W/kg, pričom pri rozhodujúcom útoku v stúpaní Tortoreto mal počas 1:44 min. priemer 7,7 W/kg. Len pre predstavu, podobné čísla mal Mathieu van der Poel pri víťazstve Strade Bianche či monumentu Okolo Flásmska.

Detaily výkonu Petra Sagana v 10. etape Giro d’Italia 2020

 • Dĺžka a prevýšenie etapy: 177 km/2 055 m
 • Čas: 04:01:45 hod
 • Priemerná rýchlosť: 43,9 km/h
 • Max rýchlosť: 84,3 km/h
 • Priemerný výkon: 330 W (4,23 W/kg)
 • Maximálny výkon: 1 160 W
 • Červená zóna: 22 %
 • Priemerný výkon pri rozhodujúcom útoku: 600 W (1:44 min)

Záverečných 7,5 km

 • Čas: 8:59 min
 • Priemerná rýchlosť: 50,8 km/h
 • Max rýchlosť: 59,4 km/h
 • Priemerný výkon: 430 W
 • Max výkon: 1 000 W
 • Červená zóna: 30 %

Peter Sagan na Giro d’Italia 2021: Honba za cyklaménovým dresom

Peter Sagan na Giro d’Italia 2021. Foto: Dario Belingheri/BettiniPhoto©2021

„Môj hlavný cieľ na Gire bolo získať cyklámenový dres, čo sa mi nepodarilo a skončil som druhý, a aj preto som chcel ísť Giro aj ďalší rok, lebo som vedel, že na to mám,“ opísal Sagan svoje ambície, ktoré sa mu v roku 2021 podarilo naplniť.

Cieľ Petra Sagana na Giro d’Italia 2021 bol jasný – nazbierať najviac bodov a vyhrať súťaž šprintérov. Mal však silnú konkurenciu v jazdcoch ako Tim Merlier, Fernando Gaviria, Elia Viviani, Dylan Groenewegen či Caleb Ewan, kvôli ktorému ešte v júli na Tour de France spadol a neskôr z pretekov odstúpil.

V prvom týždni sa mu v šprintoch podarilo skončiť trikrát v top 5, pričom cyklámenový dres mal oblečený Merlier. Zlom však prišiel, podobne ako o rok skôr, v desiatej etape, v ktorej tentokrát zvíťazil v hromadnom šprinte a dostal sa do vedenia bodovacej súťaže.

Druhú polovicu Gira si už Sagan iba musel strážiť náskok a zbierať body na prémiách. Svoju túžbu po cyklámenovom drese dával najavo veľmi výrazne, keď si osobne strážil jazdcov, ktorí sa snažili dostať sa do úniku, čo vyvrcholilo v osemnástej etape.

Pokuta za zastrašovanie

Sagan mal vtedy 22-bodový náskok pred druhým Davidem Cimolaiom a práve táto etapa bola poslednou príležitosťou pre šprintérov.

Boj o únik trval takmer 60 km, kým sa odtrhla 23-členná skupina jazdcov a Sagan prišiel na čelo pelotónu spolu s tímovým kolegom Danielom Ossom, aby zabránili ďalším pokusom o úniky. Trojnásobný majster sveta sa rozbehol za každým jedným jazdcom, ktorý zrýchlil.

„Sagan je na čele veľmi agresívny. Berie to osobne a nechce nechať nikoho ujsť z pelotónu. Pre ostatných to musí byť zastrašujúce, keď vám taký šampión a hviezda ako Sagan ukazuje: Ty nikam nejdeš!,“ opisoval situáciu komentátor na Eurosporte.

Za toto dali rozhodcovia slovenskému cyklistu pokutu 1 000 švajčiarskych frankov a odpočítali mu 50 UCI bodov. Podľa vyjadrenia rozhodcov bolo dôvodom „zastrašovanie a nevhodné správanie voči iným jazdcom“. Z bodov mu však našťastie neubrali, takže si o pár dní v Miláne splnil ďalší sen a prevzal cyklámenový dres.

Peter Sagan sa tak stal v roku 2021 len siedmym jazdcom v histórii cyklistiky, ktorému sa podarilo získať nielen zelený dres na Tour de France, ale aj cyklámenový dres na Giro d’Italia.

Top10 výsledky Petra Sagana na Giro d’Italia

2020

2021

Aktuality

Včera 18:03 Sam Bennett dosiahol etapový hetrik na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Bennett si pripísal v piatej etape už tretie etapové víťazstvo na francúzskych pretekoch Štyri dni Dunkerque a aj naďalej je lídrom celkovej klasifikácie. Druhý skončil Paul Penhoët a tretí finišoval Jenno Berckmoes.

Včera 17:48 Filippo Ganna konečne porazil Pogačara a vyhral časovku na Giro d’Italia s priemernou rýchlosťou 53,4 km/h.

Tadej Pogačar mal druhý najlepší čas a na treťom mieste skončil Gannov tímový kolega z Ineosu Thymen Arensman. V celkovej klasifikácii sa Geraint Thomas posunul na druhé miesto pred Daniela Martineza.

17.05.2024 Simona Kuchyňková po skvelom výkone vyhrala preteky Svetového pohára v endure v Poľsku.

Len pred pár dňami sa Kuchyňková tešila z tretieho miesta v úvodnom kole Svetového pohára v endure vo Finale Ligure, no v Poľsku svoje súperky porazila a v kategórii do 21 rokov bola najrýchlejšia.

17.05.2024 22-ročný Belgičan takmer prišiel o výhru kvôli predčasnej oslave na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Fotofiniš štvrtej etapy nakoniec ukázal, že Warre Vangheluwe bol na cieľovej čiare o pár milimetrov skôr ako víťaz predošlých dvoch etáp a priebežný líder celkovej klasifikácie Sam Bennett. Mladý Belgičan dosiahol svoje prvé profesionálne víťazstvo.

17.05.2024 Jonathan Milan vyrovnal Pogačarov hetrik a v šprinte vyhral tretiu etapu na Giro d’Italia.

Taliansky šprintér je suverénne najlepším šprintérom na Gire a v trinástej etape zvíťazil pred Stanislawom Aniolkowskim a Philom Bauhausom.

Zavrieť reklamu