Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Horské bicykle

Test: Marin Alpine Trail Carbon 1

Hodnotenie: 4/5
3 449
Matúš Bušík
Test: Marin Alpine Trail Carbon 1

Naše hodnotenie

Skvelá geometria rámu a odpruženie sú podporené elegantným vzhľadom karbónového rámu a solídnou výbavou za prijateľnú cenu

+PLUSY

 • Odpruženie funguje výborne
 • Priestor na upgrade
 • Priestor na upgrade

-MÍNUSY

 • Hrkotanie káblov
 • Vyššia hmotnosť
 • Niektoré komponenty

Hliníkový Marin Alpine Trail dokázal schopnosť značky poskladať solídny enduro bicykel so zreteľom na čo najnižšiu cenu.

Kalifornská značka však nezostala pri hliníku a pustila sa do vytvorenia verzie s predným trojuholníkom z karbónu. Bicykel vyzerá moderne, správa sa slušne a čo je najlepšie, nezruinuje váš rozpočet.

Rám

Marin Alpine Trail Carbon 1 radíme do kategórie enduro bicyklov, teda bicyklov s vyšším zdvihom. Konkrétne je to 150 mm vzadu a vidlica poskytuje 160 mm zdvihu. Dizajn odpruženia nazýva výrobca Marin´s MultiTrac. Ten využíva zliatinové vahadlo, ktoré je v tomto prípade kované a nie zvárané, ako to bolo na staršom modeli.

Bicykel je koncipovaný ako čistokrvný 29“´ a nenachádza sa na ňom flip chip na úpravu geometrie.

Predný rámový trojuholník je vyrobený z karbónu, zatiaľ čo zadná stavba zostala hliníková.

Na ráme nájdete dve uchytenia na košík na fľašu, pričom ten na spodnej strane vrchnej trubky je ideálne využiť na náradie.

Spodná trubka a reťazová vzpera majú zabudovaný chránič. Káble sú vedené vnútrom rámu, avšak porty pre ich vstup nie sú dokonale zabezpečené. Gumové spojenia sa zvykli vysúvať a pri jazde náročnejším terénom ste mohli počuť hrkanie.

Bicykel je dostupný v štyroch veľkostiach od S až po XL. Geometria rámu je moderná a na veľkosti M, ktorú sme testovali, je hodnota dosahu (reach) 455 milimetrov. Hlavový uhol je naprieč veľkosťami rovnaký a dosahuje 63,5°, pričom uhol sedlovej trubky je 78°, vďaka čomu pri šliapaní sedíte na bicykli vo vzpriamenej pozícii. Zadná stavba je rovnako dlhá na všetkých veľkostiach a dĺžka reťazových vzpier je 430 mm.

Komponenty

Vzhľadom na to, že ide o bicykel, ktorý je stavaný s ohľadom na cenu a má karbónový rám, nemôžeme na ňom čakať top výbavu. Avšak dovolím si tvrdiť, že aj tá ponúkaná je nadštandardná s ohľadom na cenu bicykla.

O odpruženie a tlmenie sa starajú vidlica RockShox Yari RC so zdvihom 160 mm a vzduchový tlmič RockShox Select RC.

Na kolesách sú obuté plášte Maxxis Assegai so šírkou 2,5“ a v zosilnenom vyhotovení s ochranou Exo a Double Down. Tieto plášte sú výborné a osvedčili sa aj v náročnejších podmienkach, Maxxis je stávka na istotu.

Brzdný výkon majú na starosti štvorpiestové brzdy TRP Slate Evo, ktorých vzdialenosť od riadidiel nastavujete bez náradia.

Pohon zabezpečuje Shimano a prehadzovač je z radu SLX. Teleskopická sedlovka TranzX má zdvih 150 mm, čo je pri veľkosti M dostatočné. Jej diaľkové ovládanie mi však osobne nesedelo a chcelo by to dlhšiu páčku.

Na to, že bicykel má predný karbónový trojuholník, je jeho hmotnosť celkom vysoká – 15,78 kg.

Jazda

Testovali sme bicykel vo veľkosti M, ktorý je určený pre výšku v rozmedzí 167 a 177 cm, pričom testovací jazdec meria 176 cm. Rám sa teda nachádza na hornej hranici a ak by som si na test vyberal veľkosť dnes, zvolil by som väčšiu.

Moderná geometria bicykla a solídne komponenty ho predurčujú na to, aby ste sa na trailoch cítili výborne.

Nízke ťažisko, vhodne zvolený reach a položenejší hlavový uhol vás držia v dobrom postavení nad stredom bicykla, čo prispieva aj k správnej funkcii odpruženia. To síce nie je z najvyššej kategórie, ale musím ho pochváliť. Naozaj som bol  jeho prejavom prekvapený, všetko malo skvelý chod a to sa mi páčilo najviac na celom bicykli.

Pri takýchto bicykloch nemôžeme očakávať, že budú patriť k najrýchlejším v stúpaniach, čo sa aj potvrdilo. Ak však jazdíte na vyšších zdvihoch, budete na to zvyknutí.

S bicyklom sme jazdili v jeden daždivý deň a jeden, keď bolo pekne, a musím povedať, že negatívne ma prekvapili brzdy TRP, tie nedosahovali optimálny výkon za dažďa, čo bolo spôsobené organickými platničkami; pre drsnejšie zaobchádzanie by som volil metalické.

Ďalšiu drobnú výhradu mám ku krytom pri vstupoch káblov do rámu. Tie sa počas dňa uvoľňovali a musel som ich opakovane zastrkávať späť.

Čo sa týka výbavy, treba podotknúť, že vďaka nižšej cene je tu výrazný priestor na neskorší upgrade. Takto viete z Marinu postupom času spraviť perfektný bicykel, ktorý vám vynikajúco poslúži na trailoch za domom, na náročnejších a strmých trailoch, či dokonca v bikeparkoch alebo na enduro pretekoch. Odpruženie funguje fantasticky a na tom sa dá stavať.

Špecifikácia

 • Vidlica: RockShox Yari RC, zdvih 160 mm
 • Tlmič: Rock Shox Deluxe Select +
 • Predstavec: Marin 3D Forged Alloy, 35 mm
 • Riadidlá: Marin Mini-Riser
 • Radenie: Shimano Deore
 • Prehazdovač: Shimano SLX 12 sp.
 • Kľuky: FSA Comet Heavy Duty, Modular 1x 32T
 • Brzdy: TRP Slate Evo
 • Kolesá: Marin, Double Wall Alloy 29“
 • Plášte: Maxxis Assegai 29 × 2,5”, MAXX TERRA, EXO+ (predný), Tubeless Compatible; Rear: Maxxis Assegai 29 × 2,5”, MAXX GRIP, DoubleDown (zadný)
 • Sedlovka: TranzX
 • Hmotnosť: 15,78 kg

www.sloger.sk

Aktuality

14:39 Video: Ako sa rodilo víťazstvo Simče Kuchyňkovej v pretekoch svetového pohára v endure?

Pretekársky tím Okoeverywhere Racing prináša pohľad na ďalší súťažný víkend v pretekoch svetového pohára, ktoré sa uskutočnili v poľskom meste Bielsko-Biala, ktoré je už roky vyhlásenou enduro lokalitou.

13:32 Svetový pohár v zjazde v poľskom Szczyrku vyhral premiérovo Ronan Dunne, v ženách najrýchlejšou Marine Cabirou.

Okrem Íra boli v top 5 už iba francúzski pretekári. Najlepšie zo Slovákov zajazdil Rasťo Baránek, ktorý skončil na 34. mieste a postup do finále mu unikol len o 0,8 sekundy.

12:27 Dylan Groenewegen zvíťazil na belgickej klasike Okolo Limburgu a dočkal sa prvej výhry od januára.

Groenewegen bol tento rok už deväťkrát na pódiových priečkach, ale len dvakrát vyhral. Na pretekoch Okolo Limburgu skončil na druhom mieste Maurice Ballerstedt pred Arnaudom De Liem.

11:57 Video: Netflix zverejnil trailer na pokračovanie dokumentárnej série Tour de France: Unchained.

Na Netflixe bude dostupná od 11. júna 2024. V upútavke je zjavné, že séria sa zameriava nielen na samotné preteky, ale aj témy ako je doping a kontroverzné témy, vrátane konfliktu Juliana Alaphilippea so šéfom QuickStep-u Patrickom Lefevereom.

11:40 Detaily 16. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

Po kráľovskej etape, ktorú suverénne vyhral Tadej Pogačar, nasleduje ďalšia horská etapa, v ktorej je pravdepodobný úspech úniku.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu