Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Kazety

Test: e*thirteen Helix race 12-rýchlostná kazeta

Hodnotenie: 3.5/5
409
Matúš Bušík
Test: e*thirteen Helix race 12-rýchlostná kazeta

19.01.24. Mountain Biking UK. Forest of Dean. PIC © Andy Lloyd www.andylloyd.photography @andylloyder

Naše hodnotenie

Plnohodnotná náhrada kaziet SRAM a Shimano, hoci neradí vždy až tak hladko ako niektoré iné.

+PLUSY

  • Cenou aj hmotnosťou priamo konkuruje SRAM-u aj Shimanu
  • Dostupnosť náhradných dielov

-MÍNUSY

  • Radí dobre, no nie dokonale

Táto kazeta ponúka najväčší rozsah na trhu – až 578 percent. Je pritom kompatibilná ako s pohonmi Shimano, tak SRAM, akurát v tomto prípade nie s najnovšími bezdrôtovými modelmi Transmission.

Montuje sa na voľnobežku XD. Konštrukcia pozostáva z dvoch častí – prvých 10 pastorkov je vyrobených z ocele, zatiaľ čo dva najväčšie sú z hliníka. Dajú sa tak osobitne vymeniť, napríklad za verziu s 50-zubovým najväčším pastorkom. Dva najväčšie pastorky sa pritom vyrábajú vo viacerých farbách.

Udávaná hmotnosť 404 g (naša pritom vážila len 390 g) znamená, že Helix je o kúsok ťažšia kazeta ako podobne drahá od Shimana zo súpravy XTR M9101 s 10 – 51-zubovým rozsahom.

Alternatíva od SRAM-u v podobe modelu X01 Eagle s 10 – 52-zubovým rozsahom je drahšia a ťažšia ako Shimano, no stále o niekoľko gramov ľahšia ako Helix.

Pri montáži sa ako prvé na voľnobežku nasunú hliníkové pastorky, ktoré sa zaistia červíkovou skrutkou. Následne sa podobným princípom montuje aj zvyšok kazety, ktorá sa zakrúti pomocou biča alebo kľúča na kazety a nakoniec zaistí červíkovou skrutkou. Proces je to jednoduchý, no treba si dať pozor na dostatočné premazanie dosadacích plôch.

Vyrobiť kazetu, ktorá bude dobre fungovať s pohonmi oboch hlavných výrobcov, nie je ľahká úloha, no táto radí hladko a presne. Reťaz nemá problém preskočiť ani na jeden z dvoch veľkých pastorkov ani pri zášľape a nevydáva ani žiadne nepríjemné zvuky.

Pri radení pri bežnom šliapaní do pedálov sme si nevšimli žiaden rozdiel oproti bežným kazetám. Ak by sme však skutočne chceli vychytávať detaily, nejaké rozdiely tu predsa len sú.

Pri radení pod plným zášľapom napríklad v porovnaní s kazetou SRAM radí táto o niečo drsnejšie. Stačí však obe zašpiniť, a rozdiel takmer nepoznáte.

Plná blata vlastne radí o niečo hladšie ako kazety Shimano v rovnakých podmienkach. Pri radení nadol na menšie pastorky zas reťaz zoskakuje o niečo hlučnejšie.

Hlavným benefitom tejto kazety je samozrejme obrovských rozsah, v praxi však najmenší 9-zubový pastorok zase až taký rozdiel nie je.

Áno, môžete vďaka nemu vpredu nahodiť menší prevodník a tým ušetriť nejaké gramy a zvýšiť svetlú výšku biku, no ťažko povedať, či to za tú výmenu stojí.

Možno vás presvedčia hladšie skoky medzi jednotlivými prevodmi ako u SRAM-u, no v tomto stále vedie Shimano.

Ak však nechcete vymeniť svoju súčasnú kazetu, no staviate si celý pohon, či dokonca bike od nuly, táto kazeta vám ponúkne zaujímavú alternatívu, ktorú si môžete farebne doladiť k biku a pritom neprísť prakticky o žiaden iný benefit, ktorý ponúkajú dvaja hlavní výrobcovia pohonov.

www.levelsportkoncept.cz

Aktuality

14:39 Video: Ako sa rodilo víťazstvo Simče Kuchyňkovej v pretekoch svetového pohára v endure?

Pretekársky tím Okoeverywhere Racing prináša pohľad na ďalší súťažný víkend v pretekoch svetového pohára, ktoré sa uskutočnili v poľskom meste Bielsko-Biala, ktoré je už roky vyhlásenou enduro lokalitou.

13:32 Svetový pohár v zjazde v poľskom Szczyrku vyhral premiérovo Ronan Dunne, v ženách najrýchlejšou Marine Cabirou.

Okrem Íra boli v top 5 už iba francúzski pretekári. Najlepšie zo Slovákov zajazdil Rasťo Baránek, ktorý skončil na 34. mieste a postup do finále mu unikol len o 0,8 sekundy.

12:27 Dylan Groenewegen zvíťazil na belgickej klasike Okolo Limburgu a dočkal sa prvej výhry od januára.

Groenewegen bol tento rok už deväťkrát na pódiových priečkach, ale len dvakrát vyhral. Na pretekoch Okolo Limburgu skončil na druhom mieste Maurice Ballerstedt pred Arnaudom De Liem.

11:57 Video: Netflix zverejnil trailer na pokračovanie dokumentárnej série Tour de France: Unchained.

Na Netflixe bude dostupná od 11. júna 2024. V upútavke je zjavné, že séria sa zameriava nielen na samotné preteky, ale aj témy ako je doping a kontroverzné témy, vrátane konfliktu Juliana Alaphilippea so šéfom QuickStep-u Patrickom Lefevereom.

11:40 Detaily 16. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

Po kráľovskej etape, ktorú suverénne vyhral Tadej Pogačar, nasleduje ďalšia horská etapa, v ktorej je pravdepodobný úspech úniku.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu