Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Mathieu van der Poel vyhral historický najrýchlejší monument Okolo Flámska po neuveriteľnom 45 km sóle

Van der Poel vyhral Okolo Flámska už po tretíkrát a sa stal prvým jazdcom v histórii cyklistiky, ktorý bol päťkrát po sebe na pódiu flámskeho monumentu.
Martin Sarvaš
Mathieu van der Poel vyhral historický najrýchlejší monument Okolo Flámska po neuveriteľnom 45 km sóle. Foto: Alpecin Cycling

Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) sa stal víťazom historicky najrýchlejšej edície monumentu Okolo Flámska s priemernou rýchlosťou 44,48 km/h.

„Boli to jedny z najťažších pretekov, aké som kedy v živote absolvoval,“ povedal Van der Poel po dojazde do cieľa. „V takomto hroznom počasí to bolo extrémne náročné a posledných 10 kilometrov som bol už totálne prázdny. Už som len zatvoril oči prišiel som až do cieľa.“

Jazdec tímu Alpecin-Deceuninck zaútočil v stúpaní Koppenberg 45 km pred koncom 270-kilometrových pretekov a svoje sólo úspešne dotiahol až do cieľa.

V šprinte skupiny prenasledovateľov vybojoval druhé miesto Luca Mozzato (Arkéa – B&B Hotels) pred tretím Michaelom Matthewsom (Jayco AlUla), ktorého však  rozhodcovia odsunuli na 11. miesto pre nebezpečnú zmenu smeru v záverečnom šprinte a na poslednú pódiovú priečku sa posunul Nilsom Polittom (UAE Emirates).

Rekordný úspech

Van der Poel sa stal celkovo šiestym jazdcom, ktorému sa podarilo vyhrať Okolo Flámska v dúhovom drese majstra sveta.

Naposledy sa to podarilo Petrovi Saganovi v roku 2016 a pred ním vyhrali v dúhovom drese Louison Bobet (1955), Rik Van Looy (1962), Eddy Merckx (1975) a Tom Boonen (2006).

29-ročný Holanďan svojim výkonom dosiahol rekord, ktorý ešte nikto doposiaľ nedokázal – stal prvým jazdcom v histórii, ktorý bol až päťkrát po sebe na pódiu flámskeho monumentu, pričom výhra v roku 2024 bola už jeho tretím triumfom na pretekoch Okolo Flámska a pri jeho dvoch ďalších účastiach skončil na druhom mieste.

Mathieu van der Poel sa tiež pridal k šestici pretekárov, ktorý dosiahli na pretekoch Okolo Flámska hetrik, pričom naposledy sa to podarilo Fabianovi Cancellarovi (2010, 2013, 2014).

Celkovo je Van der Poel druhým najúspešnejším jazdcom v histórii Okolo Flámska po Belgičanovi Johanovi Museeuwi, ktorý bol okrem troch výhier trikrát druhý a dvakrát tretí.

Splnený sen

„Moja sezóna je už teraz úspešná,“ povedal Van der Poel po dojazde. „Víťazstvo okolo Flámska v drese majstra sveta je splneným snom a potrebujem pár chvíľ, aby som si to vstrebal.“

„Dnes to bolo o prežití. Bol to jeden z najťažších dní na pretekoch, aký som kedy zažil.“

„Dážď sťažoval dláždené výstupy. Koppenberg bol až absurdne náročný – šmýkal som sa a šmýkal som sa až na vrchol. Na vrchole som mal peknú medzeru. S týmto vetrom to bolo dosť ďaleko ísť sám. Urobil som to, ale v závere som bol prázdny.“

Van der Poel dodal, že „ešte nemôže myslieť na Roubaix,“ na ktorom bude obhajovať titul z minulého roka a chce si teraz hlavne užiť tretie víťazstvo Okolo Flámska.

Rozhodujúci útok Mathieu van der Poela v stúpaní Koppenberg 45 km pred cieľom:

Víťazný dojazd Mathieu van der Poela:

Výsledky Okolo Flámska 2024

Aktuality

15:26 Decathlon dal do predaja repliky bicyklov Van Rysel RCR Pro tímu AG2R. Po pár hodinách boli vypredané.

V utorok pridal Decathlon do ponuky cestné bicykle, na ktorých pretekajú jazdci tímu Decathlon AG2R La Mondiale. S cenou 9000 eur boli vypredané už na ďalší deň.

11:39 Strávil som týždeň s Petrom Saganom na tréningovom kempe vo Finale Ligure.

Keď ma Mišo Kolář oslovil s ponukou ísť do Talianska na týždenné sústredenie, na ktorom bude aj Peter Sagan, nemohol som odmietnuť. Už len možnosť byť v prítomnosti takej legendy ako Peter je niečo, čo sa jednoducho neodmieta.

09:46 Video: Premrznutého Mattiasa Skjelmoseho museli odniesť v rukách pred koncom Valónskeho šípu.

Dánsky pretekár tímu Lidl-Trek odstúpil z ardénskej klasiky 40 km pred cieľom. Preteky poznačilo chladné a daždivé počasie, ktoré vyradilo mnohých favoritov a preteky dokončilo len 44 cyklistov zo 175 štartujúcich.

09:32 Stevie Williams bol najsilnejší v stúpaní Mur de Huy a na Valónskom šípe dosiahol najväčší úspech v kariére.

Britský jazdec tímu Israel-Premier Tech zaútočil 300 metrov pred cieľom a zvíťazil pred druhým Kevinom Vauquelinom (Arkéa-Samsic) a Maximom Van Gilsom (Lotto-Dstny).

Včera 12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

Zavrieť reklamu