Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Cestné

Elektrofyziologické vyšetrenie srdca Petra Sagana neukázalo žiadne abnormality

Elektrofyziologické vyšetrenie srdca je špecializovaná procedúra, ktorá sa používa na diagnostiku a liečbu abnormálnych srdcových rytmov. V prípade Petra Sagana sa vykonala iba diagnostika.
Martin Sarvaš
Peter Sagan na Tour de France 2023. Foto: TotalEnergies

Peter Sagan mal po minulovýkendových pretekoch XCO v Španielsku problémy s nezvyčajne vysokým tepom a jeho monitor srdcovej frekvencie opakovane zaznamenával hodnoty nad 200 úderov za minútu.

Potvrdil to aj Saganov tréner a povedal, že jeho maximálne hodnoty tepu sa vždy pohybovali okolo 190 bpm (tepov za minútu).

Po správe talianskeho denníku La Gazzetta dello Sport sa rýchlo rozšírili informácie aj do mnohých médií na Slovensku, že Peter Sagan podstúpil operáciu srdca.

Podľa Gazetty mal Peter Sagan podstúpiť zákrok s názvom katétrová ablácia, ktorým by odstránili tkanivo, ktoré arytmiu spôsobuje.

Podstúpil vyšetrenie, nie abláciu

Petra Sagana sme osobne kontaktovali a napísal nám, že „mu nič nerobili.“ Myslel tým, že samotná ablácia nebola vykonaná.

Trojnásobný majster sveta v cestnej cyklistike však podstúpil elektrofyziologické vyšetrenie, ktoré neukázalo žiadne abnormality.

Pod kožu mu však preventívne implantovali senzor, ktorý neustále monitoruje jeho tep a v prípade, že by sa tachykardická epizóda zopakovala, tento senzor zaznamená EKG a na jeho základe by sa dala určiť presnejšia diagnóza.

Peter Sagan na svojom instagrame zverenil znenie lekárskej správy po vyšetrení: „Vykonalo sa interné elektrofyziologické vyšetrenie, ktoré vylúčilo akúkoľvek arytmiu patologického významu. Bol implantovaný podkožný záznamník udalostí, ktorý umožní budúce monitorovanie športovca.“

Čo je to elektrofyziologické vyšetrenie srdca?

Elektrofyziologické vyšetrenie srdca je špecializovaná procedúra, ktorá sa používa na diagnostiku a liečbu abnormálnych srdcových rytmov (arytmií).

Počas tohto vyšetrenia lekár (elektrofyziológ) vkladá tenké katétre do krvných ciev, ktoré vedú do srdca. Tieto katétre sa používajú na meranie elektrickej aktivity srdca a na mapovanie jeho elektrickej funkcie.

Toto vyšetrenie pomáha lekárom zistiť presnú príčinu arytmie a určiť, ktorá časť srdca ju spôsobuje. Umožňuje tiež presnejšie pozorovať elektrickú aktivitu srdca, než to dovoľujú bežné diagnostické metódy, ako je elektrokardiogram (EKG).

Na základe týchto informácií môžu lekári odporučiť najvhodnejšiu liečbu, ako je napríklad liečba liekmi implantácia kardiostimulátora alebo defibrilátora, či spomínaná katétrová ablácia – metóda, pri ktorej sa vysokošpecifickými zásahmi zničia malé oblasti srdcového tkaniva, ktoré spôsobujú arytmie

Pacienti sú počas procedúry obvykle pri vedomí, ale môžu dostávať lieky na uvoľnenie a minimalizáciu nepohodlia.

 

Aktuality

11:39 Strávil som týždeň s Petrom Saganom na tréningovom kempe vo Finale Ligure.

Keď ma Mišo Kolář oslovil s ponukou ísť do Talianska na týždenné sústredenie, na ktorom bude aj Peter Sagan, nemohol som odmietnuť. Už len možnosť byť v prítomnosti takej legendy ako Peter je niečo, čo sa jednoducho neodmieta.

09:46 Video: Premrznutého Mattiasa Skjelmoseho museli odniesť v rukách pred koncom Valónskeho šípu.

Dánsky pretekár tímu Lidl-Trek odstúpil z ardénskej klasiky 40 km pred cieľom. Preteky poznačilo chladné a daždivé počasie, ktoré vyradilo mnohých favoritov a preteky dokončilo len 44 cyklistov zo 175 štartujúcich.

09:32 Stevie Williams bol najsilnejší v stúpaní Mur de Huy a na Valónskom šípe dosiahol najväčší úspech v kariére.

Britský jazdec tímu Israel-Premier Tech zaútočil 300 metrov pred cieľom a zvíťazil pred druhým Kevinom Vauquelinom (Arkéa-Samsic) a Maximom Van Gilsom (Lotto-Dstny).

Včera 12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

Včera 10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Zavrieť reklamu