Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

10 dôvodov, prečo by ste mali začať s cestnou cyklistikou

Cestná cyklistika, ako jedna z najpríjemnejších a najdostupnejších foriem cvičenia, ponúka množstvo výhod pre vaše telo aj myseľ.
Martin Sarvaš
10 dôvodov, prečo by ste mali začať s cestnou cyklistikou

Foto: Isadore

Cestná cyklistika sa stáva čoraz populárnejšou nielen ako forma rekreácie, ale aj ako spôsob zlepšenia fyzickej kondície a spoznávania nových miest.

Tento šport ponúka kombináciu fyzickej výzvy, duševnej relaxácie a možnosti preskúmať rozmanité prostredia z jedinečnej perspektívy.

Cestná cyklistika nielenže posilňuje telo a myseľ, ale tiež umožňuje stretávať sa s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi a vytvárať nové priateľstvá.

Cyklistika vo všeobecnosti je jeden z najekologickejších spôsobov dopravy, takže vďaka jazdeniu na bicykli prispievate k zníženiu emisií skleníkových plynov a znečistenia ovzdušia a prispievate k zdravšiemu životnému prostrediu.

Prečítajte si tiež

1. Zlepšenie fyzickej kondície

Cestná cyklistika je vynikajúcim spôsobom, ako zlepšiť kardiovaskulárne zdravie. Pravidelným šliapaním na pedále posilňujete srdce a pľúca, čím zvyšujete ich efektívnosť a výdrž. Tento druh cvičenia tiež pomáha znižovať riziko vzniku srdcových chorôb a môže výrazne zlepšiť vašu celkovú fyzickú kondíciu.

Je to tiež výborný spôsob pre budovanie svalovej sily a vytrvalosti, najmä v nohách a spodnej časti tela. Dlhé a vytrvalé jazdy na bicykli zvyšujú silu a odolnosť vašich svalov bez nadmerného zaťaženia kĺbov, čo je ideálne pre ľudí všetkých vekových kategórií.

Cestná cyklistika je tiež efektívnym spôsobom, ako spaľovať kalórie a udržiavať zdravú telesnú hmotnosť. Je to aeróbna činnosť, ktorá môže pomôcť znižovať telesný tuk, zlepšovať metabolizmus a tiež podporovať zdravé stravovacie návyky.

2. Zlepšenie mentálneho zdravia

Foto: Isadore

Jazda na bicykli poskytuje vynikajúcu možnosť na duševnú relaxáciu a redukciu stresu. Fyzická aktivita stimuluje produkciu endorfínov, hormónov, ktoré prispievajú k pocitu šťastia a spokojnosti, čím znižujú stres a zlepšujú náladu.

Cyklistika tiež podporuje lepší spánok, zlepšuje kognitívne funkcie, ako sú pamäť a koncentrácia, a dokáže pomôcť v boji proti depresii a úzkosti. Jazda na bicykli vás môže odviesť od každodenných problémov a poskytnúť vám čas na premýšľanie a relaxáciu.

3. Spojenie s prírodou

15. etapa Tour de France 2023. Foto: A.S.O. / Pauline Ballet

Aj keď sa na cestnom bicykli jazdí po asfaltkách, cestná cyklistika umožňuje jedinečný kontakt s prírodou, pretože aj z ciest môžete sledovať a objavovať krásnu prírodu.

Ak si trochu zamakáte do kopca, vďaka cestnému bicyklu sa môžete dostať na vrcholy mnohých kopcov s krásnymi výhľadmi.

Kontakt s prírodou zlepšuje mentálne zdravie, poskytuje príjemný únik z každodennej rutiny a umožňuje vám vychutnať si čerstvý vzduch a prirodzené scenérie. Čas strávený na bicykli vonku tiež zvyšuje hladinu vitamínu D, ktorý je dôležitý pre udržanie zdravých kostí a imunitného systému.

4. Pripojenie sa k cyklistickej komunite

Cestná cyklistika ponúka výborné príležitosti na sociálne interakcie. Účasť na skupinových jazdách, cyklistických udalostiach alebo len neformálne stretnutia s priateľmi na bicykli môžu viesť k novým priateľstvám a posilneniu existujúcich vzťahov.

Spoločné zážitky a výzvy pri jazde posilňujú vzájomné puto a poskytujú pocit spolupatričnosti. Navyše, jazda na bicykli s rodinou a priateľmi je skvelým spôsobom, ako tráviť aktívne chvíle spolu.

5. Flexibilita

Cestná cyklistika je mimoriadne flexibilná aktivita. Môžete si ju užívať samostatne alebo v skupine, na krátke alebo dlhé vzdialenosti, a môžete ju ľahko prispôsobiť svojmu rozvrhu a fyzickej kondícii.

Táto flexibilita znamená, že cyklistika sa hodí takmer pre každého, bez ohľadu na vek alebo úroveň kondície. Môžete si vybrať pokojnú jazdu na uvoľnenie alebo intenzívnejšiu trasu pre náročnejší tréning.

6. Dostupnosť

Trek Émonda ALR 5

Začať s cestnou cyklistikou nevyžaduje veľké finančné investície. Aj keď kvalitný cestný bicykel môže byť určitou počiatočnou investíciou, v porovnaní s mnohými inými športami sú náklady relatívne nízke.

Okrem toho, ak využívate bicykel ako dopravný prostriedok, môžete ho využiť aj napríklad na dochádzanie do práce a ušetriť tak na cestovných nákladoch či parkovaní. Cestná cyklistika je tak nielen prospešná pre vaše zdravie, ale aj ekonomicky výhodná.

7. Zlepšenie navigačných schopností

Pravidelná jazda na bicykli môže zlepšiť vaše navigačné a orientačné schopnosti. Hľadanie nových trás a orientácia v neznámom prostredí posilňuje váš zmysel pre orientáciu a zlepšuje vašu schopnosť čítať mapy a používať navigačné aplikácie.

Tieto zručnosti sú cenné nielen pri cyklistike, ale aj v mnohých iných aspektoch života.

8. Zlepšenie rovnováhy a koordinácie

Cestná cyklistika si tiež vyžaduje a zároveň zlepšuje rovnováhu a koordináciu, aj keď nie tak výrazne ako u horského bicykla. Tieto zručnosti sú tiež kľúčové nielen pre bezpečnú jazdu na bicykli, ale sú dôležité aj v každodennom živote.

Pravidelná jazda na cestnom bicykli môže zlepšiť vašu celkovú motoriku a koordinačné schopnosti.

9. Podpora zdravého životného štýlu

Foto: Stefan Rachow / Alpecin Cycling

Cestná cyklistika je vynikajúci spôsob, ako podporovať a udržiavať zdravý životný štýl. Tento šport prináša komplexné výhody, ktoré zasahujú do rôznych aspektov zdravia a pohody.

Jednou z hlavných výhod cestnej cyklistiky je jej schopnosť ovplyvniť stravovacie návyky. Keď sa zapojíte do pravidelnej fyzickej aktivity, vaše telo začne vyžadovať viac živín, čo často vedie k zdravšiemu stravovaniu.

Cyklisti sa stávajú viac vedomými o tom, čo jedia, zameriavajúc sa na potraviny, ktoré im poskytnú potrebnú energiu a podporia regeneráciu svalov. Zdravá strava je neoddeliteľnou súčasťou cyklistiky a pomáha vytvárať udržateľný zdravý životný štýl.

Okrem toho, pri dlhších jazdách je nevyhnutné udržiavať telo hydratované, čo vedie k zlepšenému vodnému režimu nielen počas športovania, ale aj v bežnom živote. Voda je základným prvkom pre správne fungovanie tela a pravidelná cyklistika toto uvedomenie len posilňuje.

10. Osobný rozvoj

Cestná cyklistika je aktivita, ktorá podporuje fyzické zdravie, duševnú pohodu aj sociálne interakcie. Zároveň ponúka príležitosť na osobný rozvoj.

Či už ide o dosiahnutie určitej vzdialenosti, rýchlosti alebo pravidelnosti jazdy, cyklistika ponúka nekonečné možnosti na stanovovanie a dosahovanie osobných cieľov.

Tento proces posilňuje charakter, zvyšuje sebadôveru a prináša hlboké uspokojenie z dosiahnutých výsledkov.

 

Aktuality

12:43 Fotogaléria: 50 úžasných fotografií a skvelých momentov zo Strade Bianche.

Na pretekoch Strade Bianche štartoval 9-krát aj Peter Sagan a dvakrát skončil druhý, ale ani raz sa mu nepodarilo vyhrať.

11:34 Peter Sagan je od olympiády ďaleko ako Bratislava od Paríža, píše Denník N.

Účasť na Olympijských hrách v Paríži bol hlavným cieľom Sagana po ukončení profesionálnej kariéry v cestnej cyklistike. Musel by však dostať tzv. divokú kartu, keďže dostatok bodov na kvalifikáciu nezískal.

11:09 Na najťažšom Strade Bianche v histórii budú bojovať o ďalšie tituly Tadej Pogačar aj Tom Pidcock.

Trasa má až 215 km aj viac štrkových sektorov. Organizátori toskánskej klasiky by chceli, aby sa Strade Bianche zaradilo medzi cyklistické monumenty.

10:49 UCI potrestala americký ženský tím, ktorý na pretekoch prezliekol mechaničku za pretekárku.

Dôvodom bolo, že tímu Cynisca Cycling chýbala na pretekoch jedna pretekárka, aby mohli odštartovať. Športový riaditeľ dostal trest zákazu činnosti do konca budúceho roka a mechanička do konca augusta tohto roku. (Stickybottle)

10:05 Video: Predstavenie najnovších ľahkých elektrobicyklov Cube AMS Hybrid ONE44.

Najlacnejší model AMS Hybrid ONE44 C:68X SLX váži len 17,3 kg a stojí 5 999 eur. Má zdvih 140mm, motor Bosch Performance Line SX s krútiacim momentom 55 Nm a batériou s kapacitou 400 Wh.

Zavrieť reklamu