Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Unikli zábery nového SRAM Red AXS, podľa všetkého bude sada ľahšia a ergonomickejšia

Je verejným tajomstvom, že SRAM pracuje na novej verzii svojej sady Red AXS, ktorú plánujú vydať v nadchádzajúcej sezóne, avšak nikto nevedel v akom štádiu je celý proces.
Matúš Bušík
Unikli zábery nového SRAM Red AXS, podľa všetkého bude sada ľahšia a ergonomickejšia

Na sociálnej sieti X sa objavili uniknuté zábery tejto sady na bicykli Specialized a príspevok zverejnil užívateľ z Japonska.

Uniknuté zábery zobrazujú novú sadu SRAM Red AXS, ktorá by mohla byť finálnou verziou produktu. To naznačuje, že oficiálne predstavenie sady je už za dverami, a v najbližších týždňoch by sme sa ho mohli dočkať.

Aktuálna verzia Red AXS bola predstavená na konci januára 2019, čo naše predpoklady potvrdzuje. Väčšina značiek začala svoje nové bicykle predstavovať rovno s touto sadou, čo malo za následok obrovský dopad a dosah v cyklistickej komunite. O niečo podobné sa zrejme SRAM pokúsi aj tentokrát.

Ľahšia a ergonomickejšia

Zdroj: @MoBaohua / X

Uniknuté fotografie vyvolávajú dojem, že ide o definitívnu verziu sady aj napriek tomu, že nám ukazuje iba brzdovú páčku, zadný prehadzovač, nové brzdové strmene a kotúč.

Brzdové a radiace páčky sú oveľa štylizovanejšie ako na predchádzajúcej verzii, vďaka čomu budú zrejme ľahšie a ergonomickejšie. To by malo odpovedať na kritiku, ktorá sprevádzala práve predošlú verziu tejto sady.

Nové páčky sú menej objemné, čo je výsledkom presunutia nádržky brzdovej kvapaliny do tela páky, ako sme už mohli tušiť po patente, ktorý bol zverejnený pred niekoľkými mesiacmi.

V skutočnosti je tvar páky prakticky totožný s tým, na čo poukazuje patent a na druhej strane má ergonómiu, ktorá veľmi pripomína páky GRX gravel od Shimana.

Na vrchu brzdovej páky je vidieť niečo, čo by mohol byť jednoduchý kryt na ochranu nejakej nastavovacej skrutky. V každom prípade sú páky menšie, čo nepochybne zníži hmotnosť celej sady.

Zdroj: @MoBaohua / X

Odľahčenie súvisí aj so zadným prehadzovačom, ktorý má oveľa dutejšiu, minimalistickú stredovú konštrukciu.

Na prvý pohľad sa zdá, že batéria a motor ostali nezmenené alebo veľmi podobné než na predchádzajúcej verzii, avšak kladky majú oveľa väčšie otvory.

Čo sa nezmenilo je aj uchytenie k rámu. Špekulovalo sa, že SRAM by prišiel so systémom priameho upevnenia k rámu, ako to poznáme zo sád určených na horskú cyklistiku, prostredníctvom UDH. Reálny obraz si však budeme môcť vytvoriť až po oficiálnom uvedení na trh, prípadne pri úniku ďalších fotografií.

Kazeta, ktorú vidíte na fotografii má 10 zubov a 12 pastorkov, takže tu zrejme nenastala výrazná zmena. Môžete tiež vidieť redizajnovanú reťaz, ktorá si naďalej zachováva koncept Flattop, s tým že ju odľahčili a má otvory v doštičkách svojich článkov.

Zdá sa, že aj brzdové strmene prešli výraznou premenou a vyzerajú naozaj minimalisticky. To platí aj o brzdovom kotúči, ktorého centrálna štruktúra je taktiež zredukovaná.

V najbližších týždňoch budeme situáciu pozorne sledovať, pretože postupne začnú na verejnosť unikať ďalšie podrobnejšie informácie o novej sade SRAM Red AXS.

Zatiaľ celú sadu hodnotíme pozitívne, pretože spoločnosť sa zamerala na chyby, ktoré boli tejto sade najviac vytýkané a svoj produkt chcú posunúť vpred.

Aktuality

13:20 Video: Louise Ferguson dokončila jazdu na Red Bull Hardline Tasmania aj napriek dvom pádom (POV).

Louise Ferguson sa nikdy nevzdáva! Na trati Red Bull Hardline v džungli Tasmánie síce vo finálovej jazde zaznamenala dva pády, ale ani tie ju neodradili od toho prísť do cieľa a zaznamenať tak kompletnú jazdu na tejto šialenej trati. Po prvýkrát sa to podarilo dvom ženám, ktoré sa zapísali do histórie podujatia. Okrem Louise Ferguson sa s traťou popasovala aj víťazka Gracey Hemstreet z Kanady.

12:49 Košický samosprávny kraj poskytne dotáciu pre Trailpark Žehra a pre rožňavské Mine Trails.

Trailpark Žehra dostane z KSK dotáciu vo výške 190 000 € na vybudovanie projektu bežkárskych tratí Nordpark Žehra, ktoré doplnia existujúce žehrianske traily. Mine Trails v Rožňave dostanú na svoj zámer vybudovať flow trail dotáciu vo výške 45 000 €.

12:07 Detaily šialeného výkonu Arnauda De Lieho na pretekoch Omloop Het Nieuwsblad v číslach.

Len 21-ročný belgický talent skončil v historicky najrýchlejšej edícii Omloop Het Nieuwsblad na desiatom mieste. Trasu s dĺžkou 208 km a prevýšením 1563 m prešiel s priemernou rýchlosťou 43,5 km/h, pričom dosiahol počas necelých piatich hodín priemerný normalizovaný výkon 344 wattov.

11:42 Preteky Shimano Super Cup Banyoles aj so slovenskou účasťou, Lukáš Vranák finišoval v junioroch na 23. mieste.

Druhým slovenským pretekárom na štarte juniorských pretekov bol Filip Sadloň, ktorý obsadil konečné 60. miesto. Elitné kategórie ovládli francúzski jazdci Victor Koretzky a Pauline Ferrand-Prévot.

09:40 Klasiky Kuurne-Brusel-Kuurne aj Omloop Het Nieuwsblad boli najrýchlejšie v histórii pretekov.

Jan Tratnik vyhral Nieuwsblad s priemernou rýchlosťou 45,147 km/h a jeho tímový kolega Wout van Aert vyhral Kuurne s priemernou rýchlosťou 44,691 km/h, čím prekonal rekord z roku 1975.

Zavrieť reklamu