Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!

Giro 2016. Zoznámte sa!

Celkovo cyklisti prejdú počas troch týždňov 3383 kilometrov. V Miláne predstavili trasu budúcoročných pretekov Giro d'Italia. Predstoročnicový 99. ročník slávnych pretekov odštartuje v piatok 6. mája 9,8 km dlhou časovkou v holandskom Apeldoorne. Vyvrcholí v nedeľu 29. mája záverečnou 21. etapou z Cunea s dojazdom do Turína (150 km).
Biker
Giro 2016. Zoznámte sa!

Na Giro d’Italia 2016 by nemali chýbať bývalý šampión týchto pretekov z tímu Astana Talian Vincenzo Nibali ako aj jeho krajan a úradujúci víťaz Vuelty Fabio Aru. Na Giro sa chystajú aj dvaja jazdci, ktorí v uplynulých týždňoch zmenili farbu dresu – nová akvizícia BMC Austrálčan Richie Porte a nováčik v tíme Sky Španiel Mikel Landa.

Hviezdne trio vrchárov Alberto Contador, Nairo Quintana, Chris Froome sa podľa posledných informácií sústredí len na úspech na Tour de France. Organizátori Gira už skôr prezradili niekoľko zaujímavých faktov o etapách. Teraz ich doplnili o ďalšie. V Holandsku sa uskutočnia prvé tri etapy – okrem úvodného prológu aj ďalšie dve s koncovkami v Nijmegene a Arnheme. Potom sa jazdci letecky dopravia na taliansku pôdu do Kalábrie, kde si doprajú deň voľna. Odtiaľ sa vydajú smerom na sever do Kampánie a Toskánska. Tam ich čakajú kopcovité dojazdy v Montevergine, Roccarase a Sestole. V šiestej etape sa cyklisti vyštverajú do Roccarasa v centrálnych Apeninách s 20 km dlhým stúpaním do výšky 1572 m. Bude to pre nich prvá veľká skúška odolnosti v kopcoch.

Z troch časoviek bude zaujímavá najmä tá, ktorá ako 9. etapa povedie vinicami v oblasti Chianti v centrálnom Toskánsku s dĺžkou 40,4 km. Šprintérskych koncoviek by malo byť sedem. O osude pretekov rozhodnú vrchárske súboje v Dolomitoch a francúzskej časti Álp. Príprava na horské peklo čaká na cyklistov v etapách číslo trinásť až pätnásť. Trinásta etapa bude vrcholiť v Cividale del Friuli neďaleko slovinských hraníc. Dve málo známe, ale ostré stúpania budú musieť jazdci prekonať v záverečných 40 km. Nasledovať bude kráľovská etapa s dojazdom do Corvary v známom lyžiarskom stredisku Alta Badia. Skúška dlhá 210 km v sebe skrýva šesť ťažkých stúpaní vrátane Passo Pordoi, the Passo Campolongo, Passo Giau a Passo Valparola pred cieľovým zjazdom do Corvary. Aby toho nebolo dosť, nasledovať bude 15. etapa – horská časovka na 10,8 km s Castelrotta do Alpe di Siusi (po dvoch kilometroch po rovine sa bude cesta kľukatiť a dvíhať až do 8%).

Až po nej bude nasledovať záverečný tretí deň voľna.

O osude pretekov pravdepodobne rozhodnú tri alpské etapy v záverečnom týždni – jazdci sa vyšplhajú na Pinerolo, francúzsky Risoul či Sant’Anna di Vinadio. Cieľ v Risoule v 19. etape príde po 16 km dlhom stúpaní. Ešte predtým čaká na pelotón horský masív Colle dell’Agnello. Cyklisti budú musieť prekonať horský priesmyk vo výške 2744 m. Jeho prvý pokoriteľ dostane špeciálnu cenu Cima Coppi za prejazd najvyššie položeného miesta na trase Gira. Nasledujúca 20. etapa s prívlastkom posledná alpská s cieľom na Sant’Anna di Vinadio bude mať len 134 km. Náročnosťou sa však vyrovná predchádzajúcej. Z troch stúpaní púta pozornosť najmä to na Col de la Bonette vo výške 2715 m. Tento nehostinný kopec bol v roku 2008 súčasťou trasy Tour de France. Vtedajší víťaz tejto špeciálnej horskej prémie Juhoafričan John-Lee Augustyn v následnom zjazde vyletel z jednej z ostrých zákrut a po približne 50-metrovom nekontrolovanom páde skončil v štrkovom poli. Ako zázrakom sa mu nič nestalo, iba zničil bicykel.

V súvislosti s budúcoročným Girom v uplynulých dňoch vzbudila pozornosť aj informácia o predčasnom zverejnení trasy pretekov. Na webovej stránke Gira sa neplánovane v predstihu objavila grafika s kruhom znázorňujúcim všetkých 21 etáp. Pravdepodobnou verziou toho, ako k tomu mohlo dôjsť, je umiestnenie článku na web s nesprávnym dátumom. Kým si zodpovední stačili všimnúť svoju chybu a materiál stiahnuť, ten už dávno koloval po internete.

Aktuality

11:07 Prečo nemôžu pretekať cyklisti s defibrilátorom? Vysvetľuje lekár Belgickej cyklistickej federácie.

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Ak sa defibrilátor zapne, keď ide cyklista v zjazde v horskom priesmyku, môže spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ hovorí Kris Van der Mieren.

10:37 17-ročný americký supertalent Andrew August má ísť do Ineosu: Je to Remco s väčšou silou.

Andrew August odmietol ponuku zmluvy s americkým tímom Hagens Bermans Axeon. Zaujímalo sa oňho viacero WorldTour tímov a údajne je jeho prestup do Ineos Grenadiers blízko, ale zmluvu ešte nepodpísal. (GCN)

10:08 Shimano sťahuje 760-tisíc kľúk Ultegra a Dura-Ace kvôli viac ako 4500 prípadom zlyhania materiálu.

Zlyhanie materiálu kľúk Hollowtech viedlo k celkovo šiestim zraneniam, ktoré zahŕňali zlomeniny a vykĺbenia kostí či tržné rany.

Včera 14:19 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

Včera 11:04 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Zavrieť reklamu