Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

DH RACE Gruníky – Ako bolo?

Boli to prvé takéto preteky, ktoré oravský región severne od Dolného Kubína videl.
Biker
DH RACE Gruníky – Ako bolo?

Začiatkom júna sa v maličkej obci Sihelné na severe Slovenska, v lyžiarskom stredisku Gruníky začalo s intenzívnou výstavbou Bike Parku Gruníky. Zakončením týchto prác boli preteky v zjazde horských bicyklov, ktoré sa uskutočnili 2-4. Októbra 2015. Boli to prvé takéto preteky, ktoré oravský región severne od Dolného Kubína videl. Výnimočnou stránkou tejto akcie bola skutočnosť, že pretekárov nečakali žiadne poplatky, ale pre slovenskú zjazdovú scénu nevídané ceny pre víťazov. Počasie každého milo prekvapilo a celý víkend bolo krásne a slnečno, čo prilákalo 99 jazdcov, čo je na prvý ročník takejto akcie slušné číslo. Boli otvorené štyri kategórie o celkové finančné ceny v hodnote 1225 eur. Nedeľňajším pretekom predchádzala súťaž v sobotu o BEST WHIP – o najštýlovejšie narábanie s bicyklom vo vzduchu. Takáto súťaž je na Slovensku novinka. Víťaz mohol byť len jeden a cenu 150 eur si zobral domov Marián Škultéty z Lapierre-CMS Downhill Team.

V Nedeľu sa začalo pretekať o jedenástej pred obedom. Preteky otvorili semifinálovou jazdou ženy, ktorých sa zúčastnilo päť. Pokračovali kategórie JUNIOR, HT a FULL.

Finále bolo spustené o 14:00, opäť začínali ženy. Prvé miesto s časom 1:55:89 zobrala reprezentantka z Poľska Elzbieta Figura, za ňou s časom 2:05:83 bola Miroslava Malisová a tretie miesto s časom 2:09:83 brala Kristína Štyriaková.

Kristína Štyriaková o akcií – „Trať bola pekná, mne sa veľmi páčila. Zo začiatku som sa obávala skokov, ale sú úplne super, sťažovať sa veľmi nemám na čo, iba na tu cestu, dosť dlho trvá sa tam dostať.“

Finálovou jazdou pokračovala kategória JUNIOR. Prvé miesto zase zobral severský sused s časom 1:26:10 Tomek Raszak, druhé miesto s časom 1:32:34 bral 15 ročný Slovák Peter Ogurek a prvú trojku uzatváral opäť Poliak Marek Goryczka s časom 1:34:11.

Nasledovala kategória HT, kde prvé miesto bral za BANG DOWNHILL TEAM Pavol Magda s časom 1:28:63, na druhom mieste sa umiestnil Jakub Buday s časom 1:31:27 a tretie miesto patrilo s časom 1:34:40 Matúšovi Dechtárovi.

Víťaz kategórie HT Pavol Magda o akcií – „Trať bola veľmi pekná, dobre upravená, všetko bolo kvalitne postavené. Samotná akcia bola zorganizovaná veľmi dobre, nič mi tam nechýbalo, celkovo som bol veľmi príjemne prekvapený celým podujatím aj samotným Bike Parkom.“

Najlepšie na koniec, finále ukončila kategória FULL kde išlo o stotinové rozdiely medzi umiestneniami.

Piate miesto patrilo 17 ročnému Filipovi Zemanovi z CTM RACING TEAM s časom 1:21:38, štvrtému Martinovi Beťkovi s časom 1:20:36 chýbalo na tretiu priečku, ktorú obsadil Lukáš Učeň s časom 1:20:07 iba 30 stotín sekundy. Druhé miesto obsadil celkový víťaz Slovenského pohára v zjazde Jozef Ondič z BANG DOWNHILL TEAM s časom 1:17:26. A jazdec, ktorý v Nedeľu podal najlepší výkon, tým pádom bral prvé miesto a s tým aj šťavnatú odmenu, nebol nikto iný ako Ľuboš Staňo s časom 1:14:40.

Jozef „dodo“ Ondič o akcií – „Som rád, že som sa mohol zúčastniť tejto skvelej akcie v Bike Parku Gruníky. Páčilo sa mi tu už od chvíle, keď som prišiel. Čo sa týka trate, bola časovo krátka, ale to len preto, lebo bola dosť rýchla. No našli sa aj technické úseky, takže to bolo super. Samotný pretek prebiehal tiež dobré. Síce miestami jazdci boli rýchlejší ako poľská časomiera a nezamerala ich, no všetko sa napokon napravilo. Pretek dopadol podľa mňa na výbornú. Bolo vidieť že organizátori si dali pekne záležať. Rád sa tu budem vracať, fakt skvelé miesto na tréning.“

Víťaz kategórie FULL Ľuboš Staňo o akcií – „Jeden z lokálnych pretekov, v ktorých by som chcel pochváliť organizáciu. Tá bola zvládnutá na jedničku. Trať sa mi páčila, bola rýchla, no nakoniec už dosť vyjazdená. Na šťastie mi sadla a podarilo sa mi vyhrať obidve merané jazdy a taktiež zajazdiť najrýchlejší čas trate. S výsledkom som maximálne spokojný.“

Hlavný organizátor Martin Sitáš o akcií – „Prvýkrát som organizoval preteky v disciplíne zjazd. Dosť som sa obával, že niečo pokazím, alebo nestihnem, no na koniec sa mi podarilo všetko, ako som chcel. Jazdci boli spokojní, o to mi šlo. Samotne podujatie prebehlo hladko a bez vážnejších zranení. Vieme, že nedostatky, ktoré sme zistili, dokážeme do budúcna odstrániť a presne tam budem mieriť, vychytať muchy a zvýšiť kvalitu podujatia. Na záver by som sa chcel poďakovať spoluorganizátorom Petrovi Tropekovi a Lukášovi Heretíkovi, bez nich by to nešlo! A všetkým, ktorí akokoľvek pomohli, aby sa táto akcia mohla uskutočniť.“

cela galéria tu

Aktuality

15:28 Pozvánka: Slovenský pohár v horskej cyklistike pokračuje v Poráči pri Spišskej Novej Vsi.

V rámci podujatia budú okrem XCO kategórií aj preteky elektrobicyklov E-XCO, E-XCO Open a DEAF kategórie. Preteky sa uskutočnia v Poráči počas víkendu 29. a 30. júna.

14:35 Jan Tratnik skončí vo Visme a podpíše trojročnú zmluvu s tímom Red Bull Bora-Hansgrohe.

O prestupe slovinského univerzála do Bory sa špekulovalo celú jar a podľa viacerých zdrojov to vyzerá, že dohoda medzi Tratnikom a tímom, čoskoro sponzorovaným Red Bullom, je už hotová.

14:10 Garmin predstavil „najinteligentnejší“ cyklopočítač Edge 1050. Má nový displej, výdrž 60 hodín a môžete ním platiť.

Nová vlajková loď cyklopočítačov od Garminu stojí 750 eur, avšak nemá verziu so solárnym nabíjaním.

12:27 Zakladatelia GCN odkúpili naspäť svoj podiel od Warner Bros a vracajú sa k pôvodnej tvorbe.

Známy cyklistický YouTube kanál Global Cycling Network sa chce primárne sústrediť na tvorbu videí. Ich webová stránka, ktorá okrem iného informovala aj o aktualitách zo sveta cyklistiky, končí. Končí aj online platforma Eurosportu a živé vysielanie cyklistických pretekov sa presunie na platformy Max a discovery+.

11:38 Sepp Kuss nejde na Tour de France, po prekonaní COVID-19 sa dostatočne nezotavil.

Tím Visma-Lease a Bike oznámil, že Kuss neodštartuje na Tour a nahradí ho holandský vrchár Bart Lemmen.

Zavrieť reklamu