Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Tlačové správy

Košické Cyklotraily vyzdvihujú spoluprácu s mestskými lesmi

V Košiciach povýšili spoluprácu s mestskými lesmi na úplne inú úroveň, než na akú sme na Slovensku zvyknutí. Ťažba kalamitného dreva tam prebehla až po konzultácii zúčastnených strán a s čo najmenším negatívnym vplyvom na traily. Toto je krásny príklad toho, že ak sa chce tak sa to dá aj na Slovensku.
Matúš Bušík
Košické Cyklotraily vyzdvihujú spoluprácu s mestskými lesmi

KE.CY sú trail parkom v tesnej blízkosti mesta Košice v mestských lesoch. Viacerí ste o ňom už určite počuli, alebo mali možnosť povoziť sa.

Už od roku 2014 sa o ich výstavbu a údržbu stará občianske združenie KE.CY – košické cyklotraily a košická MTB komunita.

Tak ako väčšina lesov na Slovensku aj tie košické lesy sú hospodárske, preto v nich z času na čas prebieha ťažba, alebo iné práce správcu – Mestské lesy Košice, mestský podnik.

Tento podnik sa ako prvý vyjadruje ku novej výstavbe, alebo náročnejšej údržbe KE.CY tailov.

Mestské lesy teda bol prvý subjekt, ktorý sme oslovili s myšlienkou výstavby trail parku v roku 2014. To bol bod „0“ vzájomnej spolupráce.

Vznik nových trailov
Ak s kamarátmi plánujete výstavbu nových trailov a chcete aby výstavba prebehla legálne nebojte sa pýtať:
  • Oslovte skúsenejších v tejto problematike.
  • Vyhľadajte napríklad najbližšie trailcentrum ku vám a oslovte jeho staviteľov, či by vám nevedeli s legislatívnou činnosťou pomôcť.
  • Minimálne získate užitočné rady, koho osloviť a čo všetko je potrebné na výstavbu legálnych trailov
  • Jednajte s miestnymi organizáciami slušne a snažte sa pochopiť aj ich pohľad na vec
  • Ponúknite im svoju pomoc

Spolupráca na vysokej úrovni

Dnes, v roku 2023 sa môžeme pochváliť spoluprácou, aká je v našom regióne nevídaná.

Práve v tejto chvíli prebieha v oblasti Bankova nad Košicami ťažba kalamitného dreva. Od začiatku roka 2023 v tejto oblasti pri silných nárazových vetroch popadalo väčšie množstvo stromov a je potrebné ich vyťažiť.

Práve tu sa ale nachádza spleť KE.CY trailov Držhubu, Zlatoklopka a Lesmír.

Dovolím si povedať, že vo väčšine trail centier na svete idú traily bokom pred hospodárskym hľadiskom.

V Košiciach to funguje inak

Pred začiatkom ťažby ma kontaktoval pán Mikluš – polesný lesoparku a spoločne sme si prešli miesta,  kde je potrebné ťahať drevo a povedali sme si kde križovanie trailu LKTčkom urobí najmenšiu škodu.

Prítomný bol pilčík, šofér LKT (Lesný Kolesový Traktor), polesný, riaditeľ mestských lesov p. Beli a ekonomický námestník p. Zajac.

Napriek záujmu a účasti celého vedenia som nemal veľké očakávania, lebo taká ťažba a pohyb po lese s niekoľko tonovými kmeňmi stromov nie je hračka a viera v udržanie celistvosti trailov je tak trochu utopická.

Po týždni prác som bol s kolegami veľmi príjemne prekvapený a nadšený snahou akú vynakladajú pracovníci Mestských lesov.

Dokonca komplikované situácie, keď nad klopenkou visí mohutný dub zakliesnený korunou o druhý strom, riešia s ohľadom na klopku a dokážu dať strom dole bez jej poškodenia.

Viete prečo? Lebo pochopili záujem MTB komunity, náročnosť výstavby a hodnotu (aj tú finančnú), ktorú predstavuje tento prúžok vymodelovaný z hliny pre tisíce ľudí nielen z Košíc.

Táto správa z východu má vyzdvihnúť spoluprácu založenú na 9 rokoch dôvery, plnenia sľubov a dohôd a korektnej komunikácie medzi Mestskými lesmi Košice a KE.CY – košickými cyklotrailami.

Toto je príklad prístupu na území s viacerými záujmovými skupinami, ktorý by sa mohol stať normou pre všetky trailové centrá nielen na Slovensku.

Ďakujeme Mestské lesy Košice!

Autorom článku je Zoran Bosák – predstaviteľ KE.CY.

Aktuality

15:28 Tim Merlier vyhral aj druhú šprintérsku etapu na pretekoch UAE Tour.

V hromadnom šprinte v Dubaji skončil na druhom mieste rovnako ako v prvej etape Arvid de Kleijn a tretí finišoval Olav Kooij.

12:52 Tobias Foss použil gigantický 68-zubový prevodník na časovke UAE Tour.

26-ročný Nór a majster sveta v časovke z roku 2022 si zvolil na časovku v Spojených arabských emirátoch skutočne obrovský prevodník, no nakoniec zaostal o 14 sekúnd za víťazom Brandonom McNultym. Fossov 68-zubový prevodník je najväčší, aký bol dodnes na pretekoch použitý.

12:24 Peter Sagan sa chystá na viacero cestných pretekov v Slovinsku.

Aj keď Sagan ukončil kariéru v profesionálnom pelotóne, vrámci prípravy na MTB preteky absolvuje v marci sériu cestných pretekov.

12:08 Video: Mathieu van der Poel využíva na tréningu trik Petra Sagana.

V roku 2017 spravil Peter Sagan asi najlepšiu reklamu na Haribo cukríky po víťazstve klasiky Kuurne-Brusel-Kuurne a odvtedy sa stali veľmi populárnymi vo svete cyklistiky.

11:05 Na bicykloch Van Rysel vyhrali pretekári už štyrikrát, Decathlon sa teší z úspešného štartu sezóny 2024.

Pri vývoji Van Rysel kúpil a otestoval 18 bicyklov World Tour. Medzi ciele patrilo dosiahnuť hmotnosť na limite UCI a zároveň byť medzi piatimi najrýchlejšími bicyklami v pelotóne.

Zavrieť reklamu