Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Kam na bike

Objavujte národné parky na elektrobicykli

Elektrobicykle sú stále na vzostupe a dokazuje to aj infraštruktúra, ktorá pribúda v rôznych regiónoch. Aké trasy sa oplatí navštíviť v okolí Tatier a Pienin a kde všade doplníte energiu?
Matúš Bušík
Objavujte národné parky na elektrobicykli

V blízkosti dvoch národných parkov – najstaršieho a najznámejšieho Tatranského národného parku a najmenšieho Pieninského národného parku sa nachádza aj raj pre cyklistov a obzvlášť pre tých s elektrobicyklami.

Táto lokalita ponúka okrem trailov napríklad v Starej Ľubovni alebo v Lechnici, aj obrovské množstvo značených cyklotrás.

Vynikajúcim východiskovým bodom pre vaše výlety po okolí, či už na bicykli, alebo na elektrobicykli, môže byť lyžiarske stredisko Bachledka Ski & Sun, kde si elektrobicykel môžete aj požičať.

Práve v okolí strediska sa nachádza viac než 150 km značených cyklotrás, ktoré disponujú aj výbornou cyklistickou infraštruktúrou.

O jej vybudovanie sa v spolupráci so strediskom postarala trenčianska spoločnosť Econec, ktorá sa zaoberá produkciou nabíjacích staníc pre elektrobicykle a v tomto segmente patrí medzi svetových lídrov.

Krásne výhľady na Tatry a Pieniny si tak môžete vychutnať bez obáv, že sa vám cestou vybije batéria.

Možností je naozaj mnoho, ale ak si za svoj východiskový bod zvolíte Bachledku, tu je niekoľko odporúčaní na cyklotrasy s nezabudnuteľnými výhľadmi.

Popod Belianske Tatry

Ak preferujete lesné cyklotrasy s nízkou náročnosťou, alebo sa na výlet vydáte s deťmi, toto je vynikajúca voľba. Na 20 km nastúpate 550 výškových metrov, ale výhľady, ktoré vám trasa poskytne, sú naozaj na nezaplatenie.

V tradičnej slovenskej obci Ždiar sa môžete zastaviť na obed a v prípade potreby využiť nabíjaciu stanicu Econec.

Za poznaním Tatranskou kotlinou

Ak preferujete asfaltové cyklotrasy, zvoľte túto, síce o niečo dlhšiu 40 km trasu, ktorá má však prevýšenie len 510 m, takže ju zvládnete aj s deťmi.

Začnete opäť na Bachledke, odkiaľ sa vydáte cez Tatranskú Kotlinu do Spišskej Belej a ďalej až ku kaštieľu Strážky.

Cestou budete míňať aj jedinú tatranskú sprístupnenú jaskyňu – Beliansku.

Cyklotrasa Dunajec

Bachledka – Hanušovské sedlo – Spišská Stará Ves – Červený Kláštor – Haligovce – Toporecké sedlo – Magurské sedlo – Bachledka

Pre skúsených cyklistov je určená najnáročnejšia cyklotrasa s dĺžkou 56 km, ktorá má však prevýšenie 1 200 metrov.

Tu už je potrebné dať si pozor na stav batérie a kalkulovať s režimom, ktorý si na elektrobicykli zvolíte.

Ak sa však rozhodnete zastaviť sa v Hanušovskom sedle, nájdete tam prístrešok s nabíjacou stanicou, lavičkami a stolom, ktorý je ideálny na obednú prestávku. Okrem toho môžete nakŕmiť aj svoj e-bike.

Trasa poskytuje krásne výhľady na Belianske Tatry a Pieniny.

Econec
Econec je slovenská spoločnosť, ktorá stojí za zrodom unikátneho inteligentného a efektívneho technologického riešenia v oblasti nabíjacích staníc pre elektrobicykle. Na tie sa pozerá nielen ako na produkty cestovného ruchu s pridanou hodnotou pre užívateľa a prevádzkovateľa, ale aj ako na významný benefit pre zamestnancov vo firmách. Spoločnosť sídli v Trenčíne a založil ju Milan Hanko s priateľom Ing. Silvestrom Bučekom v roku 2021. Econec vyvíja smart riešenia v oblasti elektrickej mikromobility, ktoré sú v súčasnosti veľmi žiadané a vo svete aj náramne cenené. V roku 2023 bola zaradená medzi TOP 50 svetových spoločností na trhu mestských smart riešení, pričom sa do tohto rebríčka dostala ako jediná slovenská spoločnosť. 

Aktuality

15:32 Shimano prešetruje moderné otroctvo u jedného zo svojich dodávateľov v Malajzii.

Spoločnosť Shimano uviedla, že na základe správy britského denníku Telegraph vyšetruje, že jeden z jej dodávateľov v Malajzii uplatňuje na svojich zamestnancov princípy, ktoré sú „podobné modernému otroctvu“.

14:55 Wout van Aert zajtra odštartuje cyklokrosovú sezónu na pretekoch Exact Cross v Essene.

29-ročný Belgičan absolvuje svoje prvé preteky na cyklokrosovom bicykli v sezóne 2023/24 a na štarte bude najväčším favoritom, keďže väčšina cyklokrosovej elity sa bude pripravovať na nedeľné preteky Svetového pohára vo Val di Sole.

14:31 Maciej Bodnar bol celú kariéru po boku Sagana. Bol jedným z najväčších tichých hrdinov pelotónu, hovorí Peter Sagan.

38-ročný poľský špecialista na časovky a verný domestik Petra Sagana oznámil, že po 17 rokoch končí s profesionálnou cyklistikou.

12:00 Video: Jeden z najrýchlejších zjazdárov sveta Finn Iles si užíva jazdenie mimo sezóny.

Žiadny plán, žiadne merané jazdy, žiadny tlak v deň pretekov… Mimo sezóny si pretekár potrebuje oddýchnuť. To však neplatí, ak ste Finn Iles! Lokál z Whistleru si vyhrnul rukávy, dal dokopy štáb a odcestoval do rezortu Sun Peaks, kde vytvorili a natočili skutočné majstrovské dielo. Užite si to!

11:42 Poznáme termíny iXS European Downhill Cup.

Seriál pretekov Európskeho pohára v zjazde iXS European Downhill Cup sa teší čoraz väčšej popularite. Nás nesmierne teší, že celkovým víťazom seriálu sa v uplynulom ročníku stal Adam Rojček a veríme, že na tieto úspechy nadviaže aj v nasledujúcej sezóne.

Zavrieť reklamu