Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Novinky

Richard Tandara je majster sveta v zjazde v kategórii do 15 rokov (+video a výsledky)

Mladý slovenský talent Richard Tandara vyhral v nedeľu Majstrovstvá sveta juniorov v zjazde v rakúskom Schladmingu a zaznamenal svoj doteraz najväčší úspech.
Matúš Bušík

Pre viac ako 300 mladých športovcov bol počas uplynulého víkendu na programe vrchol sezóny. Schladming okrem finále PROPAIN Rookies Cup hostil aj medzinárodné majstrovstvá juniorov iXS a ponúkol súťaž najvyššej triedy.

Od minulého roka je Schladming dejiskom PROPAIN Rookies Cupu. Táto závodná séria, ktorá bola spustená v roku 2008, ponúka vstup do medzinárodných pretekov s profesionálne organizovanými podujatiami.

Sotva teda existuje lepšie miesto na organizáciu akým je bývalé dejisko majstrovstiev sveta v Štajersku.

Okrem finále juniorskej série boli vrcholom sezóny iXS International Rookies Championships. Tu sa udeľovali neoficiálne tituly majstrov sveta pre všetky mladšie kategórie, pre ktoré nie je svetový šampionát oranizovaný UCI.

Toto podujatie je teda serióznym pohľadom do budúcnosti zjazdového športu na horských bicykloch.

Tituly iXS Rookies Champs si už domov odniesli veľké mená, medzi nimi aj budúci majstri sveta Valentina Höll (AUT), Jackson Goldstone (CAN) alebo Henri Kiefer (GER).

 

K takýmto menám sa cez víkend zaradil Richard Tandara, ktorý má pretekársku sezónu 2023 naozaj úspešnú a k mnohým víťazstvám a pódiovým umiestneniam pridal cez víkend to najcennejšie.

V silnej konkurencii sa mu podarilo vyhrať nedeľné preteky Medzinárodných majstrovstiev sveta v zjazde a oslavuje svoj prvý titul svetového šampióna v kategórii do 15 rokov.

Ale pekne po poriadku. Cez víkend sa v rakúskom Schladmingu uskutočnili zjazdové preteky, s tým, že v sobotu sa odjazdilo finálové kolo Propain Rookies Cup a v nedeľu nasledovali medzinárodné majstrovstvá sveta v zjazde juniorov.

Slovenská reprezentácia mala v oboch dňoch svoje zastúpenie a okrem Richarda stáli na štarte pretekov napríklad aj Michal Hlobil a Filip Obertáš z CK Stupava alebo Mária Vyhlídalová a Anna Selecká z ŠK Medvedica.

Viac sa našim pretekárom darilo v nedeľných medzinárodných majstrovstvách sveta v zjazde. Michal Hlobil v kategórii U17 zajazdil 12. najrýchlejší čas – 2:30,419 a na víťaza mu chýbalo 7,456 sekundy.

Najvýraznejší úspech však dosiahol mladý talent a nádej slovenského zjazdu Richard Tandara z CTM Racing Team. Ten v sobotných pretekoch posledného kola Propain Rookies Cup skončil na 4. mieste so stratou 3,7 sekundy na víťaza Loisa Ellera.

V nedeľu si však Richard siahol až na dno svojich síl a to sa vyplatilo. Preteky ovládol s víťazným časom 2:30,422 pred druhým Gabrielom Quentinom Barbe mal v cieli náskok 1,141 sekundy. Na treťom mieste skončil víťaz sobotných pretekov Lois Eller, ktorý na Richarda stratil 1,702 sekundy.

Na svojom Instagrame uverejnil Richard príspevok: „Majster sveta v zjazde U15, dnes mi to vyšlo! Bol to väčší tlak než obvykle, išlo predsa o majstrovstvá sveta. Trať bola ráno ešte mokrá a o dosť rozbitejšia oproti sobote, dnešné pekné počasie nám dávalo väčší priestor na rýchlosť. Sústredil som sa na finálovú jazdu, keďže v sobotu som stratil 3,7 sekundy na prvého a skončil som na 4. mieste. Dal som do toho všetko, aj keď to na niektorých úsekoch bolelo, ale nakoniec som zvíťazil. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí na tejto ceste za výsledkom stoja. Rodina, tím, tréneri, okolie, v ktorom vyrastám a môžem trénovať. Ďakujem!“

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Knapec (@knapecek)

V celkovom hodnotení Propain Rookies Cup skončil Richard na vynikajúcom treťom mieste!

Držíme mu palce v ďalšej kariére a želáme množstvo veľkých úspechov.

Kompletné výsledky medzinárodných majstrovstiev sveta v zjazde nájdete na stránke rookiescup.bike.

Výsledky posledného kola Propain Rookies cup sú na odkaze rookiescup.bike.

Aktuality

15:32 Shimano prešetruje moderné otroctvo u jedného zo svojich dodávateľov v Malajzii.

Spoločnosť Shimano uviedla, že na základe správy britského denníku Telegraph vyšetruje, že jeden z jej dodávateľov v Malajzii uplatňuje na svojich zamestnancov princípy, ktoré sú „podobné modernému otroctvu“.

14:55 Wout van Aert zajtra odštartuje cyklokrosovú sezónu na pretekoch Exact Cross v Essene.

29-ročný Belgičan absolvuje svoje prvé preteky na cyklokrosovom bicykli v sezóne 2023/24 a na štarte bude najväčším favoritom, keďže väčšina cyklokrosovej elity sa bude pripravovať na nedeľné preteky Svetového pohára vo Val di Sole.

14:31 Maciej Bodnar bol celú kariéru po boku Sagana. Bol jedným z najväčších tichých hrdinov pelotónu, hovorí Peter Sagan.

38-ročný poľský špecialista na časovky a verný domestik Petra Sagana oznámil, že po 17 rokoch končí s profesionálnou cyklistikou.

12:00 Video: Jeden z najrýchlejších zjazdárov sveta Finn Iles si užíva jazdenie mimo sezóny.

Žiadny plán, žiadne merané jazdy, žiadny tlak v deň pretekov… Mimo sezóny si pretekár potrebuje oddýchnuť. To však neplatí, ak ste Finn Iles! Lokál z Whistleru si vyhrnul rukávy, dal dokopy štáb a odcestoval do rezortu Sun Peaks, kde vytvorili a natočili skutočné majstrovské dielo. Užite si to!

11:42 Poznáme termíny iXS European Downhill Cup.

Seriál pretekov Európskeho pohára v zjazde iXS European Downhill Cup sa teší čoraz väčšej popularite. Nás nesmierne teší, že celkovým víťazom seriálu sa v uplynulom ročníku stal Adam Rojček a veríme, že na tieto úspechy nadviaže aj v nasledujúcej sezóne.

Zavrieť reklamu