Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

Víťazka ženskej Tour de France dostala menej ako desatinu odmeny víťaza v mužoch

Jonas Vigegaard dostal za zisk žltého dresu pol milióna eur, zatiaľ čo kompletný balík peňazí v ženských pretekoch predstavoval iba polovicu odmeny Vigegaarda.
Martin Sarvaš
Víťazka Tour de France Femmes 2023 Demi Vollering po záverečnej etape. Foto: A.S.O.

Preteky Tour de France a Tour de France Femmes sú pre tímy, pretekárov, sponzorov i fanúšikov najprestížnejšími, najsledovanejšími a najväčšími pretekmi roka.

Tour de France Femmes sú síce najlepšie platené preteky v ženskom kalendári WorldTour a hoci ide o významný krok vpred pre ženské preteky, rozdiely medzi odmenami mužov a žien sú obrovské.

V mužoch rozdelili organizátori odmeny v celkovej výške 2,5 milióna eur, zatiaľ čo kompletný balík peňazí v ženských pretekoch predstavoval len 250-tisíc eur.

Víťaz Tour de France Jonas Vingegaard dostal odmenu 500-tisíc eur a víťazka ženskej verzie Femmes Demi Vollering dostala 50-tisíc eur.

Muži absolvovali 21 etáp s celkovou dĺžkou 3405,6 km a ženské preteky obsahovali osem etáp s celkovou dĺžkou 956 km.

Portál CyclingWeekly porovnal odmeny víťazov Tour v eurách za odjazdený kilometer: víťaz mužskej Tour 2023 dostal 146,8 eura za km, zatiaľ čo víťazka žien zarobila 52,3 eura za km.

Po tom, ako odmenili Vingegaarda aj za jeho etapové umiestnenia a etapy odjazdené v žltom drese, dostal Vingegaard celkovo 535 220 eur. Vollering ako celková víťazka Tour de France Femmes zarobila menej ako desatinu.

Tím víťazky ženskej Tour SD Worx však dominoval pretekom aj vďaka pretekárke Lotte Kopecky, ktorá mala oblečený žltý dres od výhry prvej etapy až po kráľovskú predposlednú etapu, celkovo zaznamenali štyri etapové víťazstvá a napokon vďaka zisku žltého aj zeleného dresu dostali celkovo na odmenách 119 450 eur.

Aktuality

11:07 Prečo nemôžu pretekať cyklisti s defibrilátorom? Vysvetľuje lekár Belgickej cyklistickej federácie.

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Ak sa defibrilátor zapne, keď ide cyklista v zjazde v horskom priesmyku, môže spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ hovorí Kris Van der Mieren.

10:37 17-ročný americký supertalent Andrew August má ísť do Ineosu: Je to Remco s väčšou silou.

Andrew August odmietol ponuku zmluvy s americkým tímom Hagens Bermans Axeon. Zaujímalo sa oňho viacero WorldTour tímov a údajne je jeho prestup do Ineos Grenadiers blízko, ale zmluvu ešte nepodpísal. (GCN)

10:08 Shimano sťahuje 760-tisíc kľúk Ultegra a Dura-Ace kvôli viac ako 4500 prípadom zlyhania materiálu.

Zlyhanie materiálu kľúk Hollowtech viedlo k celkovo šiestim zraneniam, ktoré zahŕňali zlomeniny a vykĺbenia kostí či tržné rany.

Včera 14:19 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

Včera 11:04 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Zavrieť reklamu