Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU SO ŠTARTOVNÝM NA BAJKULA BRATISLAVSKÉ ENDURO SPOLU ZA 39€!
Novinky

Slovensko bude reprezentovať až 44 cyklistiek a cyklistov na Majstrovstvách sveta v Glasgowe

Od 3. do 13. augusta sa do bojov o dúhové dresy zapojí celkovo 43 slovenských cyklistov v 10 rôznych odvetviach a disciplínach.
Martin Sarvaš
Slovensko bude reprezentovať až 44 cyklistiek a cyklistov na Majstrovstvách sveta v Glasgowe

Foto: Slovenský zväz cyklistiky

Škótsky Glasgow bude už onedlho hostiť  majstrovstvá sveta takmer vo všetkých cyklistických disciplínach okrem cyklokrosu.

Od 3. do 13. augusta sa do bojov o dúhové dresy zapojí celkovo 43 slovenských cyklistov v 10 rôznych odvetviach a disciplínach.

Peter Sagan sa okrem štartu na ceste pokúsi zabojovať aj o miestenku v horskej cyklistike na budúcoročné Olympijské hry v Paríži.

Cestná cyklistika

K najsledovanejším budú určite patriť súboje v cestnej cyklistike. V nej sú na programe časovka i klasické preteky s hromadným štartom pre kategórie juniorov, cyklistov do 23 rokov a elitných pretekárov. Celkovo bude slovenské farby hájiť 14 slovenských cestných cyklistov.

Najviac miesteniek si vyjazdili mladíci do 23 rokov, medzi ktorými bodovali najmä jazdci Dukly Banská Bystrica. Vďaka kontaktom hlavného trénera a manažéra Martina Fraňa mali možnosť absolvovať širokú škálu podujatí, kde spolu s výsledkami na MSR postupne nazbierali dostatok bodov a v pretekoch s hromadným štartom sa predstaví pätica jazdcov. Martin Jurík štartuje len časovku.

V juniorských pretekoch sa predstaví dvojica Matthias Schwarzbacher a Samuel Novák. Dominik Dunár ide iba časovku. V juniorskej dievčenskej kategórii štartuje trojica Anna Ržoncová, Terézia Ciriaková a Viktória Chladoňová, pričom Ržoncovú uvidíme v oboch cestných disciplínach – časovke i pretekoch.

V elitných kategóriách sa predstavia Peter Sagan, Matúš Štoček a Nora Jenčušová, pričom Nora pôjde časovku aj preteky.

„Trať je veľmi špecifická a ako sme mali možnosť vidieť už aj v minulosti, ťažko dopredu hovoriť o cieľoch. Interne ich vytýčené máme, jazdci na ne smerovali prípravu, ale do hry vstupujú i rôzne technické okolnosti, ktoré ovplyvňujú výsledok,“ uviedol k cestných pretekom Jakub Vančo, športový riaditeľ U23, ženskej a juniorskej reprezentácie.

Dráhová cyklistika

V dráhovej cyklistike máme dve miestenky na MS – jednu pre ženskú kategóriu v disciplínach scratch a vylučovacie preteky, kde sa po zranení predstaví Alžbeta Bačíková a jednu pre mužskú – rovnako pre scratch, s nominovaným Martinom Chrenom. Otázka jeho štartu v bodovacích pretekoch je zatiaľ otvorená.

„Akýkoľvek výsledok do 10 budeme v našich podmienkach považovať za výborný úspech. Betka sa vracia po zranení chrbtice, a hoci už mesiac veľmi tvrdo trénuje v Poľsku, ťažko je predvídať jej formu a hovoriť o výsledku. Martin Chren má teraz za sebou víťazstvo v scratchi na dráhe v Pordenone, a hoci sa ani zďaleka nedá porovnať s konkurenciou, ktorá ho čaká na majstrovstvách sveta, určite nabral chuť aj na čo najlepšie zviditeľnenie na MS,“ povedal k očakávaniam Michal Rohoň, predseda odvetvia dráhovej cyklistiky.

Horská cyklistika a e-MTB

Bohatá na program aj účasť pretekárov bude horská cyklistika. Slovenské farby bude hájiť 11 pretekárov v olympijskom cross country, zjazde a elektrobicykloch.

Peter Sagan už pri oznámení o ukončení cestnej kariéry avizoval snahu zabojovať o miestenku do Paríža v olympijskom cross country. Keďže Slovensko nie je na postupovej pozícií v horskej cyklistike, jedinú šancu má práve na týchto majstrovstvách sveta.

Okrem neho sa v XCO predstaví aj aktuálny majster Slovenska Matej Ulík, zástupca kategórie do 23 rokov Martin Hrtánek, trojica juniorov Lukáš Vranák, Mater Švoňava a Ján Vierik a dvojica junioriek v zložení Viktória Chladoňová a Dorota Vojtíšková.

Jazdcov MTB doplní aj dvojica pretekárov na e-bikoch Martin Knapec a Simona Kuchyňková. V zjazde bude Slovensko reprezentovať iba Vanesa Petrovská.

BMX

V hre o dúhové dresy budú nepochybne i naši jazdci BMX racing. Juniorka Dominika Maniková má za sebou viacmesačnú prípravu v UCI centre i väčšie výsledky naprieč celou jej doterajšou kariérou.

V hre o miestenku na OH v Paríži medzi elitnými mužmi je i Sebastián Sulka. Zostavu BMX racing jazdcov doplní aj junior Peter Danihel, challenge pretekári Filip Čillík, Kristína Madarasová a Grace Hudák.

„Najväčšie nádeje vkladáme do Dominiky,  ktorá po piatom mieste na Majstrovstvách Európy vo francúzskom Besancone patrí medzi favoritky na finále MS Glasgow. Dominika je od 5/2023 členkou tímu WCC Aigle, kde napreduje a výsledky v sezóne 2023 to len potvrdzujú. Zvíťazila na EP v tureckej Sakaryi a miešala kartami aj na svetovom pohári medzi kategóriu U23 Women. Po páde a zranení  palca v Papendal je fit a pripravená zabojovať o finále na majstrovstiev sveta,“ uviedol k cieľom a účasti pretekárov olympijského odvetvia BMX racing Peter Henčl.

„Sebastián Sulka nás bude reprezentovať v kategórií Elite men. Cieľom na MS v Glasgowe je získať body UCI, ktoré ho môžu udržať v hre o miestenku na OH 2024 v Paríži. Filip Čillík bude obhajovať minuloročné 4.miesto z Nantes 2022 v kategórií cruiser men 45-49. Po 3.mieste na európskom šampionáte patrí medzi favoritov kategórie. Kristína Madarásová bude štartovať v dvoch kategóriách. Cruiser Women 17-29 rokov, kde obhajuje minuloročné 4.miesto a tiež v kategórií Women 17-24,“ dodal Peter Henčl.

BMX freestyle

V najmladšom olympijskom športe BMX freestyle uvidíme dvoch Slovákov – Tomáša Tohola a Noemi Vojtechovskú, ktorá na Európskych hrách v Krakove obsadila 9. miesto. Trialisti budú piati.

Na poslednom svetovom pohári uplynulý víkend sa náš jediný elitný muž Samuel Hlavatý prebojoval až do finále, čím ukázal, že patrí medzi šesticu svetových jazdcov. Spolu s ním dostanú priestor aj juniori Viliam Tóth, Marek Nagy a Jakub Mudrák a elitná žena Lea Kucová. Sálovú cyklistiku bude reprezentovať trojica Natália Szépe, Dóra Rákocza a Eszter Kulich.

Paracyklistika

Ďalšiu početnú výpravu bude tvoriť partia paracyklistov. Len nedávno sa viacerí z nich medailovo presadili na jednom z kôl Európskeho pohára, ktoré prebiehalo v Púchove. Jozef Metelka bude obhajovať dúhový dres a medaily vo viacerých disciplínach.

S pódiom na MS má skúsenosti aj Patrik Kuril a Anna Oroszová, ale pripravení zabojovať oň sú aj Ondrej Strečko, Miloš Hudec a Daniel Kukla.

Zdroj: Slovenský zväz cyklistiky

Aktuality

Včera 14:03 Od prvej idey až po prvý vlastný bicykel. Ako založiť na Slovensku bicyklovú značku?

Dá sa vôbec pri súčasnej konkurencii v bicyklovom priemysle vybudovať nová úspešná bicyklová značka? Aké sú na to potrebné predpoklady, akým chybám je nutné sa vyhnúť a aký kapitál na to potrebujete?

Včera 12:19 Mark Cavendish odkladá odchod do „dôchodku“ a opäť sa pokúsi prekonať historický rekord.

„Tešil som sa, že nebudem musieť každý deň vstávať a trénovať,“ povedal 38-ročný Cavendish, ktorý plánoval tento rok ukončiť kariéru, ale napokon si svoje rozhodnutie rozmyslel.

Včera 10:30 Belgický talent Ilan van Wilder: Nesúhlasíme s týmito sračkami, chceme pokračovať ako Soudal Quick-Step.

Len 23-ročný Belgičan využil svoje dominantné víťazstvo Tre Valli Varesine v rozhovore po pretekoch aj na to, aby vyjadril svoj kritický názor na potenciálne spojenie jeho tímu Soudal Quick-Step a Jumbo-Visma.

Včera 10:07 UCI potvrdila zámer spojenia tímov Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step.

„UCI upozorňuje, že každá takáto operácia musí byť v súlade s postupmi a ustanoveniami stanovenými v predpisoch UCI, ktoré najmä umožňujú zabezpečiť dodržiavanie zmluvných ustanovení pre všetkých zamestnancov daných tímov (jazdcov, ale aj vedenie tímu a ďalší personál, ako sú lekári, mechanici, športoví asistenti, jazdci atď.), čo má pre UCI prvoradý význam,“ píše vo vyhlásení Medzinárodná cyklistická únia.

03.10.2023 Len 23-ročný Ilan van Wilder prekvapil Pogačara aj Rogliča a vyhral taliansku klasiku Tre Valli Varesine.

Mladý belgický talent tímu Soudal Quick-Step zaútočil zo skupiny favoritov 9,5 km pred koncom, na jeho zrýchlenie nikto nezareagoval, a do cieľa išiel sám. Druhý skončil Richard Carapaz a v šprinte o tretie miesto bol najrýchlejší Aleksandr Vlasov pred Primožom Rogličom a Tadejom Pogačarom.

Zavrieť reklamu