Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Horské

Video: Megavalanche patrí k tým najšialenejším pretekom na horských bicykloch na svete (+výsledky)

Preteky Megavalanche konajú každoročne vo francúzskom stredisku Alpe d´ Huez. Ide o hromadný zjazd, v ktorom na štarte stojí 350 pretekárov a ich úlohou je prísť do cieľa celý a v čo najlepšom čase.
Matúš Bušík

Megavalanche vo Francúzsku patrí k svetovo najznámejším extrémnym podujatiam horskej cyklistiky. Ide o masové preteky, na ktorých sa každoročne zúčastní viac ako 2000 pretekárov a inak tomu nebolo ani v tomto roku.

Súťažiaci sú rozdelení do kategórii: muži, ženy, deti a E-bike, v rámci ktorých navzájom pretekajú.

Ako prvá na rad prichádza kvalifikácia, ktorá je v mužskej kategórii rozdelená do 10 kvalifikačných jázd po 125 pretekárov.

Aby ste postúpili medzi tých najlepších je potrebné sa v nej umiestniť do 35. miesta. Ak skončíte 36. až 70. pôjdete preteky Megavalanche Challenger ak skončíte od 70. miesta vyššie pôjdete Megavalache Amateur a ak kvalifikáciu nedokončíte zaradia vás do Affinity group.

Kvalifikácia štartuje vo výške 2800 m.n.m. a končí v dedine Alpe d´ Huez približne vo výške 1800 m.n.m. Najrýchlejším pretekárom trvalo prejsť kvalifikáciu zhruba za 15:30 min.

Za zmienku stojí druhé miesto v kvalifikácii českého jazdca Přemka Tejchmana.

V hlavných pretekoch ste teda rozdelený do niekoľkých skupín podľa umiestnenia v kvalifikácii a podľa toho sa aj radíte na štart v danej skupine. Na štarte vo výške 3300 m.n.m. stojí 350 jazdcov, ktorých hneď na úvod preverí niekoľkokilometrová jazda po snehu.

Trať končí v dedine Allemond vo výške zhruba 1000 m.n.m. a obsahuje niekoľko šliapavých úsekov.

Najrýchlejším pretekárom na Megavalanche 2023 sa stal domáci pretekár Hugo Pigeon z tímu Scott SR Suntour Enduro team, ktorý dosiahol až neuveriteľný čas 39:34 min. Keď vezmeme do úvahy, že trať má obrovské prevýšenie a zhruba 30 km je tento čas naozaj úchvatný.

Na druhom mieste za ním skončil jeho krajan Damien Oton z tímu OOLAB so stratou 19 sekúnd. Pódium medzi elitnými jazdcami uzatváral Olivier Bruwiere z Belicka pretekajúci za Scott Benelux. Ten na víťaza stratil 1:21 min.

Jazdec svetového ranku a tvorca vynikajúcich videí Kilian Bron skončil na 4. mieste so stratou 2:07 a 5. miesto sa ušlo minuloročnému víťazovi Petrovi Stefanovi zo Švajčiarska.

Spomedzi českých jazdcov sa najlepšie umiestnil Přemek Tejchman, konkrétne na 17. mieste a najrýchlejším Slovákom sa stal Jakub Hlinka (57:45) z tímu Lopata Racing.

V ženskej kategórii sa z víťazstva tešila česká pretekárka Barbora Vojta (Team Challenge One), ktorá dosahuje skvelé výsledky aj v rámci svetovej enduro série. V cieli mala čas 55:02 a náskok pred druhou Albou Wunderlin zo Švajčiarska 1:17 min. Na treťom mieste skončila Veronika Widman z Veľkej Británie.

V pretekoch Megavalanche Challenger sa zadarilo českému jazdcovi Janovi Vykoupilovi (DAB Racing), ktorý obsadil druhé miesto s časom 53:36 min.

Keďže sme sa na pretekoch zúčastnili, podrobný report o ich priebehu a atmosfére si budete môcť prečítať v najbližšom (septembrovom) vydaní magazínu Biker.

 

Aktuality

09:58 Spojenie Quick-Stepu a Jumbo-Visma by malo katastrofálne následky, hovorí Philippe Gilbert.

41-ročný bývalý profesionálny cyklista vyjadril obavy o ekonomické následky pre profesionálnu cyklistiku v dôsledku potenciálneho spojenia tímov Soudal-QuickStep a Jumbo-Visma v roku 2024.

09:19 Video: Chris Froome spravil paródiu na virálne reklamné video Bentley.

Štvornásobný víťaz Tour de France túto sezónu toho síce veľa nevyhral, ale aspoň na chvíľu „vyhral internet“ komickým videom, v ktorom paroduje virálnu reklamu automobilky Bentley.

Včera 17:15 Janka Keseg Števková a Jakub Jenčuš vyhrali najdlhšiu 80 km trať v rámci Kaktus Bike Bratislavský MTB maratón (výsledky+galéria).

Predposledný septembrový víkend bola Bratislava dejiskom jedného z najpopulárnejších slovenských MTB maratónov.

Včera 15:07 Simona Kuchyňková vyhrala posledné kolo Českej Enduroséria a stala sa jej celkovou víťazkou.

Česká Enduroserie mala cez víkend na programe svoje posledné kolo v roku 2023 a to aj so slovenskou účasťou.

Včera 11:27 Wout van Aert má zmiešané pocity po zisku trinásteho striebra na majstrovstvách.

29-ročný Belgičan skončil počas svojej kariéry už 13-krát na druhom mieste na svetovom resp. európskom šampionáte i olympiáde. Tento rok získal striebro na majstrovstvách sveta v cyklokrose aj v cestnej cyklistike, pričom v oboch prípadoch ho predbehol Mathieu van der Poel.

Zavrieť reklamu