Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Inzercia

Magnézium je prvok života

Prečo sa mu tak hovorí a čo všetko nám prináša?
Matúš Bušík
Magnézium je prvok života

Magnézium patrí medzi minerálne látky a veľmi dôležité prvky ľudského tela. Aby aj nie – podieľa sa na viac ako 300 enzymatických reakciách a je tiež nazývané prvkom života.

Nebyť magnézia, nebolo by energie, teda ani pohybu. Často býva označované aj ako antistresový minerál, veď prispieva k zníženiu miery únavy a vyčerpania, podieľa sa na činnosti nervovej sústavy a podporuje normálnu psychickú činnosť.

Skrátka a dobre – magnézium je veľmi potrebné a vaše telo ho aj náležite ocení.

Telo dospelého človeka obsahuje zhruba 25 až 30 gramov magnézia. Väčšina z tohto množstva sa nachádza v kostiach a zuboch, ďalšie vo svaloch.

Niet sa potom čo čudovať, že výživové a zdravotné tvrdenia priznávajú magnéziu vplyv na stav kostí a zubov a aj činnosť svalov.

Prínosov magnézia, jedného z najdôležitejších prvkov pre človeka, je však viac.

K čomu prispieva magnézium?
  • K zníženiu miery únavy a vyčerpania
  • K elektrolytickej rovnováhe
  • K správnemu energetickému metabolizmu
  • K správnej činnosti svalov a nervovej sústavy
  • K správnej syntéze bielkovín a podieľa sa na procese delenia buniek
  • K správnej psychickej činnosti

Magnézium chýba až tretine populácie

Odporúčaná denná dávka magnézia je 375 mg. Jeho potreba však zároveň rastie napríklad u športovcov, tehotných žien, alebo s pribúdajúcim vekom.

Magnézium v tele tiež spotrebúva stres, takže ho pri ňom treba dopĺňať častejšie. Pritom existujú štúdie, ktoré ukazujú, že na hodnoty cez 300 mg magnézia za deň nedosiahne tretina populácie.

Dôvodov nedostatku magnézia je mnoho. Môže ísť o nesprávnu skladbu jedálnička – ak v ňom prevládajú tuky a cukry, vyžaduje si to vyšší príjem magnézia; bránia totiž jeho vstrebávaniu do krvi.

Dnešné potraviny sú takisto chudobnejšie na magnézium v dôsledku intenzívnych poľnohospodárskych techník a kyslých dažďov, ktoré magnézium z pôdy odnášajú.

Na vine môžu byť aj alkohol alebo spomínané stresové situácie. A tak niet divu, že magnézia môžu mať ľudia nedostatok.

Pre také prípady je tu kvalitný moderný výživový doplnok Maxi Vita Magnézium stick pack v praktických vrecúškach bez nutnosti zapíjania, ktorý je bohatý na magnézium.

www.vitar.sk

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Zavrieť reklamu