Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

DVOJBALENIE TRENIEK MEATFLY K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Tadej Pogačar vyhral horskú 6. etapu Tour de France, ale do žltého dresu sa oblečie Vingegaard

Jonas Vingegaard skončil druhý so stratou 24 sekúnd, čo mu ale stačí na to, aby sa dostal do vedenia celkovej klasifikácie.
Martin Sarvaš
Tadej Pogačar vyhral horskú 6. etapu Tour de France, ale do žltého dresu sa oblečie Vingegaard

Foto: A.S.O.

6. etapa Tour de France 2023

 

  • Tarbes → Cauterets-Cambasque
  • Profil: horská
  • Dĺžka: 144,9 km
  • Prevýšenie: 3894 m
  • Priemerná rýchlosť (víťaznej skupiny): 37,1 km/h
  • Víťaz: Tadej Pogačar

Tadej Pogačar (UAE Emirates) sa stal víťazom horskej 6. etapy Tour de France 2023 na vrchole stúpania Cauterets.

Na druhom mieste skončil so stratou 24 sekúnd Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) a tretí prešiel cieľom Tobias Halland Johannessen (Uno-X) so stratou 1:22 minúty.

Držiteľ žltého dresu a víťaz predošlej horskej etapy Jai Hindley (Bora-Hansgrohe) zaostal za Pogačarom až o 2:39 minúty, prišiel na šiestom mieste.

Znamená to, že novým lídrom celkovej klasifikácie sa stal Jonas Vingegaard a má 25-sekundový náskok pred Pogačarom a tretí Hindley stráca 1:34 minúty.

Pogačar: Cítim sa omnoho lepšie ako včera

„To, čo včera predviedol Jonas bolo neuveriteľné, takže samozrejme, že som sa toho obával. Teraz sa mi trochu uľavilo a cítim sa omnoho lepšie ako včera,“ povedal Pogačar po etape.

„Našťastie som mal dobré nohy a dokázal som udržať tempo s Jumbom na Tourmalete. Keď so v závere cítil, že prišiel ten správny moment, zaútočil som.“

„Bolo to už moje desiate etapové víťazstvo na Tour. Idem po tebe, Mark!,“ zažartoval Pogačar.

„Situácia je teraz dobrá, ale bude to obrovský boj až do poslednej etapy,“ dodal mladý Slovinec.

Vysoké tempo na Tourmalet a rozhodujúci útok v závere

Počas väčšiny etapy diktoval tempo Vingegaardov tím Jumbo-Visma, ktorý vyslal do úniku Wouta van Aerta a potom rozdelil pelotón na kusy  v stúpaní na Tourmalet pred útokom Vingegaarda, ktorý dokázal nasledovať iba Pogačar.

Van Aert počkal v zjazde na Vingegaarda a Pogačara, priviedol ich do úniku a do rozhodujúceho stúpania.

Záverečné štyri kilometre stúpania Cauterets-Cambrasque (16,2km / 5,3%) išli na čele už len Vingegaard a Pogačar, no 2,7 km pred cieľom predviedol Tadej Pogačar silný útok, na ktorý už Vingegaard nedokázal zareagovať a snažil sa už len limitovať časovú stratu.

Výraznú časovú stratu nabral líder pre celkové hodnotenie tímu Lidl-Trek a v rebríčku GC sa posunul až o trinásť miest nižšie na 21. miesto a stráca 8:47 minúty na Vingegaarda.

Záverečný kilometer 6. etapy Tour de France 2023

Výsledky 6. etapy Tour de France 2023

Aktuality

Včera 18:37 Tadej Pogačar dosiahol štvrté etapové víťazstvo a suverénne vyhral celkovú klasifikáciu Okolo Romandie.

Florian Lipowitz sa snažil o útoky, avšak majstra sveta sa nezbavil a musel sa uspokojiť s druhým miestom v poslednej etape aj celkovom poradí. Tretí finišoval Primož Roglič.

02.05.2026 Tadej Pogačar vyhral kráľovskú etapu Okolo Romandie a upevnil si vedenie v celkovom poradí.

Florian Lipowitz skončil druhý a Pablo Castrillo vybojoval tretie miesto takmer dve minúty za majstrom sveta.

02.05.2026 Sina Frei využila tímovú prevahu Specialized a v Južnej Kórei vyhrala prvé preteky Svetového pohára v XCC.

Specialized nadviazal na taktiku, ktorú v minulej sezóne často používal v mužských pretekoch. V ženskom short tracku v MONA YongPyong z nej napokon najviac vyťažila Sina Frei.

02.05.2026 Mathis Azzaro zvládol chaotické preteky a vyhral úvodné kolo Svetového pohára v short tracku.

Úvodný short track mužov priniesol neprehľadný priebeh a minimálne rozdiely medzi favoritmi. Azzaro napokon zvíťazil o jedinú sekundu pred Avondettom.

02.05.2026 Vali Höll pokračuje v dominancii aj v roku 2026. Sezónu Svetového pohára otvorila víťazstvom v Južnej Kórei.

Rakúska pretekárka zvíťazila na nezvyčajnej trati v MONA YongPyong napriek tomu, že si na sypkom povrchu nevšimla defekt.

Zavrieť reklamu