Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

Jay Hindley vyhral po 20 km sóle prvú horskú etapu Tour a získal výrazný náskok pred Vingegaardom aj Pogačarom

Hindley sa oblečie do žltého dresu lídra Tour de France. Na druhom mieste skončil v 5. etape Gulio Ciccone pred tretím Felixom Gallom. Jonas Vingegaard stratil na Hindleyho 34 sekúnd a Tadej Pogačar zaostal o 1:38 minúty.
Martin Sarvaš
Foto: A.S.O.

5. etapa Tour de France 2023

 

  • Pau → Laruns
  • Profil: horská
  • Dĺžka: 162,7 km
  • Prevýšenie: 3652 m
  • Priemerná rýchlosť (víťaznej skupiny) : 41,2 km/h
  • Víťaz: Jay Hindley (Bora-Hansgrohe)

Jay Hindley (Bora-Hansgrohe) sa stal víťazom prvej horskej etapy na Tour de France 2023 a oblečie sa do žltého dresu lídra pretekov. Pre 27-ročného Austrálčana je to prvé etapové víťazstvo na Tour de France.

Na druhom mieste skončil v piatej etape Gulio Ciccone (Lidl-Trek) pred tretím Felixom Gallom (AG2R Citroën).

Hindley prišiel do cieľa po 20 km sóle po útoku v záverečnom stúpaní. Jonas Vingegaard stratil na Hindleyho 34 sekúnd a Tadej Pogačar zaostal o 1:38 minúty.

V celkovom hodnotení má Hindley 47-sekundový náskok pred Vingegaardom, tretí Gulio Ciccone zaostáva o 1:03 minúty a Tadej Pogačar má na šiestom mieste stratu 1:40 minúty.

Boje o únik v úvode

V úvode etapy sa išlo veľmi vysoké tempo okolo 50 km/h, kým sa po mnohých útokoch a boji o únik vytvoril po 30 km na čele veľmi silný početný 36-členný únik.

V úniku boli šprintéri, klasikári i vrchári na čele s jazdcami ako Julian Alaphilippe (Soudal Quick-Step), Wout van Aert (Jumbo-Visma) či Mads Pedersen (Lidl-Trek) a dokonca sa doňho dostal aj jeden z favoritov celkovej klasifikácie Jay Hindley (Bora-Hansgrohe).

V náročnom stúpaní kategórie hors Col de Soudet (15,2 km / 7,2 %) sa únik viackrát rozdelil a spojil, a podobný scenár nasledoval aj v zjazde. Vrcholom prešiel ako prvý Felix Gall, ktorý si tak pripísal 20 bodov v súťaži vrchárov.

Únik si v stúpaní na Col de Soudet vytvoril veľký 4-minútový náskok pred pelotónom, v ktorom boli najväčší favoriti na žltý dres – Tadej Pogačar (UAE Emirates) aj minuloročný víťaz Tour Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma).

Po extrémne rýchlom zjazde z Col de Soudet, v ktorom dokonca Julian Alaphilippe dosiahol rýchlosť 99,5 km/h, bol a čele osamote Krists Neilands (Israel – Premier Tech), ku ktorému sa neskôr pripojili Van Aert a Alaphilippe.

Rozhodujúci útok a 20 km sólo Jaya Hindleyho

Rozhodujúci moment prišie v záverečnom stúpaní prvej kategórie Col de Marie Blanque (7,7 km / 8,6 %), v ktorom zaútočil Felix Gall a pripojil sa k nemu Jay Hindley. V tomto momente sa pohybovala strata Vingegaarda a Pogačara na lídrov okolo dvoch minút.

Hindley zrýchlil záverečnej časti posledného stúpania, keď zostávalo do cieľa 20 km a od tohto momentu išiel na čele osamote.

Stúpanie Col de Marie Blanque využil na útok aj Jonas Vingegaard, ktorému sa podarilo vzdialiť sa od Tadeja Pogačara.

Jay Hindley mal na vrchole Col de Marie Blanque náskok 1:13 min na Vingegaarda, ktorý si v stúpaní vytvoril 30-sekundový náskok pred Pogačarom a pripojil sa do skupiny ku Guliovi Cicconemu a Emanuelovi Buchmannovi (BORA – hansgrohe).

Po technickom zjazde mal Hindley 53-sekundový náskok pred Vingegaardom, Cicconem a Buchmannom, ku ktorým sa pripojil aj Felix Gall.

Nasledoval 7-kilometrový rovinatý dojazd do cieľa v meste Laruns, v ktorom si Jay Hindley udržal vysoké tempo a do cieľa prišiel po necelých štyroch hodinách osamote.

Na druhom mieste skončil v piatej etape Gulio Ciccone (Lidl-Trek) pred tretím Felixom Gallom (AG2R Citroën).

Hindley prišiel do cieľa po 20 km sóle po útoku v záverečnom stúpaní. Jonas Vingegaard stratil na Hindleyho 34 sekúnd a Tadej Pogačar zaostal o 1:38 minúty.

Záverečný kilometer 5. etapy Tour de France 2023

Výsledky 5. etapy Tour de France 2023

Aktuality

Včera 17:18 SRAM vyvinuli pohon Eagle Powertrain, ktorý udáva nový trend automatického radenia.

Motor od spoločnosti Brose je skombinovaný s technológiou Eagle Transmission a umožňuje automatické radenie.

Včera 11:21 Tím Jumbo-Visma potvrdil, že súhlasí s odchodom Primoža Rogliča.

Aj keď ešte počas Vuelty hovoril šéf tímu Richard Plugge, že „prestup Primoža Rogliča neprichádza do úvahy“, situácia sa zmenila, vzhľadom na čoraz reálnejšie zlúčenie tímov Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step. (Het Nieuwsblad)

Včera 11:21 Veľká fotogaléria: Kaktus Bike Bratislavský MTB maratón objektívom Maxa Čistého.

Máme tu pre vás ďalšiu fotogalériu z víkendového Kaktus Bike Bratislavského MTB maratónu, tentokrát od mladého fotografa Maxa Čistého.

Včera 11:00 Specialized má byť sponzorom pre bicykle v zlúčenom tíme Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step.

Začiatkom tohto týždňa sa v Brede konalo stretnutie medzi výkonným predstaviteľom Jumbo-Visma a delegáciou zo Specializedu. (HLN)

Včera 10:44 Odíde Primož Roglič z Jumbo-Visma? Záujem majú Ineos, Lidl-Trek, Bahrain aj Movistar.

Zlúčenie tímov Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step je čoraz reálnejšie, čo znamená aj pravdepodobnejší odchod Primoža Rogliča z tímu. (GCN)

Zavrieť reklamu