Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Novinky

Fotogaléria: Pozrite si Tour de France na skvelých historických fotkách z rokov 1931 – 1994

Boli časy, kedy cyklisti na Tour de France považovali cigarety a alkohol za látky, ktoré im pomôžu vo výkone. Pozrite si, ako to vyzeralo na Tour od vzniku pred 120 rokmi.
Martin Sarvaš
 Fotogaléria: Pozrite si Tour de France na skvelých historických fotkách z rokov 1931 – 1994

História Tour de France sa datuje až do roku 1903, keď sa vedenie francúzskeho športového denníka L’Auto rozhodlo zorganizovať cyklistické preteky, aby zvýšilo svoj predaj.

Prvý ročník mal iba 6 etáp, celková dĺžka pretekov však bola celých 2 428 km. Na štart sa vtedy postavilo 60 cyklistov.

Bicykle boli vtedy bez prehadzovačov a na ceste nebola povolená žiadna technická pomoc a cyklisti na považovali cigarety a alkohol za látky, ktoré im pomôžu vo výkone.

Francúz Henri Pélissier, ktorý vyhral Tour de France v roku 1923, nazýval „pomôcky“ ako cigarety a alkohol dynamitmi. V rozhovore povedal novinárom, že je z látok taký nabudený, že namiesto spánku v noci tancuje.

Otvorené užívanie týchto praktík ustalo v druhej polovici 20. storočia, keď Francúzi prijali zákon, ktorý zakázal stimulanty v športe.

Začiatky na Tour de France sprevádzali aj podvádzanie či zneškodňovanie konkurencie. Jazdci, ktorí museli jeden z úsekov prejsť v noci, dostali pokuty za to, že si skrátili cestu, prípadne časť trate prešli vlakom.

Priaznivci súperov dokonca hádzali favoritom pod kolesá klince alebo črepiny skla.

Aktuality

15:32 Shimano prešetruje moderné otroctvo u jedného zo svojich dodávateľov v Malajzii.

Spoločnosť Shimano uviedla, že na základe správy britského denníku Telegraph vyšetruje, že jeden z jej dodávateľov v Malajzii uplatňuje na svojich zamestnancov princípy, ktoré sú „podobné modernému otroctvu“.

14:55 Wout van Aert zajtra odštartuje cyklokrosovú sezónu na pretekoch Exact Cross v Essene.

29-ročný Belgičan absolvuje svoje prvé preteky na cyklokrosovom bicykli v sezóne 2023/24 a na štarte bude najväčším favoritom, keďže väčšina cyklokrosovej elity sa bude pripravovať na nedeľné preteky Svetového pohára vo Val di Sole.

14:31 Maciej Bodnar bol celú kariéru po boku Sagana. Bol jedným z najväčších tichých hrdinov pelotónu, hovorí Peter Sagan.

38-ročný poľský špecialista na časovky a verný domestik Petra Sagana oznámil, že po 17 rokoch končí s profesionálnou cyklistikou.

12:00 Video: Jeden z najrýchlejších zjazdárov sveta Finn Iles si užíva jazdenie mimo sezóny.

Žiadny plán, žiadne merané jazdy, žiadny tlak v deň pretekov… Mimo sezóny si pretekár potrebuje oddýchnuť. To však neplatí, ak ste Finn Iles! Lokál z Whistleru si vyhrnul rukávy, dal dokopy štáb a odcestoval do rezortu Sun Peaks, kde vytvorili a natočili skutočné majstrovské dielo. Užite si to!

11:42 Poznáme termíny iXS European Downhill Cup.

Seriál pretekov Európskeho pohára v zjazde iXS European Downhill Cup sa teší čoraz väčšej popularite. Nás nesmierne teší, že celkovým víťazom seriálu sa v uplynulom ročníku stal Adam Rojček a veríme, že na tieto úspechy nadviaže aj v nasledujúcej sezóne.

Zavrieť reklamu