Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Fotogaléria: Pozrite si Tour de France na skvelých historických fotkách z rokov 1931 – 1994

Boli časy, kedy cyklisti na Tour de France považovali cigarety a alkohol za látky, ktoré im pomôžu vo výkone. Pozrite si, ako to vyzeralo na Tour od vzniku pred 120 rokmi.
Martin Sarvaš
 Fotogaléria: Pozrite si Tour de France na skvelých historických fotkách z rokov 1931 – 1994

História Tour de France sa datuje až do roku 1903, keď sa vedenie francúzskeho športového denníka L’Auto rozhodlo zorganizovať cyklistické preteky, aby zvýšilo svoj predaj.

Prvý ročník mal iba 6 etáp, celková dĺžka pretekov však bola celých 2 428 km. Na štart sa vtedy postavilo 60 cyklistov.

Bicykle boli vtedy bez prehadzovačov, na ceste nebola povolená žiadna technická pomoc a pretekári považovali cigarety a alkohol za látky, ktoré im pomôžu vo výkone.

Francúz Henri Pélissier, ktorý vyhral Tour de France v roku 1923, nazýval „pomôcky“ ako cigarety a alkohol dynamitmi. V rozhovore povedal novinárom, že je z látok taký nabudený a že namiesto spánku v noci tancuje.

Otvorené užívanie týchto praktík ustalo v druhej polovici 20. storočia, keď Francúzi prijali zákon, ktorý zakázal stimulanty v športe.

Začiatky Tour de France sprevádzali aj podvádzanie či zneškodňovanie konkurencie. Jazdci, ktorí museli jeden z úsekov prejsť v noci, dostali pokuty za to, že si skrátili cestu, prípadne časť trate prešli vlakom.

Priaznivci súperov dokonca hádzali favoritom pod kolesá klince alebo črepiny skla.

Aktuality

17:28 Tadej Pogačar predviedol ďalší neuveriteľný výkon a vyhral už tretiu etapu na Tour de France.

Jonas Vingegaard zaútočil 10,3 km pred cieľom v rozhodujúcom stúpaní Plateau de Beille, ale Pogačar bez problémov zareagoval a o 5 km neskôr sám zaútočil. Tadej Pogačar prišiel do cieľa osamote s viac ako minútovým náskokom pred Vingegaardom a tretí Remco Evenepoel prešiel cieľom s takmer trojminútovou stratou.

16:36 Pelotónom na Tour de France sa šíri COVID-19, organizátori opäť zaviedli povinné respirátory.

Kvôli Covidu už z Tour odstúpili Tom Pidcock, Juan Ayuso a Michael Mørkøv.

15:49 Video: Divák hodil Pogačarovi aj Vingegaardovi do tváre zemiakové lupienky. Polícia ho už zatkla.

Dva kilometre pred cieľom 14. etapy Tour de France stál nevychovaný divák, ktorý hodil chipsy do tváre najprv Tadejovi Pogačarovi a o pár sekúnd neskôr aj Jonasovi Vingegaardovi, ktorý prenasledoval Slovinca v žltom drese.

14:53 „Jazdím šialené watty, a aj tak nás stále dobiehajú,“ hovorí Mathieu van der Poel o výkonoch na Tour de France.

Van der Poel sa dostal do úniku počas 13. etapy, ale po nespočetných snahách o víťazstvo z úniku sa napokon rozhodovalo v záverečnom šprinte, v ktorom si pripísal Jasper Philipsen druhé etapové víťazstvo na Tour 2024.

12:41 Tadej Pogačar prekonal 23-ročný rekord Lancea Armstronga šialeným výkonom v stúpaní Pla d’Adet.

Pogačar predviedol jeden z najpôsobivejších vrchárskych výkonov v histórii cyklistiky a Armstrongov rekord prekonal o necelé dve minúty.

Zavrieť reklamu