Majstrami Slovenska v zjazde pre rok 2023 sú Vanesa Petrovská a Denis Kohút

Majstrovské tituly sa rozdeľovali cez víkend pod Nízkymi Tatrami v Mýte pod Ďumbierom. Preteky a samotná trať jazdcov poriadne preverili, nakoľko v sobotu sa museli vyrovnať s dažďom a trať na preteky ostala mokrá.
Matúš Bušík

Zjazdová trať v Mýte pod Ďumbierom má dĺžku 1,5 km a disponuje prevýšením viac než 300 metrov. Cez víkend bola dejiskom majstrovských pretekov v zjazde.

V elitnej mužskej kategórii jazda najlepšie vyšla Denisovi Kohútovi z CTM Racing Team, ktorý si vyjazdil majstrovský dres po dlhých 4 rokoch. Na trati v Mýte pod Ďumbierom dosiahol čas 2:40,34.

Návrat do súťažného zjazdového kolotoča zaznamenal Rasťo Baránek z Kellys Factory Team, ktorý bol do včera majstrom Slovenska. Titul sa mu obhájiť nepodarilo, ale v prvých pretekoch od zranenia ruky si vyjazdil druhé miesto so stratou necelých 0,6 sekundy na Denisa.

Azda najväčším favoritom na zisk titulu pred pretekmi bol Adam Rojček z Osmos Gravity Team, avšak tento predpoklad sa nenaplnil. Podľa vlastných slov sa Adam počas celého víkendu trápil a nakoniec to stačilo na 3. miesto so stratou necelých 5 sekúnd.

Nový majster Slovenska Denis Kohút sa po pretekoch vyjadril: „Yes, po 4 rokoch opäť majster. Konečne tam padlo víťazstvo a rovno v tú pravú chvíľu. Vedel som, že na to mám, len chýbalo trošku toho šťastia. Som veľmi šťastný za rýchlu finálovú jazdu, v ktorej som mal dva kritické okamihy a stratil nejaký čas, ale to k majstrákom patrí, keďže sa ide systémom buď – alebo. Ďakujem všetkým, ktorí mi fandili a svojim sponzorom.“

V ženskej kategórii máme opäť po hluchom roku majsterku Slovenska v zjazde. V minulom roku sa na štart pretekov postavili iba dve pretekárky a z tohto dôvodu sa titul neudeľoval.

Cez víkend to však bolo o inom a zaslúženou majsterkou Slovenska v zjazde je Vanesa Petrovská z NS Bikes UR Team. S traťou sa popasovala výborne a jej výsledný čas v cieli bol 3:24,52.

Na druhom mieste za ňou skončila v pretekoch Abigél Halmai z Maďarska, ktorá však o majstrovský titul nebojovala a pripísala si body do slovenského pohára.

Na druhom mieste v rámci majstrovstiev Slovenska skončila Sabrina Vysolajská (Bajky.sk) so stratou necelých 40 sekúnd na Vanesu. Tretie miesto si vyjazdila Kristína Galušková (Enjoy the Ride Team) so stratou necelých 50 sekúnd.

Vanesa sa po pretekoch vyjadrila: „Som majsterka Slovenska! Skvelý víkend na pretekoch, v ktorých som vyhrala obe jazdy. Ďakujem všetkým za podporu. Dám si jeden deň na oddych a regeneráciu a hor sa na svetový pohár do Talianska.“

Medzi juniormi sa najlepšie s traťou popasoval Daniel Varačka z Kellys Factory Team. V cieli dosiahol výsledný čas 2:53,17 a vyhral s náskokom necelé 4 sekundy pred svojím tímovým kolegom, Čechom Ondrom Kolečíkom.

Tretí v pretekoch a druhý na majstrovstvách Slovenska skončil Filip Tichý (Osmos Gravity Team), so stratou 10 sekúnd.

Siemde miesto celkovo a tretie v rámci majstrovstiev Slovenska si vyjazdil Vlado Luptak z Bajkula Bearider Bratislava.

MSR – kategória juniori

Medzi najskúsenejšími pretekármi v kategórii masters sa z víťazstva a majstrovského titulu tešil Matúš Paulovič (Bikegarage Nitra). V cieli dosiahol výsledný čas 2:56,27 a pred druhým Jánom Javorníkom (Kellys Factory Team) mal v cieli náskok niečo cez 1 sekundu.

Na treťom mieste sa umiestnil Marcel Vaško, so stratou 2,4 sekundy na víťaza.

V kadetoch bol najrýchlejším pretekárom Michal Hlobil z CK Stupava s časom 2:59,28 si vyjazdil majstrovský titul a pred svojim tímovým kolegom Filipom Obertášom mal v cieli náskok vyše 5 sekúnd. Na treťom mieste sa umiestnil Jakub Janušek (KRAPS Racing Team).

MSR – žiaci

V žiackej kategórii sa nekonalo žiadne prekvapenie a mladý talent Richard Tandara (CTM Racing Team) potvrdil svoju hegemóniu aj na majstrovstvách Slovenska. V cieli dosiahol výsledný čas 2:58,41, ktorý by mu v kategórii kadeti stačil tiež na víťazstvo a v junioroch by s ním skončil na 3. mieste.

Na druhom mieste za ním so stratou 38 sekúnd sa umiestnil Juraj Janešík z CK Stupava a tretím v rámci majstrovstiev Slovenska bol Denis Tichý z tímu Osmos Gravity.

Slovenský pohár bude pokračovať 4. kolom 23. júla vo Vrátnej.