Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

Mali Štočeka diskvalifikovať? Analýza pádu Petra Sagana v šprinte na Majstrovstvách Slovenska

Matú Štoček vybočil asi o meter zo svojej dráhy šprintu, čím vytlačil Petra Sagana. Podľa rozhodcov nedošlo k porušeniu pravidiel.
Martin Sarvaš
Pád v závere Petra Sagana a Pavla Bittnera tesne pred cieľom MSR v cestnej cyklistike. Foto: Soňa Niková

Záver Majstrovstiev Česka a Slovenska v cestnej cyklistike v Tlmačoch poznačil nepríjemný pád, pri ktorom skončil na zemi aj 8-násobný slovenský šampión Peter Sagan.

Pád Petra Sagana, aj keď nevedome, spôsobil Matúš Štoček.

Na spomalených záberoch zo šprintu je vidno, že Štoček vybočil spoza Mathiasa Vaceka asi o meter zo svojej línie šprintu, čím vytlačil Petra Sagana na Pavla Bittnera, čo následne spôsobilo pád.

V pravidle UCI č. 2.3.036 o hromadných šprintoch sa píše: Jazdcom je prísne zakázané vybočovať z dráhy, ktorú si zvolili pri štarte do šprintu, a tým ohrozovať ostatných.

Zábery zo záverečného šprintu ukazujú, že Matúš Štoček vybočil zo svojej dráhy šprintu (Zdroj: Reprofoto RTVS Šport):

Na pretekoch WorldTour i na iných veľkých pretekoch sú rozhodcovia v šprintoch veľmi prísni a v prípade porušenia uvedeného pravidla sa často stáva, že pretekárov potrestajú odsunutím v hodnotení na koniec šprintérskej skupiny.

Podľa rozhodcov na Majstrovstvách Slovenska nedošlo v šprinte k porušeniu pravidiel a výsledky ponechali tak, ako jazdci prešli cieľovou čiarou, takže majstrom Slovenska sa stal po 12-ročnej nadvláde bratov Saganovcov Matúš Štoček. Peter Sagan skončil na druhom mieste a tretí bol Lukáš Kubiš.

Je pravda, že išlo o veľmi diskutabilnú situáciu a Matúš Štoček skutočne vybočil zo svojej dráhy šprintu, aj keď len o meter.

Rozhodcovia napokon uznali výsledky bez udelenia trestu, aj keď nikto by sa nemohol hnevať, ak by Štočeka rozhodcovia diskvalifikovali alebo odsunuli nižšie vo výsledkoch, rovnako, ako sa nikto nemôže hnevať, že sa rozhodli ponechať výsledky tak, ako prešli jazdci cieľom.

Sagan emotívne „vybehol“ na Bittnera

Po páde bol Peter Sagan zjavne veľmi nahnevaný a hneď išiel za Bittnerom, ktorý sa ešte len zbieral zo zeme.

Aj keď vo videu nie je počuť, čo Sagan hovorí, určite to neboli príjemné slová, keďže český jazdec reagoval slovami: „Ja som išiel rovno…“

Faktom je, že Pavel Bittner išiel v šprinte v jednej línii, takže určite nie je vinníkom nepríjemného pádu.

Konfronácia Petra Sagana a Pavla Bittnera po páde:

Sagan z pádu viní Štočeka

Na rozdávanie medailí a dresu so slovenskou trikolórou sa čakalo dlhšie, pretože doktori museli ošetriť Petra Sagana, zatiaľ čo rozhodcovia posudzovali rozhodujúci šprint.

„Nebol by som nahnevaný, keby sa nestalo to, čo sa stalo. Práveže ma skôr mrzí, že to dopadlo takto, keďže mám štartovať na Tour. Zaujímalo by ma video z toho šprintu, zatiaľ mi ho nikto neukázal. Myslím si, že viem, kde nastal problém, no potreboval by som si to potvrdiť na videu,“ povedal Peter Sagan po pretekoch v rozhovore pre RTVS.

„Myslím si, že Matúš začal šprintovať popri bariére, ja som išiel zľava, potom to zavrel do stredu cesty. Ja nie som zmierený s tým, že som druhý, takže o tom mi ani nehovorte,“ dodal Peter Sagan.

Peter Sagan povedal svoje aj Štočekovi, keď sa stretli na pódiu (Zdroj: Slovenský zväz cyklistky):

Aktuality

Včera 11:07 Prečo nemôžu pretekať cyklisti s defibrilátorom? Vysvetľuje lekár Belgickej cyklistickej federácie.

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Ak sa defibrilátor zapne, keď ide cyklista v zjazde v horskom priesmyku, môže spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ hovorí Kris Van der Mieren.

Včera 10:37 17-ročný americký supertalent Andrew August má ísť do Ineosu: Je to Remco s väčšou silou.

Andrew August odmietol ponuku zmluvy s americkým tímom Hagens Bermans Axeon. Zaujímalo sa oňho viacero WorldTour tímov a údajne je jeho prestup do Ineos Grenadiers blízko, ale zmluvu ešte nepodpísal. (GCN)

Včera 10:08 Shimano sťahuje 760-tisíc kľúk Ultegra a Dura-Ace kvôli viac ako 4500 prípadom zlyhania materiálu.

Zlyhanie materiálu kľúk Hollowtech viedlo k celkovo šiestim zraneniam, ktoré zahŕňali zlomeniny a vykĺbenia kostí či tržné rany.

21.09.2023 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

21.09.2023 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Zavrieť reklamu