Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S OFICIÁLNYM TRIČKOM BIRELL BIKEFEST IBA ZA 34,90€!
Motor

Test: Motor Bosch Performance Line CX Race

Bosch prišiel s naozaj silným a výkonným motorom a jeho sila v porovnaní s konkurenciou je citeľná.
Hodnotenie: 4.5/5
Matúš Bušík
Test: Motor Bosch Performance Line CX Race

Naše hodnotenie

S motorom Bosch Performance Line CX Race na vašom elektrobicykli určite neurobíte krok vedľa. Ak máte pretekárske ambície, oceníte množstvo výkonu a funkciu Extended Boost.

+PLUSY

  • Dodatočná podpora je výrazne silnejšia
  • Extended Boost poskytuje dodatočný výkon počas dlhšej doby
  • Nižšia hmotnosť

-MÍNUSY

  • Extended Boost môže narušiť trakciu v zákrutách - týka sa to veľmi pokročilej jazdy
Nový motor od Boschu sa od svojho predchodcu nelíši krútiacim momentom, ten zostal na úrovni 85 Nm. Nové je to, že motor v móde Race ponúka až  400-percentnú podporu v porovnaní s 340 percentami motora Performance Line CX.

Výrobca zvýšil aj rozsah podpory do maximálnej frekvencie šliapania nad 120 otáčok za minútu.

Motor môže jazdec ovládať pomocou aplikácie Bosch eBike Flow, v ktorej si môže nastaviť jednotlivé úrovne podpory a ďalšieho správania motora.

Nový motor využíva rovnaký spôsob uchytenia ako ten predošlý a jeho puzdro je vyrobené z horčíka. Hmotnosť Bosch Performance Line CX Race je 2,75 kg.  

Výkon 

Motor sme mali možnosť otestovať na bicykli Trek Rail a hneď na úvod treba podotknúť, že tento elektrobicykel sa podaril.

Čo sa týka samotného motora, tam pri prechode medzi módmi Turbo a Race cítite výrazný rozdiel v podpore šliapania.  

400-percentná podpora znamená, že motor vydáva štvornásobok výkonu, ktorý ste sami vynaložili. Výkon naozaj pocítite a vyvolá vám to úsmev na tvári.

Dodatočná podpora motora je najvýraznejšia pri stredných a vyšších rýchlostiach, ale pri nižšej kadencii. To má za následok, že málokedy zle odhadnete kopec a budete krútiť naprázdno.

Výrobca uvádza, že bicykel s týmto motorom by mal ovládať len skúsený jazdec s vyšperkovanou technikou jazdy, ale nám sa motor javil ako veľmi predvídateľný, s dobrou reakciou na podnety, ktoré doň dostávate cez pedále.

Jediné, na čo si treba dať pozor, je rozbiehanie, napríklad pri otáčaní, vtedy treba byť veľmi obozretný.

 

Počas testovania nebolo v lese príliš mokro, ale ani sucho, dalo by sa to nazvať ideálnymi podmienkami a koleso mi pri výšľape prešmyklo iba raz, v technickom a strmom teréne.

Otázkou je, či je to vďaka novým a prepracovaným motorovým senzorom alebo širšiemu pásmu kadencie, prípadne tým, že motor má vyššiu mieru podpory, a tak viete aj tie najstrmšie stúpania prejsť relatívne plynulo.

Funkcia Extended Boost, známa z režimu eMTB, je k dispozícii aj v režime Race, avšak s oveľa dlhším momentom. Je optimálna na prekonávanie veľmi technických miest, avšak treba s ňou zaobchádzať veľmi opatrne.

Pri šliapaní v plochých zákrutách alebo v zákrutách s voľným podkladom môžete kvôli dodatočnému výkonu stratiť trakciu. 

Výsledok 

Bosch Performance Line CX Race je pretekársky motor, s ktorým sa pri jazde cítite tak, že máte všetko pod kontrolou. Bicykel poháňa presne podľa pokynov jazdca a ide vpred naozaj veľmi sebavedomo.  

400-percentná podpora, dodatočná funkcia Extended Boost a plynulé dodávanie výkonu sú pôsobivé a prinesú pridanú hodnotu nielen pretekárom. 

Aktuality

Včera 17:17 Georg Zimmermann vyhral z úniku šiestu etapu Critérium du Dauphiné, v žltom drese zostáva Vingegaard.

25-ročný nemecký jazdec tímu Intermarché v závere prešprintoval Mathieua Burgaudeaua, ktorý skončil na druhom mieste a za ním prešiel cieľom Jonathan Castroviejo.

Včera 17:01 Video: Slovenský pohár v endure odštartoval na Bikefeste v Kálnici.

Sledujte oficiálne video z prvého kola SPEN a zároveň prvého kola Biker Enduro Challenge, ktoré sa uskutočnili v sobotu na Bikefeste a zúčastnilo sa ich dovedna viac než 250 pretekárov!

Včera 14:06 Vanesa Petrovská skončila tesne pod pódiom na Svetovom pohári v Lenzerheide.

Svetový pohár v zjazde odštartoval sezónu 2023 práve dnes juniorskými pretekmi. Medzi juniorkami štartovala aj Vanesa Petrovská, ktorá si vyjazdila nepopulárnu štvrtú priečku.

Včera 12:57 Slovenské turistické organizácie vyzývajú Národnú radu, aby neblokovali dôležitý zákon o turistických trasách.

Najväčšie turistické organizácie na Slovensku verejnou výzvou apelujú na poslancov Národnej rady SR a žiadajú, aby neblokovali, ale schválili dlho očakávaný a dôležitý zákon o turistických trasách. Zákon je v poslednom čítaní a parlament by sa ním mal zaoberať na júnovej schôdzi.

Včera 11:50 Video: Ako vyzeral Bikefest z pohľadu CTM.

CTM je slovenský výrobca bicyklo a asi nie je potrebné vám ho bližšie predstavovať. Už dlhoročne podporujú slovenskú cyklistiku na viacerých frontoch a za to ich treba pochváliť. V Kálnici mali aj svoj stánok a takto vyzeral Bikefest prostredníctvom ich kamery.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu