Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Motor

Test: Motor Bosch Performance Line CX Race

Bosch prišiel s naozaj silným a výkonným motorom a jeho sila v porovnaní s konkurenciou je citeľná.
Hodnotenie: 4.5/5
Matúš Bušík
Test: Motor Bosch Performance Line CX Race

Naše hodnotenie

S motorom Bosch Performance Line CX Race na vašom elektrobicykli určite neurobíte krok vedľa. Ak máte pretekárske ambície, oceníte množstvo výkonu a funkciu Extended Boost.

+PLUSY

  • Dodatočná podpora je výrazne silnejšia
  • Extended Boost poskytuje dodatočný výkon počas dlhšej doby
  • Nižšia hmotnosť

-MÍNUSY

  • Extended Boost môže narušiť trakciu v zákrutách - týka sa to veľmi pokročilej jazdy
Nový motor od Boschu sa od svojho predchodcu nelíši krútiacim momentom, ten zostal na úrovni 85 Nm. Nové je to, že motor v móde Race ponúka až  400-percentnú podporu v porovnaní s 340 percentami motora Performance Line CX.

Výrobca zvýšil aj rozsah podpory do maximálnej frekvencie šliapania nad 120 otáčok za minútu.

Motor môže jazdec ovládať pomocou aplikácie Bosch eBike Flow, v ktorej si môže nastaviť jednotlivé úrovne podpory a ďalšieho správania motora.

Nový motor využíva rovnaký spôsob uchytenia ako ten predošlý a jeho puzdro je vyrobené z horčíka. Hmotnosť Bosch Performance Line CX Race je 2,75 kg.  

Výkon 

Motor sme mali možnosť otestovať na bicykli Trek Rail a hneď na úvod treba podotknúť, že tento elektrobicykel sa podaril.

Čo sa týka samotného motora, tam pri prechode medzi módmi Turbo a Race cítite výrazný rozdiel v podpore šliapania.  

400-percentná podpora znamená, že motor vydáva štvornásobok výkonu, ktorý ste sami vynaložili. Výkon naozaj pocítite a vyvolá vám to úsmev na tvári.

Dodatočná podpora motora je najvýraznejšia pri stredných a vyšších rýchlostiach, ale pri nižšej kadencii. To má za následok, že málokedy zle odhadnete kopec a budete krútiť naprázdno.

Výrobca uvádza, že bicykel s týmto motorom by mal ovládať len skúsený jazdec s vyšperkovanou technikou jazdy, ale nám sa motor javil ako veľmi predvídateľný, s dobrou reakciou na podnety, ktoré doň dostávate cez pedále.

Jediné, na čo si treba dať pozor, je rozbiehanie, napríklad pri otáčaní, vtedy treba byť veľmi obozretný.

 

Počas testovania nebolo v lese príliš mokro, ale ani sucho, dalo by sa to nazvať ideálnymi podmienkami a koleso mi pri výšľape prešmyklo iba raz, v technickom a strmom teréne.

Otázkou je, či je to vďaka novým a prepracovaným motorovým senzorom alebo širšiemu pásmu kadencie, prípadne tým, že motor má vyššiu mieru podpory, a tak viete aj tie najstrmšie stúpania prejsť relatívne plynulo.

Funkcia Extended Boost, známa z režimu eMTB, je k dispozícii aj v režime Race, avšak s oveľa dlhším momentom. Je optimálna na prekonávanie veľmi technických miest, avšak treba s ňou zaobchádzať veľmi opatrne.

Pri šliapaní v plochých zákrutách alebo v zákrutách s voľným podkladom môžete kvôli dodatočnému výkonu stratiť trakciu. 

Výsledok 

Bosch Performance Line CX Race je pretekársky motor, s ktorým sa pri jazde cítite tak, že máte všetko pod kontrolou. Bicykel poháňa presne podľa pokynov jazdca a ide vpred naozaj veľmi sebavedomo.  

400-percentná podpora, dodatočná funkcia Extended Boost a plynulé dodávanie výkonu sú pôsobivé a prinesú pridanú hodnotu nielen pretekárom. 

Aktuality

18:45 Tahnee Seagrave vyhrala svetový pohár v zjazde vo Val di Sole, v mužoch dominoval Amaury Pierron (+video).

Tahnee Seagrave a Amaury Pierron dokazujú, že ich forma sa dostáva opäť na vrchol. Tahnee Seagrave vyhrala preteky svetového pohára po troch rokoch a Amaury sa z víťazstva tešil po prvýkrát po návrate medzi pásky po zranení.

Včera 19:51 Video: CTM Racing tím na pretekoch svetového pohára v endure v rakúskom Leogagnu.

Na sveťáku (EDR) v Leogangu to bola tento rok čistá šmýkačka. Ako sa s tým vysporiadali jazdci továrenského tímu CTM si pozriete vo vlogu.

Včera 17:25 Jasper Philipsen vyhral v šprinte tretiu etapu Okolo Belgicka.

Na druhom mieste skončil Olav Kooij a tretí finišoval Gerben Thijssen pred Timom Merlierom.

Včera 17:16 Giovanni Aleotti vyhral po záverečnom sóle 3. etapu Okolo Slovinska.

Aleotti zaútočil z vedúcej skupiny v zjazde po stúpaní Ravnica, 8 km pred cieľom kopcovitej etapy, svoje sólo úspešne priviedol až do cieľa a dostal sa aj do vedenia celkovej klasifikácie. Na druhom mieste skončil Jhonatan Narváez a tretí finišoval Jordan Jegat.

Včera 17:00 Joao Almeida vyhral horskú 6. etapu Okolo Švajčiarska, ktorú pre sneženie výrazne skrátili.

Etapa mala len 42 kilometrov a rozhodovalo sa v stúpaní Blatten (5,8 km / 8,8 %). Za Almeidom skončil na druhom mieste jeho tímový kolega z UAE Emirates a líder celkovej klasifikácie Adam Yates a tretí finišoval Mattias Skjelmose.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu