Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER S ČELENKOU IBA ZA 18,90€!
Inzercia

Kia Niro PHEV je praktický plug-in hybrid s moderným dizajnom

Kia Niro PHEV je veľmi dobre vyzerajúce moderné auto, v ktorom sa budete cítiť pohodlne a vďaka futuristickému interiéru sa presuniete o niekoľko rokov dopredu. Odporučil by som ju všetkým, ktorý zvažujú kúpu auta tejto kategórie a nie sú pripravení prejsť na plne elektrifikované vozidlo.
Matúš Bušík

Nová Kia Niro sa vyrába v troch verziách  – v čisto elektrickej, hybridnej a ako plug-in hybrid, ktorý sme mali možnosť otestovať.

Úprimne, ak by som si mal vybrať, tak siahnem práve po tomto variante, pretože kombinuje výhody oboch pohonov.

Prvý dojem

Na prvý pohľad pôsobí auto zvonku veľmi moderne a sviežo. Má pekné prepracované detaily a všetko do seba, takpovediac, zapadá.

Dizajnéri z Kia urobili veľký pokrok vo vizuále svojich vozidiel, palec hore.

Okamžite si všimnete veľmi špecifické predné aj zadné svetlá a úsmev masky chladiča, ktorá je veľmi úzka.

Štýlové kolesá dodávajú autu aj mierne športový vzhľad. Kia Niro má naozaj veľmi pekné tvary a dizajn zo všetkých uhlov pohľadu.

Interiér

Pre mňa absolútne prekvapenie a novinka. Veľmi futuristicky a moderne prepracovaný interiér vás hneď upúta obrovským displejom. Ten je veľmi intuitívny, má veľké ikony a jednoducho sa ovláda.

Predné sedadlá sú pohodlné a špecifické tým, že zadná opierka je tvorená akousi plastovou škrupinou.

Veľmi špecifickým prvkom interiéru je aj volant, ktorý má len dve ramená. Ako to už býva v moderných vozidlách, na čelné sklo sa premietajú základné údaje o jazde.

Kia má výborne prepracovaný systém čítania dopravného značenia. Celkovo všetky podporné elektronické asistenčné prvky fungovali skvelo a veľmi som si ich užíval.

Nad radiacou pákou veľmi špecifického kruhového tvaru nájdete aj porty na nabíjanie telefónu.

Kufor daného modelu má 348 l a je najmenší spomedzi verzií Kia Niro. No čo, niekde museli dizajnéri ubrať, aby ste mohli využívať výhody plug-in hybridu.

Pod kapotou

 

Plug-in hybrid verzia má 1,6-litrový motor, systémový výkon 135 kW a relatívne veľký 11,1 kWh akumulátor, ktorý dobijete doma z bežnej zásuvky.

Výrobca udáva, že s týmto akumulátorom môžete využívať výlučne elektrický pohon na vzdialenosť 59 km, takže na bežné jazdenie a dochádzanie do práce by vám to malo vystačiť.

Dojazd 59 km sa mi v reálnych podmienkach nepodarilo atakovať, ale v režime eco a bez nejakých strmých kopcov je 50 km reálny dojazd.

Je veľmi zaujímavé sledovať, ako sa Kia Niro počas jazdy dobíja, kedy a ako zapája elektromotor. Všetky rozjazdy a cúvania sú výlučne na elektrický pohon.

Jazda ako na obláčiku

Jazdný prejav je veľmi jemný a citlivý, volant sa otáča úplne hladko a ľahučko. Keď som si presadol do iného auta, ostal som v šoku, ako ťažko sa mi zrazu šoféruje.

Celkový dojem z jazdy je veľmi príjemný, Kia ide naozaj potichu a dokonca potichu otvára aj okná.

Podvozok veľmi dobre absorbuje nerovnosti a všetky pomocné riadiace systémy vás donútia užiť si jazdu naplno.

Kia Niro plug-in hybrid by som zhodnotil ako veľmi dobre vyzerajúce moderné auto, v ktorom sa budete cítiť pohodlne a vďaka futuristickému interiéru sa presuniete o niekoľko rokov dopredu.

Odporučil by som ju všetkým, ktorý zvažujú kúpu auta tejto kategórie a nie sú pripravení prejsť na plne elektrifikované vozidlo.

Aktuality

14:15 Kamión zrazil a zabil trojnásobného víťaza Valónskeho šípu Davide Rebellina.

Polícia vyšetruje tragédiu a pátra po vodičovi kamiónu, ktorý z miesta činu ušiel. Taliansky bývalý profesionálny cyklista mal 51 rokov. Tragická nehoda sa stala neďaleko mesta Vicenza v benátskom regióne.

13:51 6 kľúčových zmien v technických predpisoch UCI pre cestné bicykle v roku 2023.

UCI zakazuje extrémne úzke riadidlá, povolila dlhšie predstavce a stanovila nové dĺžkové obmedzenia pre časovky a dokonca aj pre helmy.

12:48 Najúspešnejší cyklista roku 2022 je Pogačar, na pódiu bol najčastejšie Pedersen.

Tadej Pogačar má na konte 16 víťazstiev a 25 pódiových umiestnení. Druhý najúspešnejší je majster sveta Remco Evenepoel a za ním skončil jeho tímový kolega Fabio Jakobsen. Na pódiu bol 26-krát dánsky cyklista Mads Pedersen, ktorý tento rok vyhral 10 pretekov.

12:31 Remco Evenepoel oznámil, že bude štartovať na Giro d’Italia 2023.

„Bude to špeciálna edícia, keďže budem mať na sebe dúhový dres, takže sa naozaj teším. Teraz som tu v Amalfi… prechádzam si cesty a bavím sa. Dúfam, že sa čoskoro uvidíme v Taliansku a dúfam, že sa na mňa a celý tím prídete pozrieť,“ povedal Evenepoel. (Quick-Step Alpha Vinyl)

Včera 16:22 Získajte predplatné magazínu Biker a Cyklistika za zvýhodnenú sumu 19,90 eur.

Na predplatnom tak ušetríte až 30 eur za celý rok.

Zavrieť reklamu