Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER S ČELENKOU IBA ZA 18,90€!
Inzercia

Subaru Outback je vlajkovou loďou japonskej značky

Ideálne combi pre aktívny život, dostane vás totiž kamkoľvek.
Matúš Bušík

Subaru Outback je vozidlo s typom karosérie combi, ktoré vlastnosťami a prevedením mierne pripomína SUV.

Z môjho pohľadu je však tento typ oveľa praktickejší a v teréne aj na ceste vyzerá lepšie. To však závisí na vašich preferenciách.

Prečo Outback porovnávam s vozidlami typu SUV? Je totiž postavený na rovnakom podvozku ako model Forester, konkrétne na novej podlahovej platforme Subaru Global platform, ktorá má o 70 % vyššiu torznú tuhosť a o 100 % väčšiu tuhosť v ohybe, zároveň má nižšie ťažisko.

Jeho terénnejšie ambície potvrdzuje aj svetlá výška vozidla 213 mm. Čo sa týka karosérie tá na prvý pohľad pôsobí robustne a prezrádza ambície tohto auta.

Outdoor nadšenci ocenia spodné plastové nárazníky, ktoré nie sú lakované a slúžia na ochranu auta v tom najťažšom teréne. To, že v Subaru sa vždy zameriavali na náročného zákazníka a na ľudí, ktorí nejazdia iba po meste vieme už dávno.

 

Interiér

Na prvý pohľad pôsobí interiér vozidla moderne, s kvalitnými materiálmi. Vodič má v porovnaní s inými vozidlami tejto kategórie vynikajúci rozhľad do strán a pred seba, čo je obrovské plus pre bezpečnosť jazdy.

V aute sa sedí príjemne a vpredu aj vzadu máte dostatok miesta. Na prvý pohľad vás upúta veľký 11,6´ vertikálne orientovaný displej, v stredovom paneli. Na ňom nastavíte drvivú väčšinu funkcií auta.

Nad ním sa nachádza skrytá kamera, ktorá monitoruje vodiča a vyhodnocuje úroveň vašej únavy. Zadné sedadlá sú pohodlné a sedenie poskytuje dostatok priestoru na nohy. Ak máte malé deti, oceníte, že dvere sa dajú otvoriť do naozaj veľkého uhla, čo uľahčí vašu manipuláciu.

Kufor je dostatočne veľký a je v rovine, takže sa v ňom občas aj vyspíte. Skvelou správou pre bikerov a športovcov je, že strešné lyžiny môžete otočiť priečne a priamo na ne montovať nosič bicyklov alebo strešný box.

Pod kapotou

Subaru Outback obsluhuje štvor-valcový motor typu Boxer s objemom 2,5 litra a ako je u Subaru zvykom pohonom všetkých štyroch kolies.

Ak by ste náhodou túžili po čiastočne elektrickom alebo dieslovom motore, tak vám Outback nevyhovie. V Európe sa predáva len s týmto typom motora.

Jazda v teréne

Subaru Outback sme mali možnosť otestovať v rámci eventu Srdcom Subarista vo vinohradoch nad Modrou. Testovali sme teda jeho jazdné vlastnosti najmä v teréne a tie sú vynikajúce.

Permanentný pohon všetkých štyroch kolies má na svedomí síce o niečo vyššiu spotrebu, ale inak vás dostane takmer kamkoľvek.

V zálohe má Outback aj systém X-Mode pre tie najdrsnejšie podmienky. V ňom si môžete zvoliť medzi režimami sneh/šotolina alebo hlboký sneh/blato. Tie dávajú predzvesť tomu, že Outback to v teréne myslí vážne.

Ďalšou zaujímavou funkciou bol akýsi tempomat v týchto režimoch, ktorý po pribrzdení na určitú rýchlosť vie sám dávkovať brzdnú silu smerom z kopca a ovládať jednotlivé kolesá podľa potreby.

Praktické auto pre športovcov

Ako som sa už zmienil Subaru Outback vás dostane takmer kamkoľvek.

Má prepracovaný systém pohonu všetkých štyroch kolies. Vo vnútri je auto veľmi pohodlné a prešlo výraznými zmenami k lepšiemu a zvonku vyzerá presne tak ako si combi s pohonom 4×4 predstavujem, to je však môj subjektívny pohľad.

Auto by som odporučil všetkým, ktorý chcú priestranné vozidlo a na svojich cestách sa stretávajú s ťažším terénom, či už keď idete na bike, na lyže alebo na chatu.

Cena: od 39 500 €, cena testovaného modelu 43 500 €

www.subaruslovakia.sk

Aktuality

14:15 Kamión zrazil a zabil trojnásobného víťaza Valónskeho šípu Davide Rebellina.

Polícia vyšetruje tragédiu a pátra po vodičovi kamiónu, ktorý z miesta činu ušiel. Taliansky bývalý profesionálny cyklista mal 51 rokov. Tragická nehoda sa stala neďaleko mesta Vicenza v benátskom regióne.

13:51 6 kľúčových zmien v technických predpisoch UCI pre cestné bicykle v roku 2023.

UCI zakazuje extrémne úzke riadidlá, povolila dlhšie predstavce a stanovila nové dĺžkové obmedzenia pre časovky a dokonca aj pre helmy.

12:48 Najúspešnejší cyklista roku 2022 je Pogačar, na pódiu bol najčastejšie Pedersen.

Tadej Pogačar má na konte 16 víťazstiev a 25 pódiových umiestnení. Druhý najúspešnejší je majster sveta Remco Evenepoel a za ním skončil jeho tímový kolega Fabio Jakobsen. Na pódiu bol 26-krát dánsky cyklista Mads Pedersen, ktorý tento rok vyhral 10 pretekov.

12:31 Remco Evenepoel oznámil, že bude štartovať na Giro d’Italia 2023.

„Bude to špeciálna edícia, keďže budem mať na sebe dúhový dres, takže sa naozaj teším. Teraz som tu v Amalfi… prechádzam si cesty a bavím sa. Dúfam, že sa čoskoro uvidíme v Taliansku a dúfam, že sa na mňa a celý tím prídete pozrieť,“ povedal Evenepoel. (Quick-Step Alpha Vinyl)

Včera 16:22 Získajte predplatné magazínu Biker a Cyklistika za zvýhodnenú sumu 19,90 eur.

Na predplatnom tak ušetríte až 30 eur za celý rok.

Zavrieť reklamu