Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

PREDSTAVENIE: Stevens 2018

Značka Stevens je už dlhé roky ovenčená vavrínmi z tých najprestížnejších svetových pretekárskych tratí. Na ich bicykloch jazdia takí jazdci ako Mathieu van der Poel, Sanne Cant, Adam Ťoupalík, Nikola Nosková, Emil Hekele či ďalšie hviezdy svetového i českého cyklokrosu. Na bicykli Stevens pretekal i Peter Sagan, ktorý na ňom získal v roku 2008 striebornú medailu na juniorských majstrovstvách sveta v cyklokrose v talianskom Trevise.
Biker

Ponuka značky rozhodne nestavia len na cyklokrosových špeciáloch.

Hoci je jednou z najdôležitejších noviniek pre sezónu 2018 práve inovovaný cyklokrosový model Super Prestige, ponuka Stevens je tak široká, ako sa na jedného z najväčších nemeckých výrobcov bicyklov patrí. Tri hrubé katalógy označené Šport, Allround a Pedelec to dosvedčujú. Noviniek pre nadchádzajúcu sezónu je v nich naozaj veľa.

Nová kolekcia sa okrem toho sústredila aj na ladenie mnohých detailov pre ešte väčšiu spokojnosť zákazníka – nemecká precíznosť sa proste nezaprie.

Čo naopak zostáva bezo zmien, je osvedčený systém rozdelenia veľkosti kolies podľa veľkosti rámov. Stevens ponúka v kategórii športových a závodných horských bicyklov zjednodušene povedané „malé“ (myslené 27,5 „) kolesá u rámov veľkosti 14, 16 a niekedy 18“, a veľké (29 „) kolesá u rámov veľkostí 18“, 20 „a 22“.

Nemecká škola je vidieť aj pri pohľade na výber prevodov, MTB kolekcia je väčšinou vybavená dvoj, či trojprevodníkom, ak má koleso supermoderné prevodové ústrojenstvo 1×11 alebo 1×12, vždy umožňuje dodatočnú montáž prešmykača.

XC hardtraily

Profesionálne celokarbónové hardtaily sú zastúpené modelom Sonora pre sezónu 2018 v celkovo šiestich prevedeniach.

Rm vážiaci niečo málo cez 1kg s extrémne mohutnou spodnou rámovou trubkou a subtílnymi vzperami kombinuje čo najlepší prenos sily so schopnosťou pohlcovania nerovností.

Modely sú rozdelené do dvoch radov – buď s vybavením SRAM 1×12 (v najvyššom prevedení X01 Eagle až po GX), alebo so Shimano (od XT Di2 až po kombináciu SLX / XT).

Ku špičkovým rámom patrí špičková vidlica – v prípade modelu Sonory je použité pruženie FOX 32 Step Cast ktoré posúva ťažisko kolies naozaj veľmi nízko.

Duralové pevné MTB modely majú počet modelových rád ešte širší, na ich vrchole stojí závodný stroj Colorado 401 s kompletnou sadou Shimano XT a vidlicou FOX Rhytm.

O niečo nižšie v hierarchii sa cez Tremalzo s podobným vybavením dostaneme k dizajnovej lahôdke, olivovo zelenému Sentier s plášťami Schwalbe so svetlými bokmi a vidlicou Rock Shock Recon. Všetky spomínané modely spája precízne prevedený rám, pevné osi, a vnútorné vedenie bowdenov aj hadičky brzdy.

Dve farebné verzie ponúka populárny Devils Trail, rovnako tak ako Applebee s inovovaným rámom a 3×10 prevodovým systémom od Shimana.

Základné Alu hardtaily Taniwha a Tonga sa dočkali zmien u lepšej triedy bŕzd, inak ponúkajú spoľahlivú ekonomickú variantu v dvoch farbách. Filozofia rozmeru kolies vychádzajúca z veľkosti rámu, spomínaná v úvode, je použitá pri všetkých pevných bicyklov.

Aj v Hamburgu vedia, že dámsky horský bicykel už dávno nerobí len širšie sedlo a kvetinové vzory. Tri dámske hardtaily Mira, Nema a Luna vychádzajú z tohtoročných modelov, no zapracovalo sa na lepšom dizajne, komforte, detailoch i vybavení. Aj základný model Luna v mentolovej farbe presvedčí nejednu záujemkyňu tým, že jeho prednosťou je nielen farba ale aj slušná výbava.

 

Pružíš pružim pružíme

Celoodpružené bicykle rozdeľuje Stevens do troch kategórií. Tie s najväčším zdvihom (160 / 160mm) sú enduro stroje Sledge, pre all-mountain sú určené modely Whaka (150 / 150mm) a pre maratónsku jazdu s presahom do trailu modely Jura (120 / 120mm)

Endura a Sledge sú postavené na robustných hliníkových rámoch odpružených Foxom, na 27,5 „kolesách a samozrejmosťou je aj teleskopická sedlovka. Modelové rady Whaka má v ponuke dva modely s carbonovým rámom, v hliníkových verziách možno vyberať zo štandardnej, alebo plusovej varianty 27,5 „plášťov.

Maratónsky rad Jura ako jediná v celoodpruženej rade ponúka voľbu veľkosti rámu podľa veľkosti kolies. Carbonové topmodely začínajú s najvyššou výbavou od Foxu a Shimano XTR v elektronickej verzii a končia na kombinácii SLX / XT spolu s odpružením RockShox.

Hliníkové Jury ponúkajú výbavou presah do kategórie trailových kolies, sú vybavené širšími plášťami a teleskopickou sedlovkou, v oboch variantoch s odpružením FOX. Štvorkĺbová konštrukcia rámov zostáva zachovaná, rovnako ako umiestnenie tlmiča pod hornou rámovou trubkou.

Cestné a cyklokrosové bicykle

Stevens je jednou zo značiek, ktorá ponúka možnosť individuálnej stavby v rámci tzv. Custom Programe. Tejto možnosti je možné využiť pri tých najvyšších radách cestných bicykloch Stevens, avšak možnosť využitia zákazkovej stavby je možná v Hamburgu aj napríklad u hliníkového modelu Aspin.

Gigantická ponuka variácie teoreticky zahŕňa 240 miliónov možných kombinácií postavených na 10tich rôznych cestných rámoch. Vyberať môžete z ponuky komponentov popredných značiek.

Najvyššie ponúkaný model Comet je možné postaviť na karbónovom ráme, ktorý vo veľkosti 58cm váži len 796g. Comet je ponúkaný len v rámci individuálnych stavieb, ale medzi sériovými modelmi si s ním veľmi konkuruje model Xenon s novou sadou Ultegra Di2.

Modelová rada Arcalis je zástupcom aerodynamického riešenia cestného bicykla a v kotúčovej verzii s mechanickou Ultegra radou je opäť v ponuke sériových typov bicyklov. Verziu so štandardnými brzdami si môžete postaviť individuálne.

Inovovaným carbonovým modelom je Izoard Pre a Izoard, ktoré ponúkajú veľa muziky za rozumný peniaz. Rozdiel je vo výbave.

Vyšší model Pro má mechanickú Ultegra radu, nižší, atraktívne červeno sfarbený Izoard má kompletnú radu 105 a rozhodne nesklame ambície amatérskych pretekárov. Rovnako tak široká je ponuka základných hliníkových modelov (pochopiteľne s karbónovými vidlicami) ktorej dominuje disková verzia modelu Aspin s kompletnou sadou Ultegra. Medzi cukríkmi v ponuke patria triatlonové a časovkárske špeciály Volt a Super Trofeo, ktoré okrem sériovej verzie je možné opäť individuálne našpecifikovať.

Samostatnú rozsiahlu kapitolu, vďaka ktorým je značka Stevens známa už od svojich počiatkov sú cyklokrosové modely.

Vlajkovou loďou je inovovaný Super Prestige Disc, ponúkaný v dvoch farbách a s možnosťou voľby mechanickej, či elektronickej sady Ultegra. Všetky ostatné cyklokrosové modely majú hliníkové rámy, ktoré sú pre sezónu 2018 úplne prepracované pre možnosť použitia širších / vyšších plášťov.

Správny progres badať aj v prvku, že ani na jednom z modelov už nenájdete čeľusťové brzdy. Názvy ako Vapor, Prestige, Gavere alebo základný Tabor, evokujú preteky svetového pohára.

Zaujímavou alternatívou cyklokrosu je čím ďalej populárnejšia kategória gravel bicyklov. Modelom, ktorý v ponuke Stevens nemôže chýbať, je aj vylepšený juniorský cyklokrosový model Junior CX na 24 “ kolesách vhodný najmä pre talentovaných mladých jazdcov.

Elektrobicykle

Či chceme alebo nie, percento predaja elektrobicyklov sa celosvetovo rok od roku zvyšuje. Na tento trend pochopiteľne nemohol nezareagovat ani Stevens. Silný 90 stránkový katalóg je toho dôkazom.

U mestských modelov, predávaných najmä v štátoch Beneluxu, bol pokrok zameraný najmä na zapracovanie integrovanej batérie priamo do rámu. V MTB segmente sa vylepšovalo množstvo detailov pri celoodpružených modeloch E-Sledge + a E-Whaka + s motormi Shimano Steps 8000, ktoré dopĺňa novinka E-Pordoi + s motorom Bosch Performance CX.

Osvedčené hardtaily E-Scope +, E-Agnello +, E-Juke + a E-Cayolle + sa taktiež dočkali viacerých zmien. Ako je možné všimnúť si už z názvu, pre celú škálu elektro MTB, Stevens rieši široké plášte rozmeru 27,5+, ktoré majú rozhodne v tomto segmente zmysel a dávajú kolesám väčšiu stabilitu a trakciu v teréne.

Populárna základná E-MTB rada E-Wave (s dámskou verziou E-Wave Lady) na motoroch Bosch Performance Cruise dostala bračeka a sestričku v podobe modelov E-Stoke a E-Stoke Lady, líšiace sa silnejšou 500 Wh batériou.

Ďalšie info:

Aktuality

15:28 Pozvánka: Slovenský pohár v horskej cyklistike pokračuje v Poráči pri Spišskej Novej Vsi.

V rámci podujatia budú okrem XCO kategórií aj preteky elektrobicyklov E-XCO, E-XCO Open a DEAF kategórie. Preteky sa uskutočnia v Poráči počas víkendu 29. a 30. júna.

14:35 Jan Tratnik skončí vo Visme a podpíše trojročnú zmluvu s tímom Red Bull Bora-Hansgrohe.

O prestupe slovinského univerzála do Bory sa špekulovalo celú jar a podľa viacerých zdrojov to vyzerá, že dohoda medzi Tratnikom a tímom, čoskoro sponzorovaným Red Bullom, je už hotová.

14:10 Garmin predstavil „najinteligentnejší“ cyklopočítač Edge 1050. Má nový displej, výdrž 60 hodín a môžete ním platiť.

Nová vlajková loď cyklopočítačov od Garminu stojí 750 eur, avšak nemá verziu so solárnym nabíjaním.

12:27 Zakladatelia GCN odkúpili naspäť svoj podiel od Warner Bros a vracajú sa k pôvodnej tvorbe.

Známy cyklistický YouTube kanál Global Cycling Network sa chce primárne sústrediť na tvorbu videí. Ich webová stránka, ktorá okrem iného informovala aj o aktualitách zo sveta cyklistiky, končí. Končí aj online platforma Eurosportu a živé vysielanie cyklistických pretekov sa presunie na platformy Max a discovery+.

11:38 Sepp Kuss nejde na Tour de France, po prekonaní COVID-19 sa dostatočne nezotavil.

Tím Visma-Lease a Bike oznámil, že Kuss neodštartuje na Tour a nahradí ho holandský vrchár Bart Lemmen.

Zavrieť reklamu