Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Inzercia

Bicykel a pády – pred čím sa dá ochrániť?

Jedna malá chyba na bicykli môže stáť naozaj veľa. V lepšom prípade odídete z trailu alebo bikeparku dotlčený, ale po svojich. Ako sa však zabezpečiť pre tie horšie prípady?
Biker

Horská cyklistika je náročný šport, pri ktorom okrem dobrej fyzickej kondície potrebujete aj určité špecifické zručnosti ako ovládať svoj bicykel. Až vtedy sa môžete naplno ponoriť do jazdenia tých najnáročnejších trailov alebo maratónov.

Nehovoriac o tom, že náš šport je aj veľmi nebezpečný a jedna malá chyba môže stáť naozaj veľa. V lepšom prípade odídete z trailu alebo bikeparku dotlčený, ale po svojich. Ako sa však zabezpečiť pre tie horšie prípady?

Pri cyklistike nezabudnite na vhodné životné poistenie

Ideálnym riešením v takýchto situáciách môže byť rizikové životné poistenie. To chráni našu schopnosť zarábať peniaze, chráni nás a našu rodinu v situáciách, ktoré môžu nastať aj v dôsledku vážneho zranenia na bicykli. Ktorým rizikám pri uzatvorení životného poistenia by ste mali venovať svoju pozornosť, ak sa venujete cyklistike?

Pri výkone športových aktivít sa najčastejšie siaha po poistnom plnení z pripoistenia denného odškodného za úraz. Je to pripoistenie, kedy môžete dostávať dennú dávku počas doby liečenia úrazu, ale zároveň nemusíte byť práceneschopný.

Práve kvôli práceneschopnosti sa dostávame k druhému najčastejšie využívanému riziku, a to poistenie denných dávok v prípade práceneschopnosti. Toto pripoistenie má obzvlášť význam, ak sa cyklistike venujete už dlhodobo a vaše, napr. kĺby, môžu byť viac opotrebované, ako u človeka, ktorý sa športu nevenuje. Z tohto dôvodu môže skôr dôjsť k poškodeniu aj pri bežných úkonoch. Ak by vám ,,niečo puklo“ v kolene, tak k poistnej udalosti nedošlo kvôli úrazu, napr. pádu, ale z dôvodu už opotrebovaného kĺbu. V takomto prípade máte nárok na poistné plnenie.

Najhoršie, čo by sa mohlo stať, ak by vám váš úraz zanechal trvalé následky a ovplyvnil kvalitu života. Práve preto je ako najhlavnejšie pre akéhokoľvek športovo aktívneho človeka poistenie pre prípad trvalého následku úrazu.

 

Venujte pozornosť výške pripoistenia pre prípad trvalého následku úrazu, a či pôjde o lineárne plnenie alebo progresívne.

  • V lineárnom poistnom plnení sa suma poistného plnenia percentuálne vypočíta z poistnej sumy, ktorú vidíte uvedenú v zmluve. Ak máte v zmluve uvedenú sumu 10 000 eur, tak vaše maximálne poistné plnenie dosiahne tiež 10 000 eur.
  • V progresívneho poistnom plnení sa bude poistné plnenie prispôsobovať aj závažnosti trvalého následku. Sú dostupné plnenia od 400 do 1 000 %. Poistná suma sa pri plnení bude násobiť príslušným percentom. Ak máte napr. poistnú sumu 10 000 eur s progresiou 500 %, môže vaše plnenie dosiahnuť až 50 000 eur.

 

Samozrejme, pri uzatváraní rizikového životného poistenia máte na výber ešte mnoho kvalitných pripoistení, ktoré vám môžu výrazne pomôcť v prípade úrazov, ako napr. poistenie chirurgického zákroku, pobyt v nemocnici či poistenie invalidity.

Na čo si dať pozor pri výbere životného poistenia

Dôležité je dávať si pozor pri samotnom uzatvorení rizikového životného poistenia na pravdivosť vstupných údajov. Venujte pozornosť poistným podmienkam, a hlavne športom, ktoré sú vo výlukách, či medzi nimi nebude náhodou uvedená horská cyklistika. Uveďte športy ktorým sa venujete pravidelne, a ak ste registrovaný športovec, nezabudnite aj na to.

Ak si nebudete vedieť dať rady, určite vyhľadajte služby profesionálneho finančného sprostredkovateľa, ktorý vám vie pomôcť nielen pri výbere samotných poistných rizík, ale hlavne vie pomôcť aj s výberom poisťovne.

Malá rada: Poistenie si uzatvorte čím skôr, pretože na akýkoľvek zdravotný problém, ktorý vznikol pred uzatvorením poistenia, sa štandardne vzťahuje výluka, čo znamená, že poisťovňa nebude plniť žiadne zdravotné komplikácie, ktoré v budúcnosti vzniknú z dôsledku tohto zdravotného problému.

Ako ochrániť aj svoj bicykel?

Poistenie na finančné odškodné v prípade pádu, zlomu alebo poškodenia bicykla zatiaľ nie je možné uzavrieť. Dokážeme ho však poistiť na živelné udalosti či na prípad krádeže alebo odcudzenia.

Je možné tak urobiť v rámci poistenia vášho domu a domácnosti. Dokonca aj v prípade krádeže mimo bydliska, resp. miesta poistenia. Avšak takúto formu poistenia neponúka každá poisťovňa na slovenskom trhu. Ako funguje tento typ poistenia si môžete vypočuť v podcaste Na rovinu o peniazoch.

TIP na záver: poistenie občianskej zodpovednosti

 

V rámci poistenia nehnuteľností a domácnosti si viete uzavrieť ešte jedno zaujímavé pripoistenie, je ním poistenie občianskej zodpovednosti. Aj vy môžete pri jazdení niečo nechtiac poškodiť či niekomu ublížiť. Práve v takýchto situáciách je pripoistenie na nezaplatenie, poisťovňa totiž dokáže finančne plniť nároky poškodeného.

Téma poistenia je dosť komplexná. Ak svoj voľný čas nechcete venovať čítaniu rozsiahlych poistných podmienok alebo byť prekvapený, keď vám poisťovňa odmietne vyplatiť poistné plnenie, obráťte sa na odborníkov. A svoj voľný čas môžete stráviť bezstarostnou jazdou na bicykli.

PROSIGHT Slovensko sme založili v roku 2011, pretože sme boli sklamaní z fungovania finančného sprostredkovania na Slovensku. Chceme vrátiť dôveru a rešpekt poslaniu finančného sprostredkovateľa. Prinášame našim klientom novú úroveň odbornosti založenú na faktoch a dátach.

Aktuality

11:19 Musíte vidieť: Prejdite sa po obrovskom komplexe cyklistického tímu Jumbo-Visma.

Obrovská servisná hala, garáže pre autobusy, kuchyňa, práčovňa, tímová sieň slávy, zasadačka i kancelárie. Pozrite si skvelé zábery z pretekárskeho dronu.

10:25 O Quintanu nemá záujem ani Astana, hovorí šéf tímu Vinokourov.

„Prediskutovali sme to a uzavreli sme všetky pozície v tíme na budúci rok,“ hovorí Alexandre Vinokourov. (Cyclingews)

10:12 Majstrovstvá Slovenska v disciplíne enduro budú v Bratislave už budúci víkend.

Zároveň sú to aj kvalifikačné preteky na svetovú sériu EWS. Nepremeškajte šancu registrovať sa na preteky za zvýhodnenú sumu a vaším menom na štartovom čísle.

09:41 Domáci jazdci ovládli zjazdové preteky na Crankworxe v Austrálii, najrýchlejším bol Troy Brosnan.

Zjazdové preteky v meste Cairns boli v mužskej kategórii baštou domácich pretekárov, ktorí obsadili všetky tri pódiové umiestnenia. Dokonca v prvej desiatke bolo 9 domácich pretekárov a jeden Novozélanďan.

09:20 Whip off Championships na austrálskom Crankworxe vyhral Garett Mechem a Jordy Scott.

Obrovský skok a tie najlepšie whipy , to vždy prináša súťaž o najlepšie prevedenie tohto triku.

Zavrieť reklamu