Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Cestné/Mestské

Test: Cestná helma POC Ventral Air MIPS

Ľahká, pohodlná, výborne odvetraná, pekná a bezpečná helma.
Hodnotenie: 4.5/5
259
Martin Sarvaš

POC Ventral Air MIPS patrí jednoznačne medzi najlepšie helmy na trhu. Aj keď je drahšia (258 eur), vyššia cena je úmerná kvalite a pohodliu, ktoré táto helma poskytuje.

Ide síce o cestnú helmu, ale vôbec by som sa ju nebál vziať aj do lesa na cross country výjazdy.

Pôsobí možno trochu masívnejšie ako konkurencia v rovnakej triede, no s 20 veľkými otvormi je skutočne výborne odvetraná, takže sa netreba obávať, že by v nej bolo teplo. Veľké otvory som ocenil aj zopárkrát, keď som som sa chcel poškriabať.

Na bočných predných otvoroch sú vo vnútri umiestnené dva protišmykové panely, ktoré umožňujú strčiť do helmy okuliare bez toho, aby ste sa obávali, že vypadnú – drobná, ale z môjho pohľadu veľmi praktická vychytávka – a do helmy mi bez problémov sedeli okuliare Oakley, POC aj 100%.

Ako sa už píše v názve helmy, vo vnútri je bezpečnostný systém MIPS – Multi-directional Impact Protection (z angl.: viacsmerová ochrana proti nárazu) a ide o bezpečnostnú technológiu, ktorej cieľom je znížiť prenos rotačného pohybu na mozog v prípade nárazu.

Helmu si upevníte a povolíte na hlave podobne, ako takmer u všetkých prilieb – kolieskom na zadnej strane helmy. Prispôsobiteľná je aj temenná časť helmy, ktorú môžete posunúť vyššie/nižšie podľa potreby do troch polôh.

POC Ventral Air MIPS váži len 250 gramov, čo je dosť málo a okrem dobrého tvaru a výstelky pridáva aj nízka hmotnosť na pohodlí tejto prilby.

Na hlave, aspoň na tej mojej, sedí úplne dokonale, nehýbe sa, nikde netlačí, predná časť neobmedzuje zorný uhol a na moju hlavu s obvodom 56,5cm sedela veľkosť M s rozsahom 54-59cm ideálne.

Na testovanie sme dostali helmu vo veľmi výrazne oranžovej farbe, pri ktorej sa skutočne nemusíte báť, že by vás niekto nevidel. Aj keď mne osobne táto farba neimponuje, aspoň bezpečnostnú funkciu na cestách splní stopercentne. POC však našťastie ponúka Ventral Air MIPS dokopy až v deviatich farbách.

POC Ventral Air MIPS je vhodná pre cyklistov, ktorí sa neboja dlhých jázd ani v horúčavách, chcú mať dobre odvetranú, bezpečnú, pohodlnú prilbu a ocenia nielen jej funkčnosť, ale aj nie úplne tradičný dizajn. Malým bonusom je ešte praktické vrecko na cestovanie, ktoré dostanete k helme a nemusíte sa báť, že sa poškriabe.

Aktuality

10:43 Marianne Vos vyhrala už tretiu etapu za sebou na pretekoch Okolo Škandinávie.

Po agresívnom finále vyhrala šprint do vrchu v Sarpsborgu pred Cecilie Uttrup Ludwig a Shari Bossuyt. Nie je to prvýkrát, čo Vos vyhrala v Škandinávii tri etapy za sebou – rovnaký výkon sa jej podaril v rokoch 2018 aj 2019 na ženských pretekoch Okolo Nórska, ktoré sú predchodcom Okolo Škandinávie.

10:30 Tiesj Benoot išiel pri zrážke s autom rýchlosťou 67 km/h: Pár milimetrov a mohol to byť iný príbeh.

28-ročný Belgičan išiel dole kopcom vo vysokej rýchlosti, keď pred ním vošlo do cesty auto z parkoviska. Pri páde utrpel zlomeninu krčného stavca a počas nasledujúcich šiestich až 12 týždňov bude musieť nosiť krčnú ortézu. (Het Laatste Nieuws)

10:15 Poznáme dátum konania Red Bull Rampage.

Red Bull Rampage sú najväčšie a najznámejšie freerideové preteky, ktoré sa konajú od roku 2001.

09:52 Thomas Lemoine a Jordy Scott vyhrali Speed & Style na Crankworxe vo Whistleri.

Pozrite si záznam z prenosu, ktorý sme dnes v noci mali možnosť sledovať. Divácky veľmi atraktívna disciplína Speed & Style, v ktorej idú na dirtovej trati vedľa seba dvaja jazdci a predvádzajú rôzne triky, s tým, že do výsledkov sa započítava aj čas. Najlepšie hodnotenými a zároveň najrýchlejšími jazdcami sa sa stali Thomas Lemoine a Jordy Scott.

Včera 14:34 Poradňa: 9 tipov, ako si spríjemniť jazdy na bicykli v horúčavách a ako správne dopĺňať tekutiny.

Vedeli ste, že keď ste dehydrovaní, tak ide do pokožky viac krvi, aby sa uvoľnilo teplo, a menej krvi do svalov, do ktorých sa tak dostáva menej kyslíku a živín?

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu