Detaily 18. etapy Tour de France 2022: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti

• Štart: 13:30 hod
  • Očakávaný koniec: 17:25 hod

Hovorí riaditeľ Thierry Gouvenou:

Úvodných 60 kilometrov bude rovinatých. Po rýchlostnej prémii v Laruns na 58,5 kilometri začne trasa stúpať na Col d’Aubisque. Až 16-kilometrové sedlo ukrýva aj kilometre so sklonom nad 9 %.

Z vrcholu legendárneho kopca to bude do cieľa menej ako 70 km. UAE Team Emirates bude chcieť oslabiť Vingegaardov tím ešte pred dlhým zjazdom pod Col de Spandelles.

Toto stúpanie si odbije svoju premiéru na Tour a z celého dňa je vôbec najstrmšie a ponúka perfektnú pôdu na útoky.

Spandelles je pravidelne strmé stúpanie s priemerom 8,3 %. Navyše z neho vedie ďalší dlhý zjazd. Cieľový kopec Hautacam začína 13,6 km pred cieľom a cyklisti budú finišovať vo výške 1 520 m. n. m.

Detaily všetkých etáp Tour de France 2022

10:46 Fotogaléria: Pozrite si najlepšie zábery z 2. kola svetového pohára XCO v brazílskej Araxá.

Najmä mužské preteky boli mimoriadne napínavé a rozhodlo sa v nich až v záverečnom šprinte štyroch pretekárov. Najrýchlejším v ňom bol dánsky jazdec Simon Andreassen. V ženách preteky ovládla Haley Batten, ktorá o svojom víťazstve rozhodla v poslednom kole.

10:30 Janka Keseg Števková a Martina Krahulcová skončili v etapových pretekoch Epic Series 4 Islands na vynikajúcom 3. mieste (+video).

Preteky pozostávali z prológu a 4 etáp na štyrpoch rôznych chorvátskych ostrovoch. Slovenským pretekárkam v tíme 8capital sa prológ aj každú z etáp podarilo dokončiť na 3. mieste a celkovo z toho bolo taktiež tretie miesto.

09:19 Haley Batten a Simon Andreassen vyhrali preteky svetového pohára XCO v brazílskej Araxá (+galéria).

Američanka Haley Batten zaznamenala perfektný víkend, keď sa jej po sobotných pretekov v Short Tracku (XCC) podarilo zvíťaziť aj v disciplíne Cross-Country Olympic (XCO) a víťazku prvého kola Jenny Rissveds zdolala po ich vzájomnom súboji plnom útokov v poslednom kole. Medzi mužmi bol najrýchlejším Simon Andreassen, ktorý využil mechanický problém Victora Koretzkyho, ktorého v záverečnom šprinte porazil.

Včera 16:55 Tadej Pogačar vyhral Liège-Bastogne-Liège po 35 km sóle. Van der Poel vybojoval v šprinte tretie miesto.

Pogačar zaútočil v stúpaní Côte de La Redoute, na jeho zrýchlenie nedokázal nikto zareagovať a svoje sólo dotiahol úspešne až do cieľa. Druhý finišoval Romain Bardet, ktorý sa oddelil z vedúcej skupiny a 14 km pred cieľom a v šprinte o tretie miesto bol najrýchlejší Mathieu van der Poel.

20.04.2024 43-ročný Alejandro Valverde suverénne vyhral gravelové preteky Svetového pohára La Indomable.

Valverde zvíťazil na 96-kilometrovej trati s prevýšením 2 400 m v španielskej provincii Almeria. Na druhom mieste skončil francúzsky jazdec Hugo Drechou (Groove Gravel) pred Portugalčanom Tiagom Ferreirom (Vouzela BH).