Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Čo znamená smajlík v rozpise na predstavci Mathieu van der Poela?

V rozpise na predstavci mal nielen plán trate, ale aj plán stravovania.
Martin Sarvaš
Čo znamená smajlík v rozpise na predstavci Mathieu van der Poela?

Foto: Zach Nehr @zachnehr

Mathieu van der Poel podal pri svojom druhom víťazstve na pretekoch Okolo Flámska šialený výkon.

Dvojnásobný víťaz Tour de France Tadej Pogačar sa snažil zbaviť Van der Poela v stúpaniach, ale Holanďan sa takmer ani na sekundu neodlepil z Pogačarovho kolesa a nikto ho nedokázal poraziť ani v záverečnom šprinte.

Fanúšikovia si všmili, že Mathieu van der Poel mal na predstavci nalepený rozpis trate, čo nie je nič nevídané, ale okrem trate mal na rozpise aj plán stravovania.

Pri detailnom pohľade sa dá predpokladať, že ikony pri jednotlivých kilometroch znamenajú buď tyčinku, gél, fľašku s vodou alebo isotonickým nápojom. Čo však znamená smajlík pri dvestovke?

 

Čo znamená smajlík?

Austrálsky tréner a jazdec kontinentálneho tímu Nero Continental Jesse Coyle vysvetlil, čo znamenajú jednotlivé ikony i smajlík.

„V minulosti by to bola asi záverečná fľaška s namiešaným mixom rôznych látok či liekov proti bolesti, ktoré sú dnes už zakázané,“ povedal Jesse Coyle.

„V tomto prípade to s najväčšou pravdepodobnosťou znamená veľkú dávku kofeínu – tri-štyri miligramy kofeínu na jeden kg hmotnosti, čo znamená v prípade Van der Poela 200-215 miligramov kofeínu.“

Prečítajte si tiež

Coyle tiež vysvetlil, prečo mal Van der Poel túto dávku 200km pred koncom a nie neskôr: „Ak si máte dať veľkú dávku stimulantov, tak od nej chcete, aby zabrala v tej najťažšej časti pretekov, čo pre Van der Poela nie je koniec pretekov, ale približne hodina pred koncom.“

Kým sa kofeín vstrebe do tela a dodá mu požadovanú stimuláciu, trvá to okolo 45 minút, čo znamená že mu zabral v tých najťažších momentoch pretekov a pri útokoch Tadeja Pogačara.

Koľko spálil a koľko prijal

Takmer 280-kilometrovú trať s prevýšením 2342 metrov absolvoval Van der Poel za 6:34:50 hod, s priemernou rýchlosťou 42,5 km/h a priemerným normalizovaným výkonom 338 Wattov.

Počas šesť a pol hodiny spálil 6 778 kalórií. V prvých troch hodinách mal zjesť päť energetických tyčiniek a zvyšok pretekov už mal v rozpise iba gély, konkrétne sedem gélov. Na začiatku rozpisu sú aj tri modré kruhy, ktoré Coyle nevedel identifikovať, ale predpokladá, že išlo o ketónový doplnok. Popri tom mal vypiť sedem fliaš s isotonickým nápojom a jednu s vodou.

Podľa rozpisu na predstavci a analýzy Jesseho Coyla prijal celkovo 656 karbohydrátov, čo je v prepočte približne 100 na hodinu.

Aktuality

10:48 Video: Julian Alaphilippe daroval Mircovi Maestrimu dres z víťaznej etapy na Giro d’Italia.

Alaphilippe vyhral dvanástu etapu po 130 km v úniku a 11-kilometrovom sóle, pričom veľkú časť trasy prešiel v úniku len vo dvojici s Talianom Mircom Maestrim, a práve vďaka nemu dokázal ušetriť dostatok síl na záverečný víťazný útok.

10:22 Michael Kolář: Preteky ma už netrápia. Jazdím pre radosť, baví ma zdokonaľovať sa.

Manažér slovenského enduro tímu OKOEVERYWHERE a bývalý profesionálny cestný cyklista chce odovzdať svoje skúsenosti svojim zverencom a mladšej generácii.

09:30 Demi Vollering vyhrala dve zo štyroch etáp aj celkovú klasifikáciu pretekov Okolo Burgosu.

27-ročná Holanďanka pokračuje v skvelých výkonoch a po víťazstve celkového hodnotenia pretekov Vuelta España Femenina a Okolo Baskicka, si pripísala ďalšiu výhru na pretekoch Okolo Burgosu.

09:16 Sam Bennett vyhral štyri etapy aj celkové hodnotenie na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Okrem dvoch víťazstiev bol Bennett raz druhý a raz tretí. Na druhom mieste skončil celkovo len 22-ročný Francúz Paul Penhoët a tretí bol o rok starší Belgičan Jenno Berckmoes.

08:58 Na Giro d’Italia je dnes deň voľna. Pogačar vedie tak suverénne, že zvyšok Gira môže ísť už len ako tréning na Tour.

V celkovej klasifikácii sú priebežne na druhom a treťom mieste Geraint Thomas a Dani Martínez so stratou necelých sedem minút, takže Pogačarovi už fakticky stačí prísť v bezpečí do Ríma.

Zavrieť reklamu