Biker.sk

FUSAKLE ZDARMA K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Tlačové správy

Ako správne vybrať bicykel?

Vianočné sviatky sú už za nami a je čas využiť výhodné povianočné výpredaje. Prinášame vám skvelý typ na nákup, ktorý nie len poteší ale aj prispeje ku zdravšiemu životnému štýlu. Bicykle sú, v mnohých krajinách, jednými z najobľúbenejších prostriedkov na prepravu a tento trend sa pomaly rozmáha aj na Slovensku.
Biker

Ak ste sa rozhodli pre kúpu bicykla a neviete ako na to, čítajte ďalej. Prinášame vám jednoduchý návod na to, ako správne vybrať bicykel, ktorý „sadne“.

Typy bicyklov

Na trhu s cyklistickými produktami existuje až 13 rôznych druhov bicyklov. Pre naše účely však úplne postačia 3 základné typy.

Horský bicykel

Sú obľúbené vďaka svojej využiteľnosti. Veľmi často sa jedná o odpružené bicykle, čo výrazne zjednodušuje jazdu aj v náročnejších terénoch ako sú lesné cestičky či prudké kopce. Táto kategória sa teší veľkej obľube vďaka pevnej konštrukcii a jednoduchému ovládaniu. Pokiaľ si užívate jazdu v náročnom teréne i na ceste, toto je ideálna voľba pre vás.

Cestný bicykel

Táto kategória bicyklov je určená výhradne na cesty bez výrazných jám, výmoľov či kameňov. Spravidla nepatrí medzi odpružené bicykle i keď sedlová trubka môže byť obohatená o tlmič. Jedná sa o extrémne rýchle bicykle a preto sa vyžaduje opatrnosť na cestách.
Menšiu stabilitu vyváži vysoká rýchlosť a pomerne krátka brzdná dráha. Riadidlá sú ergonomicky ohýbané pre možnosť rôznych techník jazdy.

Crossový bicykel

Je vhodný do ľahších terénov, na lúčne či poľné cesty ale aj klasické betónové cesty. Crossový bicykel v podstate predstavuje stred medzi horským a cestným bicyklom. Disponuje taktiež výkonnými brzdami a je pomerne rýchly.

Aký bicykel vybrať?

Pri kúpe bicykla je nevyhnutné uvedomiť si tieto skutočnosti:
– typ bicykla (horský, crossový či mestský)
– veľkosť rámu voči výške postavy
Správnu výšku bicykle zistíme tak, že si sadneme na bicykel a jednu z kľúk dáme rovnobežne so sedlovou trubkou. Noha, ktorú máme na pedáli by sa mala pri pohybe dozadu jemne prepínať.
– pomer cena/kvalita
– materiál rámu a kvalita použitých komponentov
– terén na ktorý bude bicykel, najčastejšie, využívaný
V prípade jazdy v terénoch ako sú lesné cestičky či náročnejší terén je najvhodnejším variantom horský bicykel. Vďaka širokým kolesám a pevnému rámu, má tento typ dlhú životnosť a je prispôsobený extrémnejšiemu štýlu jazdy.
Ak bude bicykel využívaný najmä na jazdu v meste, odporúčame zakúpiť mestský bicykel, ktorý je uspôsobený na pohodovú, rekreačnú jazdu.
V prípade kombinácie jázd v teréne aj mimo, odporúčame crossový bicykel.

Rôzne modely a širokú ponuku bicyklov overených značiek nájdete priamo v obchodoch alebo na eshope inSPORTline.

Zavrieť reklamu