Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Novinky

Na Slovensku bude už čoskoro možnosť zníženej DPH pre bicykle a elektrobicykle

Asociácia slovenských výrobcov a dovozcov bicyklov a bicyklových komponentov SLOVYBI vyzvala príslušné orgány na Slovensku, aby využila túto novú možnosť.
Martin Sarvaš
Na Slovensku bude už čoskoro možnosť zníženej DPH pre bicykle a elektrobicykle

Cropped shot of shop owner giving a handshake to a customer after selling a bicycle.

Rada Európskej únie dosiahla 7. decembra dohodu o aktualizovaných pravidlách pre sadzby DPH. Podľa nových pravidiel budú môcť členské štáty únie uplatňovať znížené sadzby DPH na dodanie, prenájom a opravu bicyklov vrátane elektrobicyklov, informovala Konfederácia európskeho cyklistického priemyslu (CONEBi).

CONEBI, Európska cyklistická federácia (ECF), Organizácia pre európsky cyklistický priemysel (CIE), a tiež aj Asociácia slovenských výrobcov a dovozcov bicyklov a bicyklových komponentov (SLOVYBI) vítajú tento krok, ktorý má potenciál urobiť bicykle dostupnejšími pre zákazníkov v celej Európe a môže dať cyklistike ďalší impulz.

Európska komisia zverejnila návrh reformy sadzieb DPH už začiatkom roka 2018. Podľa tohto návrhu mohli využívať zníženú alebo nulovú DPH konvenčné bicykle a elektromobily, ale elektrobicykle tam nezahrnuli.

Elektrobicykle boli vtedy kategorizované popri doprave poháňanej palivom, ropou a plynom ako prostriedok, na prepravu ktorého povinná štandardná sadzba DPH by bola vo výške aspoň 15 %.

Prečítajte si tiež

Po zverejnení návrhu, ECF a CONEBI začali spoločné úsilie o to, aby boli elektrické bicykle zaradené aj do zoznamu tovarov, na ktoré môžu členské štáty EÚ uplatňovať znížené sadzby. Medzitým niektoré členské štáty ako Belgicko prijali legislatívu, ktorá by zaviedla znížené sadzby DPH na všetky typy bicyklov hneď, ako to umožní rámec DPH Európskej únie, a tým podporili požiadavky cyklosektora na európskej úrovni.

Všetky doterajšie snahy sa teraz zúročili. Vo všeobecnom prístupe Rady EÚ k revízii smernice EÚ o sadzbách DPH sa vlády členských štátov dohodli, že do zoznamu tovarov zaradia predaj, prenájom a opravu bicyklov, na ktoré možno uplatniť znížené sadzby DPH, a to výslovne vrátane elektrobicyklov.

Po vydaní nezáväzného stanoviska parlamentu k návrhu Rada formálne prijme smernicu. Potom bude možné, aby členské štáty zaviedli zníženie DPH na bicykle a e-bicykle.

Asociácia slovenských výrobcov a dovozcov bicyklov a bicyklových komponentov SLOVYBI vyzvala aj príslušné orgány na Slovensku, aby využila túto novú možnosť.

Generálny riaditeľ CONEBI Manuel Marsilio uviedol: „Od začiatku tejto kampane s ECF v roku 2018 uplynula dlhá cesta, ale konečne vidíme hmatateľný výsledok.

„Toto legislatívne rozhodnutie v rámci reformy sadzieb DPH otvára jedinečnú príležitosť pre vlády v Európe ďalej podporovať cyklistiku veľmi prakticky. Teraz sa tešíme na konkrétne zníženia DPH vo všetkých krajinách EÚ a podporíme neoceniteľnú prácu našich národných členských asociácií, dodal Marsilio.

Prečítajte si tiež

Generálna riaditeľka ECF Jill Warren sa vyjadrila: „Veľmi vítame výsledok rokovaní v Rade o revíziu sadzieb DPH v EÚ. Zahrnutie predaja, požičiavania a opravy konvenčných aj elektrických bicyklov do zoznamu tovarov, na ktoré možno uplatniť znížené sadzby DPH, pridáva k súborom nástrojov členských štátov na podporu cyklistiky mocný nástroj a môže prispieť k tomu, aby sa cyklistika stala ešte dostupnejšou pre občanov.“

„Tento výsledok opäť ukazuje dôležitosť dlhodobej, dobre zabezpečenej a profesionálnej obhajoby cyklistického sektora na národnej a európskej úrovni. Práca môže byť pomalá a vysoko technická, ale dosah je potenciálne obrovský,“ povedal generálny riaditeľ CIE Kevin Mayne.

„Keď sa táto kampaň začala, CIE bol dobrovoľný priemyselný klub podporujúci ECF a po prechode bolo absolútnou prioritou zabezpečiť, aby tieto prebiehajúce kampane boli správne financované a aby sme boli koordinovaní s našimi kolegami. Dnes vidíme ďalší úspech z týchto partnerstiev a ďalšie ešte prídu,“ dodal Kevin Mayne.

Aktuality

15:32 Shimano prešetruje moderné otroctvo u jedného zo svojich dodávateľov v Malajzii.

Spoločnosť Shimano uviedla, že na základe správy britského denníku Telegraph vyšetruje, že jeden z jej dodávateľov v Malajzii uplatňuje na svojich zamestnancov princípy, ktoré sú „podobné modernému otroctvu“.

14:55 Wout van Aert zajtra odštartuje cyklokrosovú sezónu na pretekoch Exact Cross v Essene.

29-ročný Belgičan absolvuje svoje prvé preteky na cyklokrosovom bicykli v sezóne 2023/24 a na štarte bude najväčším favoritom, keďže väčšina cyklokrosovej elity sa bude pripravovať na nedeľné preteky Svetového pohára vo Val di Sole.

14:31 Maciej Bodnar bol celú kariéru po boku Sagana. Bol jedným z najväčších tichých hrdinov pelotónu, hovorí Peter Sagan.

38-ročný poľský špecialista na časovky a verný domestik Petra Sagana oznámil, že po 17 rokoch končí s profesionálnou cyklistikou.

12:00 Video: Jeden z najrýchlejších zjazdárov sveta Finn Iles si užíva jazdenie mimo sezóny.

Žiadny plán, žiadne merané jazdy, žiadny tlak v deň pretekov… Mimo sezóny si pretekár potrebuje oddýchnuť. To však neplatí, ak ste Finn Iles! Lokál z Whistleru si vyhrnul rukávy, dal dokopy štáb a odcestoval do rezortu Sun Peaks, kde vytvorili a natočili skutočné majstrovské dielo. Užite si to!

11:42 Poznáme termíny iXS European Downhill Cup.

Seriál pretekov Európskeho pohára v zjazde iXS European Downhill Cup sa teší čoraz väčšej popularite. Nás nesmierne teší, že celkovým víťazom seriálu sa v uplynulom ročníku stal Adam Rojček a veríme, že na tieto úspechy nadviaže aj v nasledujúcej sezóne.

Zavrieť reklamu