Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Nezaradené

Poďme sa zamyslieť nad veľkosťami a tvarom prilieb

Pretože označenie veľkosťami S, M a L jednoducho nestačí.
Biker

Kupovali ste si v poslednom čase novú prilbu? Ak áno, nie je potrebné zdôrazňovať, že takzvaná „medium“ veľkosť od jednej spoločnosti nemusí byť rovnaká ako „emko“ od inej značky, aj keď obe majú rovnaké označenie.

Zdá sa to možno trochu jednoduché, ale existuje jeden spôsob, ako tento problém vyriešiť.

Zdá sa, že bežný systém určovania veľkosti prilieb s tromi škrupinami (alebo bohužiaľ niekedy len s dvomi) väčšinou funguje pomerne dobre, najmä v spojení s modernými retenčnými mechanizmami. Napríklad nová prilba Giro Synthe pokrýva pomerne široký rozsah obvodu hlavy od 51 do 63 cm.

Napriek tomu, že retenčné systémy zvládajú toho veľa a je pekné, že spoločnosti zvyčajne spájajú svoje veľkostné označenie s číselnými hodnotami, tieto čísla vám však nepovedia nič o tom, ako sú prilby tvarované.

Napríklad hlava jedného človeka s 60-centimetrovým obvodom môže mať úplne iný tvar ako hlava iného bikera a napriek tomu by sa podľa veľkostných tabuliek väčšiny spoločností vyrábajúcich prilby obaja zmestili do prilby veľkosti L.

Všetky tieto prilby sú označené ako veľkosť „small“, ale všetky sedia inak:

Pred nejakou dobou sme narazili na webovú stránku japonskej spoločnosti Kabuto, ktorej prilby údajne lepšie sedia na typicky guľatejších hlavách ázijských bikerov.

My zjavne nezapadáme do tohto typu, ale napriek tomu, je to prvýkrát, čo sme videli, že nejaká spoločnosť výslovne upozorňovala na tvar svojich prilieb – a keby Kabuto túto vlastnosť neuviedla, potenciálni kupujúci by boli v neistote, či by im mohli sedieť.

Skúsme to teda takto: čo keby spoločnosti popri číselnom rozsahu obvodov jednotlivých veľkostí prilieb uviedli aj rozmery, ktoré popisujú relatívnu vnútornú dĺžku a šírku týchto veľkostí? Príklad je v tabuľke:

Prilba Veľkosť Zmeraná dĺžka   Zmeraná šírka Pomer dĺžka/šírka
Bontrager Velocis S, 51-57cm 212mm 160mm 1.325
Giro Aeon S, 51-55cm 202mm 162mm 1.247
Louis Garneau Course S, 52-56cm 207mm 164mm 1.262
POC Trabec S, 51-54cm 207mm 163mm 1.270
Specialized Propero II S, 51-57cm 213mm 163mm 1.307

Všetky tieto prilby majú veľkosť „small“ s veľmi podobným rozsahom obvodu, ale sedia úplne odlišne, ako ukazujú vypočítané pomery dĺžky a šírky.

Z týchto piatich príkladov používa prilba Giro guľatejší tvar škrupiny, tesne za ňou nasledujú prilby Louis Garneau a POC. Na druhej strane, Bontrager aj Specialized sú výrazne oválnejšie a vzhľadom na podlhovastú hlavu sedeli lepšie.

Obvod hlavy tvorí len jednu časť skladačky

Bez týchto informácií by sme v podstate len hádali, aká škrupina by sa najviac približovala konkrétnemu tvaru hlavy – rovnako ako ktokoľvek iný, kto by si chcel kúpiť novú prilbu.

Tieto informácie by zjavne najviac pomohli ľuďom, ktorí nakupujú cez internet, ale aj zákazníci, nakupujúci  v kamenných predajniach by si mohli aspoň zúžiť zoznam značiek, z ktorých budú vyberať, pred tým než prejdú obchody po celom meste.

Zatiaľ chýbajú údaje, na základe ktorých by sa dalo tvrdiť, že lepšie sediaca prilba by vás ochránila lepšie ako prilba, ktorá nesedí celkom dobre (intuitívne sa však dá predpokladať, že prvý prípad je lepší).

Všetci však budeme spokojnejší v prilbe, ktorá pocitovo lepšie sedí na hlave, ako v prilbe, ktorá sa musí prispôsobovať a nastavovať, aby správne plnila svoju funkciu a aby sme predišli procesu pokus – omyl, aby sme vybrali tú správnu.

Vaše komentáre

Aktuality

11:27 V poslednej etape Tour de l’Ain zvíťazil Pedrero po 55 km sólo úniku, celkové hodnotenie vyhral Guillaume Martin.

Na druhom mieste skončil celkovo Mattias Skjelmose Jensen, ktorý vyhral aj bodovaciu súťaž a hodnotenie do 25 rokov, tretí skončil Rudy Molard. Ocenenie pre najbojovnejšieho jazdca dostal Julian Alaphilippe.

11:03 Majstrovstvá Európy v cestnej cyklistike budú veľkým súbojom najlepších šprintérov.

Najväčšími favoritmi pretekov sú Alexander Kristoff, Tim Merlier, Fabio Jakobsen, Mads Pedersen, Arnaud Démare či Danny van Poppel.

10:43 Marianne Vos vyhrala už tretiu etapu za sebou na pretekoch Okolo Škandinávie.

Po agresívnom finále vyhrala šprint do vrchu v Sarpsborgu pred Cecilie Uttrup Ludwig a Shari Bossuyt. Nie je to prvýkrát, čo Vos vyhrala v Škandinávii tri etapy za sebou – rovnaký výkon sa jej podaril v rokoch 2018 aj 2019 na ženských pretekoch Okolo Nórska, ktoré sú predchodcom Okolo Škandinávie.

10:30 Tiesj Benoot išiel pri zrážke s autom rýchlosťou 67 km/h: Pár milimetrov a mohol to byť iný príbeh.

28-ročný Belgičan išiel dole kopcom vo vysokej rýchlosti, keď pred ním vošlo do cesty auto z parkoviska. Pri páde utrpel zlomeninu krčného stavca a počas nasledujúcich šiestich až 12 týždňov bude musieť nosiť krčnú ortézu. (Het Laatste Nieuws)

10:15 Poznáme dátum konania Red Bull Rampage.

Red Bull Rampage sú najväčšie a najznámejšie freerideové preteky, ktoré sa konajú od roku 2001.

Zavrieť reklamu