Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Nezaradené

Poďme sa zamyslieť nad veľkosťami a tvarom prilieb

Pretože označenie veľkosťami S, M a L jednoducho nestačí.
Biker
Poďme sa zamyslieť nad veľkosťami a tvarom prilieb

Kupovali ste si v poslednom čase novú prilbu? Ak áno, nie je potrebné zdôrazňovať, že takzvaná „medium“ veľkosť od jednej spoločnosti nemusí byť rovnaká ako „emko“ od inej značky, aj keď obe majú rovnaké označenie.

Zdá sa to možno trochu jednoduché, ale existuje jeden spôsob, ako tento problém vyriešiť.

Zdá sa, že bežný systém určovania veľkosti prilieb s tromi škrupinami (alebo bohužiaľ niekedy len s dvomi) väčšinou funguje pomerne dobre, najmä v spojení s modernými retenčnými mechanizmami. Napríklad nová prilba Giro Synthe pokrýva pomerne široký rozsah obvodu hlavy od 51 do 63 cm.

Napriek tomu, že retenčné systémy zvládajú toho veľa a je pekné, že spoločnosti zvyčajne spájajú svoje veľkostné označenie s číselnými hodnotami, tieto čísla vám však nepovedia nič o tom, ako sú prilby tvarované.

Napríklad hlava jedného človeka s 60-centimetrovým obvodom môže mať úplne iný tvar ako hlava iného bikera a napriek tomu by sa podľa veľkostných tabuliek väčšiny spoločností vyrábajúcich prilby obaja zmestili do prilby veľkosti L.

Všetky tieto prilby sú označené ako veľkosť „small“, ale všetky sedia inak:

Pred nejakou dobou sme narazili na webovú stránku japonskej spoločnosti Kabuto, ktorej prilby údajne lepšie sedia na typicky guľatejších hlavách ázijských bikerov.

My zjavne nezapadáme do tohto typu, ale napriek tomu, je to prvýkrát, čo sme videli, že nejaká spoločnosť výslovne upozorňovala na tvar svojich prilieb – a keby Kabuto túto vlastnosť neuviedla, potenciálni kupujúci by boli v neistote, či by im mohli sedieť.

Skúsme to teda takto: čo keby spoločnosti popri číselnom rozsahu obvodov jednotlivých veľkostí prilieb uviedli aj rozmery, ktoré popisujú relatívnu vnútornú dĺžku a šírku týchto veľkostí? Príklad je v tabuľke:

Prilba Veľkosť Zmeraná dĺžka   Zmeraná šírka Pomer dĺžka/šírka
Bontrager Velocis S, 51-57cm 212mm 160mm 1.325
Giro Aeon S, 51-55cm 202mm 162mm 1.247
Louis Garneau Course S, 52-56cm 207mm 164mm 1.262
POC Trabec S, 51-54cm 207mm 163mm 1.270
Specialized Propero II S, 51-57cm 213mm 163mm 1.307

Všetky tieto prilby majú veľkosť „small“ s veľmi podobným rozsahom obvodu, ale sedia úplne odlišne, ako ukazujú vypočítané pomery dĺžky a šírky.

Z týchto piatich príkladov používa prilba Giro guľatejší tvar škrupiny, tesne za ňou nasledujú prilby Louis Garneau a POC. Na druhej strane, Bontrager aj Specialized sú výrazne oválnejšie a vzhľadom na podlhovastú hlavu sedeli lepšie.

Obvod hlavy tvorí len jednu časť skladačky

Bez týchto informácií by sme v podstate len hádali, aká škrupina by sa najviac približovala konkrétnemu tvaru hlavy – rovnako ako ktokoľvek iný, kto by si chcel kúpiť novú prilbu.

Tieto informácie by zjavne najviac pomohli ľuďom, ktorí nakupujú cez internet, ale aj zákazníci, nakupujúci  v kamenných predajniach by si mohli aspoň zúžiť zoznam značiek, z ktorých budú vyberať, pred tým než prejdú obchody po celom meste.

Zatiaľ chýbajú údaje, na základe ktorých by sa dalo tvrdiť, že lepšie sediaca prilba by vás ochránila lepšie ako prilba, ktorá nesedí celkom dobre (intuitívne sa však dá predpokladať, že prvý prípad je lepší).

Všetci však budeme spokojnejší v prilbe, ktorá pocitovo lepšie sedí na hlave, ako v prilbe, ktorá sa musí prispôsobovať a nastavovať, aby správne plnila svoju funkciu a aby sme predišli procesu pokus – omyl, aby sme vybrali tú správnu.

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 22:40 Simona Kuchyňková po skvelom výkone vyhrala preteky Svetového pohára v endure v Poľsku.

Len pred pár dňami sa Kuchyňková tešila z tretieho miesta v úvodnom kole Svetového pohára v endure vo Finale Ligure, no v Poľsku svoje súperky porazila a v kategórii do 21 rokov bola najrýchlejšia.

Včera 18:18 22-ročný Belgičan takmer prišiel o výhru kvôli predčasnej oslave na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Fotofiniš štvrtej etapy nakoniec ukázal, že Warre Vangheluwe bol na cieľovej čiare o pár milimetrov skôr ako víťaz predošlých dvoch etáp a priebežný líder celkovej klasifikácie Sam Bennett. Mladý Belgičan dosiahol svoje prvé profesionálne víťazstvo.

Včera 17:37 Jonathan Milan vyrovnal Pogačarov hetrik a v šprinte vyhral tretiu etapu na Giro d’Italia.

Taliansky šprintér je suverénne najlepším šprintérom na Gire a v trinástej etape zvíťazil pred Stanislawom Aniolkowskim a Philom Bauhausom.

Včera 12:42 Zranený fotograf fotí televízny prenos z Giro d’Italia a vytvára skvelé umelecké fotografie.

Jered Gruber je bezpochyby jedným z najlepších fotografov cestnej cyklistiky na svete. Musel však podstúpiť operáciu kolena, kvôli čomu nemôže fotiť na Gire, a tak si vymyslel skutočne kreatívny spôsob, ako zachytiť momenty na talianskej Grand Tour.

Včera 11:41 Fotogaléria: 15 skvelých fotografií z víťazstva Juliana Alaphilippea na Giro d’Italia.

„Išli sme najprv vo veľkej skupine a potom som si spolu s Mircom Maestrim povedal: Ideme. Aj on si dnes naozaj zaslúžil vyhrať, bol úžasný a spolupracovalo sa nám super.“

Zavrieť reklamu