Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S DVOJBALENÍM TRENIEK MEATLFLY IBA ZA 19,80€!
Technika jazdy

Návod: Ako whipovať

Whipy nemajú žiaden iný zmysel, než vyzerať dobre. A presne preto vás ich naučíme.
Biker
Návod: Ako whipovať

Dobrý whip – vyhodenie zadného kolesa do strany – je štýlovejší ako 8 z 10 náročnejších trikov. Správny whip pozostáva z jedného plynulého pohybu, ktorý sa začína ešte na zemi.

Skúste zistiť, do ktorej strany vám whip príde prirodzenejší. Niektorí jazdci preferujú whipovať do tej strany, kde majú prednú nohu, iní presne naopak. Ide teda len o osobné preferencie.

Ak chcete whipovať doľava (vytlačiť zadné koleso doprava), nadíďte si na skok sprava, aby ste si urobili miesto na zarezanie bicykla. Pred odrazom nasmerujte bicykel doľava, ako keby ste chceli dopadnúť naľavo od dopadu.

Na samotnom odraze zarežte bicykel späť doprava, a keď bicykel opustí povrch zemský, preneste ťažisko doprava, rajdy pritiahnite k sebe a zadné koleso vytlačte nohami do ľavej strany.

Na vyrovnanie bicykla preneste hmotnosť späť doľava a dopredu. Strmšie odrazy a dopady sú preto na whipovanie vhodnejšie – môžete výraznejšie preniesť hmotnosť dopredu a bicykel tak napikovať do odrazu.

Poloha s predným kolesom nižšie ho prirodzene vyrovná späť. Najčastejšou chybou pri pokuse o whipy je odrážanie sa rovno. Ak bicykel nemá žiadnu zotrvačnosť do strany, bude letieť rovno a nepodarí sa vám ho dostať bokom.

Ďalšie tipy:

Plných 90 stupňov

Ak chcete bike vo vzduchu dostať úplne bokom, musíte ho veľmi agresívne zarezať na odraze. Choďte na to postupne a vždy skúste o niečo rýchlejší nájazd s výraznejším zatočením na odraze.

Voľné pedále

Flaty sú na učenie whipov o niečo vhodnejšie. Pri whipovaní totiž mierne natáčate chodidlá, a tak sa môže stať, že vám nášľapné pedále vypnú. Náhodné vypnutie pedála uprostred skoku vás prekvapí oveľa menej, ak už ste sa naučili whipovať na voľňákoch.

Lavice

Na učenie whipov sú najvhodnejšie široké lavicové skoky, teda s vyplnenou medzerou medzi odrazom a dopadom. Nájdete ich napríklad v bikeparkoch. Široké preto, aby ste mohli bike výraznejšie zarezať na odraze a až tak neriešiť, či sa trafíte do dopadu, a lavice preto, aby ste nemuseli až tak riešiť, či trafíte presne do dopadu.

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 16:25 Bosch eBike Systems a Tektro rozvíjajú spoluprácu v oblasti ABS.

Systémy ABS pre elektrobicykle predídu nehodám.

Včera 15:50 Birell BikeFest 2023: Registrácia na preteky je spustená.

Najväčšia bike udalosť sa pomaly blíži a vy už sa môžete registrovať na jednotlivé preteky!

Včera 15:16 Na pretekoch Okolo Flámska bude rovnaká prémia pre mužov aj ženy.

Organizátori pretekov sa rozhodli odmeniť víťazov a víťazky pretekov klasiky Okolo Flámska rovnakou prize money. Víťazi dostanú 20 000 €.

Včera 14:55 Primož Roglič sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Katalánska.

Poslednú etapu však vyhral Belgičan Remco Evenepoel po niekoľkých útokov v kopcovitom teréne v závere etapy.

Včera 13:57 Fotogaléria: 100 najlepších fotografií z Cape Epic 2023.

Najlepšie momenty z najznámejších etapových pretekov horskej cyklistiky Cape Epic.

Zavrieť reklamu