Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Technika jazdy

Návod: Ako whipovať

Whipy nemajú žiaden iný zmysel, než vyzerať dobre. A presne preto vás ich naučíme.
Biker

Dobrý whip – vyhodenie zadného kolesa do strany – je štýlovejší ako 8 z 10 náročnejších trikov. Správny whip pozostáva z jedného plynulého pohybu, ktorý sa začína ešte na zemi.

Skúste zistiť, do ktorej strany vám whip príde prirodzenejší. Niektorí jazdci preferujú whipovať do tej strany, kde majú prednú nohu, iní presne naopak. Ide teda len o osobné preferencie.

Ak chcete whipovať doľava (vytlačiť zadné koleso doprava), nadíďte si na skok sprava, aby ste si urobili miesto na zarezanie bicykla. Pred odrazom nasmerujte bicykel doľava, ako keby ste chceli dopadnúť naľavo od dopadu.

Na samotnom odraze zarežte bicykel späť doprava, a keď bicykel opustí povrch zemský, preneste ťažisko doprava, rajdy pritiahnite k sebe a zadné koleso vytlačte nohami do ľavej strany.

Na vyrovnanie bicykla preneste hmotnosť späť doľava a dopredu. Strmšie odrazy a dopady sú preto na whipovanie vhodnejšie – môžete výraznejšie preniesť hmotnosť dopredu a bicykel tak napikovať do odrazu.

Poloha s predným kolesom nižšie ho prirodzene vyrovná späť. Najčastejšou chybou pri pokuse o whipy je odrážanie sa rovno. Ak bicykel nemá žiadnu zotrvačnosť do strany, bude letieť rovno a nepodarí sa vám ho dostať bokom.

Ďalšie tipy:

Plných 90 stupňov

Ak chcete bike vo vzduchu dostať úplne bokom, musíte ho veľmi agresívne zarezať na odraze. Choďte na to postupne a vždy skúste o niečo rýchlejší nájazd s výraznejším zatočením na odraze.

Voľné pedále

Flaty sú na učenie whipov o niečo vhodnejšie. Pri whipovaní totiž mierne natáčate chodidlá, a tak sa môže stať, že vám nášľapné pedále vypnú. Náhodné vypnutie pedála uprostred skoku vás prekvapí oveľa menej, ak už ste sa naučili whipovať na voľňákoch.

Lavice

Na učenie whipov sú najvhodnejšie široké lavicové skoky, teda s vyplnenou medzerou medzi odrazom a dopadom. Nájdete ich napríklad v bikeparkoch. Široké preto, aby ste mohli bike výraznejšie zarezať na odraze a až tak neriešiť, či sa trafíte do dopadu, a lavice preto, aby ste nemuseli až tak riešiť, či trafíte presne do dopadu.

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 19:06 Fotogaléria: Najlepšie momenty 2. etapy Tour de France 2022.

Druhú etapu poznačilo viacero pádov, no všetci pretekári napokon prišili do cieľa. Pozrite si výber najlepších fotografií.

Včera 17:35 Peter Sagan skončil šiesty v 2. etape Tour de France, v záverečnom šprinte bol najrýchlejší Jakobsen.

Na druhom mieste skončil Wout van Aert, ktorý sa tak oblečie do žltého dresu lídra celkového hodnotenia.

01.07.2022 Fotogaléria: Najlepšie momenty 1. etapy Tour de France 2022.

Otváracia časovka v daždi pretekárov poriadne potrápila a nečakaným víťazom sa stal 31-ročný Belgičan Yves Lampaert, ktorý porazil druhého Wouta van Aerta a tretieho Tadeja Pogačara. Pozrite si najlepšie zábery z prvej etapy Tour 2022.

01.07.2022 Lampaert porazil Van Aerta aj Gannu, vyhral úvodnú časovku Tour de France 2022 a oblečie sa do žltého dresu.

Belgičan tak porazil najväčších favoritov – Wouta van Aerta (Jumbo-Visma), ktorý skončil na druhom mieste aj Filippa Gannu (Ineos Grenadiers), ktorý skončil štvrtý za Tadejom Pogačarom (UAE Emirates).

01.07.2022 Toto je S-Works Tarmac SL7 Petra Sagana na Tour de France 2022 (detaily, foto, špecifikácia).

Aj keď jeho tím TotalEnergies bude pretekať na červeno-čiernych bicykloch, Sagan má počas celej sezóny bledomodrý špeciál s červenými doplnkami a stále nemá najnovšie Dura-Ace.

Zavrieť reklamu