Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Slovenský freerider Viktor Novák objavuje Island – krajinu ľadu, ohňa a neprebádaných trailov

Už od počiatkov svojho jazdenia som sledoval filmy New World Disorder a túžil na biku jazdiť v sypkom teréne, ako jazdia chalani v Utahu, pretože mi to vždy pripomínalo lyžovanie v prašane. Tento rok sa mi to konečne podarilo.
Biker

Text: Viktor Novák Foto: Klaudia Neupauerová

Na začiatku cesty za svojím snom som strávil hodiny hľadaním toho správneho miesta v Google mapách. Keďže na Slovensku a ani v Európe na to veľa možností nemáme, vždy mi padla do oka len nejaká exotická destinácia.

Veľmi dlho mi však v hlave vŕtal Island, najmä po zhliadnutí filmu Ashes to Agassiz, v ktorom bol jazdecký segment práve z tejto krajiny. Tento rok sa mi tam vďaka Klaudii Neupauerovej podarilo dostať sa na desaťdňový biketrip a nakoniec sa z toho vykľul jeden z najúžasnejších zážikov v mojom živote.

Pred odletom som si o Islande čo-to prečítal a pripravil sa na hnusné, veterné a daždivé počasie. Trochu mi to aj padlo vhod, pretože som chcel otestovať nové nepremokavé oblečenie, ktoré som dostal od nemeckej značky Maloja clothing.

Deň, keď som priletel do Rejkjaviku, bol však prvý aposledný, kedy som ho využil. Neviem, či sme vychytili nejakú anomáliu, ale každý ďalší deň výletu sme mali slnečno, takmer bez jediného oblaku. Nad tým počasím krútili hlavami aj ľudia, ktorí žijú na Islande roky.

1. Deň

V Rejkjaviku ma vyzdvihla Klaudia, ktorá na Islande pracuje ako Glacier guide a zároveň jazdí na biku a lyžuje. Vybalil som z krabice svoj Cannondale Habit, ktorý som dostal od obchodu Kolovna a spolu so všetkými vecami sme ho naložili do starého amerického Fordu Espace, v ktorom sme plánovali absolvovať celý trip v rôznych kempoch.

V Európe by sme ho považovali za terénne auto, no oproti obrovským autám, ktoré jazdia na Islande, som si v ňom pripadal ako v malom mestskom autíčku. Na Islande totiž nemajú veľa asfaltových ciest. Jedna vedie okolo celého ostrova, no ak sa chcete pozrieť do vnútrozemia, potrebujete skutočný offroad, pretože tam sú len štrkové cesty. Mimochodom, skvelé pre gravel bicykle.

Celý článok si prečítate v aktuálnom vydaní magazínu Biker

Magazín Biker si môžete kúpiť vo vašich novinových stánkoch.

Pridajte sa k predplatiteľom

Aktuality

Včera 16:39 43-ročný Alejandro Valverde suverénne vyhral gravelové preteky Svetového pohára La Indomable.

Valverde zvíťazil na 96-kilometrovej trati s prevýšením 2 400 m v španielskej provincii Almeria. Na druhom mieste skončil francúzsky jazdec Hugo Drechou (Groove Gravel) pred Portugalčanom Tiagom Ferreirom (Vouzela BH).

19.04.2024 Po Cape Epic potvrdzujú Števková s Krahulcovou výbornú formu aj na pretekoch 4 Islands, kde sú priebežne na 3. mieste (+ galéria).

Slovenské duo pretekárok Janka Keseg Števková s Martinou Krahulcovou nastúpili do ďalších etapových pretekov dvojíc, tentokrát v Chorvátsku na podujatí 4 Islands. V pretekoch sa im darí a zatiaľ v každej etape skončili na vynikajúcom 3. mieste!

19.04.2024 Video: Toto je trať 2. kola svetového pohára XCO v brazílskej Araxá.

Minulý týždeň odštartoval seriál svetového pohára v horskej cyklistike podujatiami XCC a XCO v brazílskej Mairiporã. Pretekári mali niekoľko dní na oddych a doladenie formy a už počas soboty a nedele sa môžeme tešiť na druhé kolo svetového pohára.

19.04.2024 Juan Pedro López je celkovým víťazom pretekov Okolo Álp, poslednú etapu vyhral Aurélien Paret-Peintre.

26-ročný Španiel si pripísal na talianskych etapových pretekoch svoje prvé profesionálne víťazstvo, keď vyhral tretiu etapu, a zároveň sa stal po prvýkrát víťazom celkovej klasifikácie.

19.04.2024 Fotogaléria: Ako Peter Sagan jazdil aj varil na tréningovom kempe vo Finale Ligure.

„Takto dobre som sa necítil už asi 10 rokov,“ povedal Peter pri našej poslednej spoločnej večeri. „Som naozaj rád, že sme sa tu stretli takáto skvelá partia a dúfam, že sa takto ešte stretneme.“

Zavrieť reklamu