Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Víťazný Trek Domane SLR Lizzie Deignan na Paríž-Roubaix: Bezduše, vodítko na reťaz či jednoprevodník 1×12

Lizzie Deignan vyhrala historickú premiéru ženského Paríž-Roubaix na Treku Domane SLR s jednou pílou.
Martin Sarvaš

Lizzie Deignan vyhrala historickú premiéru ženského monumentu Paríž-Roubaix. 32-ročná britská pretekárka tímu Trek-Segafredo nastúpila 81 km pred cieľom v prvom zo sedemnástich sektorov kociek a dokázala prísť sama až do cieľa.

Deignan pretekala na bicykli Trek Domane SLR so špecifikáciou prispôsobenou presne pre preteky Paríž-Roubaix. Znamená to, že bicykel musí byť odolný a spoľahlivý v technickom teréne na 17 sektoroch dlažobných kociek.

Ide o tretiu generáciu modelu Domane, ktorý predstavil Trek po prvýkrát v roku 2012. Súčasný model uviedol Trek na trh v roku 2019 a využíva systém odpruženia rámu IsoSpeed.

Asi najzaujímavejším komponentom je radenie. Deignen mala na svojom Domane elektronické radenie SRAM Red eTap AXS s 50-zubovým jednoprevodníkom (a powermetrom Quarq) vpredu a 12-rýchlostnú kazetu s rozsahom 10-33 zubov vzadu.

Pretekárky absolvovali 116,4 km dlhú trať s malým prevýšením 331 metrov, takže malá píla nebola v profile ženského Paríž-Roubaix potrebná.

Ďalšou prevenciou proti technickým problémom na náročnej trati bolo vodítko reťaze K-Edge, ktoré chránilo reťaz pred spadnutím.

Voľba plášťov bola jednoznačná – bezduše. Keďže v sektoroch s dlažobnými kockami nie sú pre pretekárky k dispozícii tímové autá, defekt by mohol byť rozhodujúcim faktorom.

Bezdušové plášte majú tú výhodu, že v prípade menšieho defektu sa diera zacelí tmelom a pretekár resp. pretekárka môže bez problémov ďalej pokračovať. Okrem toho sú aj pohodlnejšie, keďže umožňujú jazdiť s menším tlakom.

Deignan mala obuté 30mm široké bezdušové plášte Pirelli P-Zero Race TLR na kolesách Bontrager Aeolus RSL 37.

Aj keď samotný rám s bol dostatočne odpružený vďaka IsoSpeedu a širokým plášťom, náročná trať Roubaix si u britskej pretekárky vyžiadala svoju obeť. Omotávka na riadidlách Lizzie Deignan bola zašpinená nielen od blata, ale aj od krvi.

Dlane víťazky Paríž-Roubaix boli po náročnej jazde a 81km úniku krvavé. Lizzie totiž absolvovala preteky bez rukavíc.

Špecifikácia Trek Domane SLR Lizzie Deignan na Paríž-Roubaix

  • Rám: Trek Domane SLR
  • Radenie: SRAM Red eTap AXS 1×12
  • Prevodník: SRAM Red eTap – 50 z
  • Kazeta: SRAM Red eTap 10-33 z
  • Kolesá: Bontrager Aeolus RSL 37
  • Plášte: Pirelli P-Zero Race TLR
  • Vodítko reťaze: K-Edge
  • Cyklopočítač: Wahoo Elmnt Roam

Fotogaléria

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 22:40 Simona Kuchyňková po skvelom výkone vyhrala preteky Svetového pohára v endure v Poľsku.

Len pred pár dňami sa Kuchyňková tešila z tretieho miesta v úvodnom kole Svetového pohára v endure vo Finale Ligure, no v Poľsku svoje súperky porazila a v kategórii do 21 rokov bola najrýchlejšia.

Včera 18:18 22-ročný Belgičan takmer prišiel o výhru kvôli predčasnej oslave na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Fotofiniš štvrtej etapy nakoniec ukázal, že Warre Vangheluwe bol na cieľovej čiare o pár milimetrov skôr ako víťaz predošlých dvoch etáp a priebežný líder celkovej klasifikácie Sam Bennett. Mladý Belgičan dosiahol svoje prvé profesionálne víťazstvo.

Včera 17:37 Jonathan Milan vyrovnal Pogačarov hetrik a v šprinte vyhral tretiu etapu na Giro d’Italia.

Taliansky šprintér je suverénne najlepším šprintérom na Gire a v trinástej etape zvíťazil pred Stanislawom Aniolkowskim a Philom Bauhausom.

Včera 12:42 Zranený fotograf fotí televízny prenos z Giro d’Italia a vytvára skvelé umelecké fotografie.

Jered Gruber je bezpochyby jedným z najlepších fotografov cestnej cyklistiky na svete. Musel však podstúpiť operáciu kolena, kvôli čomu nemôže fotiť na Gire, a tak si vymyslel skutočne kreatívny spôsob, ako zachytiť momenty na talianskej Grand Tour.

Včera 11:41 Fotogaléria: 15 skvelých fotografií z víťazstva Juliana Alaphilippea na Giro d’Italia.

„Išli sme najprv vo veľkej skupine a potom som si spolu s Mircom Maestrim povedal: Ideme. Aj on si dnes naozaj zaslúžil vyhrať, bol úžasný a spolupracovalo sa nám super.“

Zavrieť reklamu