Biker.sk

FUNKČNÁ ČELENKA GARMIN K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Recenzie

Veľký test: Downcountry bicykle 2021

Otestovali sme štyri biky z unikátnej crossover kategórie niekde medzi XC-čkami a trailbikami, ktorá z roka na rok naberá na popularite. 
Biker

Aké bicykle sme testovali?

  • Nukeproof Reactor 290 Carbon ST 
  • Transition Spur X01 Carbon
  • Specialized Epic EVO Expert
  • Cannondale Scalpel Carbon SE LTD Lefty

Čo je to downcountry, pýtate sa? Predstavte si bike, ktorý zvládne epické celodenné výjazdy s menšou námahou ako trailbike, no vo väčšom pohodlí ako pretekárske XC-čko. A keď na dlhom výjazde narazíte na technický singletrack, zvládne ho o poznanie sebavedomejšie.

Najlepší názov pre túto kategóriu by bol asi XC-čko pre zjazdárov či trailbike pre XC pretekárov – nazvite ho, ako chcete. Bikový priemysel tieto crossovery medzi XC-čkami a trailbikami nazýva downcountry bicykle.

Mnohé z nich prišli na svet ako plnokrvné pretekárske XC monoposty, ktoré dizajnéri mierne prepracovali tak, aby príliš neukrojili z ich efektivity hore kopcom, no pridali im o trochu viac potenciálu pre smer nadol.

Vo všeobecnosti majú v porovnaní so svojimi užšie zameranými súrodencami kratšie predstavce, širšie gumy s výraznejším dezénom, teleskopickú sedlovku a obvykle aj centimeter alebo dva zdvihu navyše.

Mierne upravená zvykne byť aj geometria s položenejším hlavovým uhlom, dlhším reachom a nižšie zaveseným stredom.

Ako však popularita týchto bikov narastá, na trhu sa objavuje čoraz viac dedikovaných modelov postavených od nuly priamo pre tento účel. V teste nájdete zástupcov oboch kategórií.

Aj keď do týchto skupinových testov obvykle vyberáme lacnejšie biky, ktoré stoja niekde medzi 3 – 4 tisíckami, tentoraz sa nám kvôli pandemickému nedostatku bikov podarilo získať len topmodely, prípadne druhé najvyššie modely v ponuke.

Na konci každého testu sme preto uviedli aj lacnejšie verzie, ktoré majú obvykle úplne rovnaký rám, akurát lacnejšie komponenty. Jazda na nich by mala byť veľmi podobná a preto si smelo vyberajte na základe týchto testov.

Vedzte len, že ak nejaký chcete, objednajte si ho čím skôr a dúfajte, že sa vám ho vôbec podarí zohnať predtým, než napadne sneh, keďže covid-19 bol k bikovému priemyslu neúprosný.

Cannondale Scalpel Carbon SE LTD Lefty

Cena: 8 699 € 

Už na pohľad unikátny bicykel.

Celý článok si prečítate v aktuálnom vydaní magazínu Biker

Magazín Biker si môžete kúpiť vo vašich novinových stánkoch.

Pridajte sa k predplatiteľom

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu