Biker.sk

ANTIBAKTERIÁLNY SPREJ K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 15,90€!
Novinky

Nová technológia pohonu Linkglide XT a Deore od Shimana má vraj až trojnásobne dlhšiu životnosť

Radenie Shimano Linkglide by malo byť aj plynulejšie a odolnejšie .
Martin Sarvaš

Shimano predstavilo novú technológiou Linkglide, ktorú použilo pri dizajnovaní a výrobe pohonu XT a Deore. Ide o zdokonalenie tvaru zubov kazety, vďaka ktorému sa zníži ich opotrebenie a predĺži životnsť.

Linkglide prezentuje Shimano síce na e-bikoch, ale je kompatibilné aj s klasickými horskými bicyklami. Hlavným cieľom je zníženie opotrebovania zubov kazety pri vysokom krútiacom momente bez ovplyvnenia kvality radenia, čo by malo logicky viesť aj k nižším nákladom na údržbu resp. výmenu.

Linkglide bude dostupný pre jednoprevodníkové pohony 1×11 Deore XT a 1×10 Deore. Shimano veľmi odvážne tvrdí, že ich nová technológia predĺži životnosť až trojnásobne v porovnaní s ich kazetami Hyperglide.

Nové radenie od Shimana by však malo mať aj ďalšie výhody – menej preskakovania reťaze na kazete, plynulejšie radenie a dlhšia životnosť celého pohonu.

Pozrite si tiež

V čom je Shimano Linkglide odlišné?

Zuby na kazetách Shimano Linkglide majú zmenený profil a sú viac v tvare pyramídy v porovnaní s Hyperglide. Pastorky sú tiež hrubšie.

Shimano vylepšilo a redizajnovalo aj priestor medzi jednotlivými pastorkami, čo by  malo zlepšiť plynulosť pedálovania a znížiť riziko „trhaného“ radenia.

„Všimli sme si, že menej skúsení cyklisti jazdia často a dlho na rovnakom prevode s nadmerným krútiacim momentom, čo dosť zaťažuje celý pohon. Stáva sa tiež, že pri tomto nadmernom krútiacom momente preraďujú, čo spôsobuje nadmerné opotrebenie a vlastne aj stratu výkonu,“ hovorí Filip Scholliers, produktový manažér Shimana pre MTB.

„Technológia Hyperglide+ stále ponúka najmä výkonnostným cyklistom nízku hmotnosť a naše najrýchlejšie radenie, zatiaľ čo Linkglide je ďalšia možnosť pre zvýšenie životnosti. Inými slovami, Hyperglide+ je stvorený pre rýchlosť, Linkglide je stvorený pre dlhú životnosť,“ dodal Scholliers.

Pozrite si tiež

Linkglide: Prehadzovačka, páčka, reťaz a kazeta

Nové modely prehadzovačkiek, páčok a kaziet Linkglide však nie sú kompatibilné s Hyperglide, pretože majú rôzne výšky prevodov, zatiaľ čo reťaze a prevodníky sú medzi sebou kompatibilné.

Kazeta Linkglide Deore XT (CS-LG600-11) má 11 prevodov a je dostupná v jednom prevedení s rozsahom zubov 11-50, pričom hmotnosť je 780 gramov.

Kazeta Linkglide Deore (CG-LG600-10) má 10 prevodov s rozsahom zubov 11-43 a hmotnosťou 634 gramov. Tri najmenšie pastorky (11-, 13- a 15-zubové) sa zvyčajne opotrebujú skôr, takže sa dajú vymeniť.

S novými kazetami predstavilo Shimano aj zadné prehadzovačky pre Deore XT (1×11) aj Deore  (1×10). Majú mnoho technológií od Hyperglide ako dizajn Shadow RD+ či zámok prehadzovačky pre zníženie nárazov reťaze o rám.

Shimano predstavilo aj novú 10-/11-rýchlostnú reťaz (CN-LG500), ktorú označilo ako elektrobicyklovú. No novom pohone Linkglide však môžete použiť aj staršie e-bike reťaze Hyperglide, kontkrétne modely N-HG601-11, CN-HG701-11 a CN-HG901-11 aj e-bike reťaz CN-E8000-11.

Nová sada pohonu Linkglide má aj nové páčky, pričom prehadzovač modelu Deore má aj ukazovateľ zaradeného prevodu. Všetky prehadzovače majú technológie Rapidfire Plus a obojstranné radenie, pričom páčka XT má aj ‚Instant Release‘ pre rýchlejšie radenie.

Shimano očakáva, že Linkglide budú využívať výrobcovia bicyklov na mnohých modeloch elektrobicyklov. Pohon Linkglide bude dostupný v predaji aj samostatne, ale v tom prípade by ste museli vymeniť reťaz, zadnú prehadzovačku i páčku.

Pozrite si tiež

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu