Biker.sk

RESPIRÁTOR FFP2 K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Novinky

Český majster v cyklokrose Hekele dostal 4-ročný trest za doping: Cítim sa absolútne nevinný

Emil Hekele povedal, že zakázané látky sa dostali do jeho tela na reprezentačnom zraze bez jeho vedomia.
Martin Sarvaš

Disciplinárna komisia Českého zväzu cyklistiky potrestala cyklistu Emila Hekeleho štvorročným trestom za užívanie zakázaných látok.

Pre 43-ročného úradujúceho majstra Českej republiky v cyklokrose to znamená s najväčšou pravdepodobnosťou koniec kariéry, informuje web Českého zväzu cyklistiky.

„Podľa článku. 10.2. Smernice pre kontrolu a postih dopingu v športe v Českej republike bola Emilovi Hekelemu uložená sankcia zákazu činnosti v dĺžke 4 rokov. V zmysle článku 10.8. Tejto smernice sú anulované súťažné výsledky športovca dosiahnuté od 9. septembra 2020,“ povedal predseda disciplinárnej komisia Českého zväzu cyklistiky David Průša.

Hekele bol 9. septembra 2020 testovaný s pozitívnym výsledkom na oxandrolón a klenbuterol a výskyt zakázaných látok v jeho tele potvrdila aj vzorka B.

Český cyklokrosár však vo svojom vyhlásení uviedol, že mu mohol byť doping podaný bez jeho vedomia.

  • Oxandrolón je syntetický anabolický steroid, ktorý sa používa na podporu prírastku hmotnosti a používa sa napr. na urýchlenie rastu u detí. Dokáže v krátkom čase zvyšovať svalovú silu a svalovú tvrdosť bez nárastu telesnej hmotnosti.
  • Klenbuterol má podobnú štruktúru i farmakologické vlastnosti ako iné sympatomimetiká, napr. salbutamol a izoprenalín. Účinok klenbuterolu je oveľa silnejší ako účinok ktoréhokoľvek iného liečiva z tejto skupiny. WADA klasifikovala klenbuterol ako anabolické činidlo. Prostredníctvom svojich anabolických vlastností podporuje rast svalov. Podávanie klenbuterolu je v športe trvalo zakázané (počas aj mimo súťaže).

Vyjadrenie Emila Hekeleho:

„Nikdy som podobné praktiky nevyužíval, nepotreboval a nepotrebujem.  Zakázané látky oxandrolón a klenbuterol sa podľa môjho názoru dostali do môjho tela s najväčšou pravdepodobnosťou bez môjho vedomia na štvordennom reprezentačnom zraze.

„Cítim sa absolútne nevinný. Ako som povedal, nikdy som podobné látky neužíval a nepotreboval. Mojou najväčšou devízou je tvrdá práca, disciplína a vytrvalosť. Preto som aj vyhral majstrovstvá republiky v Jičíne.“

Prečítajte si tiež

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu