Biker.sk

FUNKČNÁ ŠATKA ZDARMA K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Novinky

Prečo nejazdíme po cyklochodníkoch?

Lebo je to nebezpečné.
Martin Sarvaš
Jedným zo „silných“ argumentov vodičov, ktorí sa sťažujú a nadávajú na cyklistov na cestách, prípadne ich nebezpečne predchádzajú je, že cyklisti nemajú čo robiť na cestách, majú chodiť po cyklochodníkoch, prípadne „patria do lesa“.

To však z mnohých dôvodov nie je pravda. Pravdou je presný opak.

Či už sa vám to páči alebo nie, cesty patria cyklistom rovnako, ako autám. Platia pre nich, samozrejme, rovnaké pravidlá o cestnej premávke.

Na Slovensku neexistuje cestná daň (pre súkromné osoby) a daň z motorového vozidla sa platí iba za vozidlá používané na podnikateľské účely. Tým chceme zdôrazniť, že argument „cyklisti nepatria na cesty, lebo si za ne neplatia“ na Slovensku v žiadnom prípade neobstojí.

Vráťme sa však k cyklochodníkom. Viete vôbec, že obrovské množstvo oficiálnych cyklostrás vedie priamo po bežných cestách pre autá?

Ale pravdepodobne máte na mysli samostatne oddelené cyklochodníky. Bohužiaľ, na Slovensku nie je vybudovaná bezpečná infraštruktúra pre cyklistov, a preto jazdíme po cestách.

Cyklochodníky bývajú plné chodcov, korčuliarov, kolobežkárov či voľnočasových cyklistov. Všetci menovaní sa pohybujú väčšinou výrazne pomalšie v porovnaní s priemernou rýchlosťou cestných cyklistov.

Na cestnom bicykli sa už u trochu kondične zdatnejších cyklistov pohybuje priemerná rýchlosť cez 30 km/h.

Predstavte si, že v takejto či ešte vyššej rýchlosti máte robiť manévre a vyhýbať sa druhým ľuďom. Prípadne neustále spomaľovať a zrýchľovať. Niečo takéto je nemysliteľné, akákoľvek forma tréningu je nemožná, ale hlavne je to nebezpečné.

Je to nebezpečné pre samotných cyklistov i všetkých ostatných, ktorí by mohli utrpieť pri zrážke veľmi nepríjemné zranenia.

A práve preto jazdíme na cestách, kde nemôžeme nikomu ublížiť. Zbavujeme tak zbytočného ďalšie rizika všetkých ostatných na preplnených cyklochodníkoch a riziko preberáme na seba na cestách, na ktorých sa, bohužiaľ, stále nájde mnoho bezohľadných vodičov.

Nenadávajte nám, že nejazdíme po cyklochodníkoch. Zmierte sa s tým, že cyklisti sú rovnakou súčasťou premávky ako vy v aute.

Prečítajte si tiež

Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia