Biker.sk

FUNKČNÁ ŠATKA ZDARMA K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Novinky

Video: Vodič vulgárne vynadal skupine cyklistov, ktorí nešli za sebou

Podľa zákona musia cyklisti jazdiť na cestách za sebou. Dvaja cyklisti smú ísť vedľa seba len po cestičke pre cyklistov.
Martin Sarvaš

Vecna problematika cyklistov na cestach, sam zajdem niekedy na bicykel a idem po ceste ale toto video uz je aj na mna vela 😂 (autor videa niesom ja, zdroj: youtube kanal agresivni ridic)

Uverejnil používateľ Šimon Novotný Nedeľa 28. júna 2020

 

V posledných týždňoch sme už viackrát upozorňovali na zvýšenú agresivitu vodičov voči cyklistom. Tentokrát sa karta obrátila.

Bohužiaľ, prípady, ako je vidno aj v tomto videu, vzbudzujú dojem o všetkých cyklistoch, že jazdia nezodpovedne a rozpory medzi šoférmi a cyklistami iba pribúdajú.

Vodič bol tentokrát v plnom práve nahnevať sa na cyklistov, ktorí nešli za sebou, ale vo dvojiciach vedľa seba.

Reakcia cyklistu, ktorý zosadol z bicykla, začal šoférovi nadávať a ešte mu dokonca buchol do auta, je absurdná a nezmyselná.

O tom, že by ste mali na cestách jazdiť za sebou, sme písali aj v príspevku 10 pravidiel, ktorými by sa mali riadiť cyklisti na cestách.

Ak jazdíte v skupine a chcete ísť vedľa seba, sledujte pozorne, či zozadu neprichádza auto. Ak sa k vám blíži auto, nebuďte tvrdohlaví a jednoducho sa zaraďte za seba.

Prečítajte si tiež

Ak idete jazdiť ako väčšia skupina, neznamená to, že vám patrí celá cesta. Na Slovensku je zákonom jednoznačne stanovené, že cyklisti môžu jazdiť v skupine iba za sebou.

„Cyklisti smú jazdiť len jednotlivo za sebou; to neplatí pri jazde po cestičke pre cyklistov, kde smú jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky,“ píše sa v zákone.

Ak už si chcete na chvíľu pokecať či jazdiť vedľa seba, spravte to na nefrekventovanej ceste, na ktorej vidíte dostatočne ďaleko pred seba i za sebou a kontrolujte, či neprichádzajú autá. Keď uvidíte auto za vami, zaraďte sa ihneď za seba a vyhnete sa tak zbytočným konfliktom.

Prečítajte si tiež

Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia