Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Čo a ako piť pri bicyklovaní v chladnejších dňoch

Stáva sa aj vám, že počas chladnejších mesiacov zabúdate na pravidelný pitný režim? Je prirodzené, že chladné počasie nevyvoláva taký smäd ako horúce letné dni. Dostatočne hydratovať organizmus je však potrebné v každom ročnom období.
Biker

Viete, čo a ako piť počas bicyklovania na jeseň tak, aby ste neboli dehydrovaní a neznižovali si tým zbytočne svoj tvrdo natrénovaný výkon? Voda v ľudskom organizme zabezpečuje životne dôležité metabolické a biochemické procesy. V chladnom počasí sa nenechajte zmiasť slabým pocitom smädu. V dehydrovanom organizme sa totiž zvyšuje pulzová frekvencia, znižuje sa krvný tlak, krv je hustejšia a srdce sa viac namáha pri jej pumpovaní. „V dôsledku toho sa dostavuje bolesť hlavy, búšenie srdca, pocit závratu, nevoľnosť, svalové kŕče, výrazná únava a u športovcov obzvlášť neželaná strata výkonu,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Klaudia Ilčíková z Bratislavy. „Aby ste tomu predišli a mohli sa venovať bicyklovaniu bez obmedzení, dodržujte pitný režim aj v chladnom počasí, odporúča Ilčíková.

Horúci čaj nie je ideálny

Ak neviete, aká teplota nápoja je vhodná pri bicyklovaní v studených dňoch, pri plánovaní pitného režimu sa riaďte dôležitým pravidlom – nespôsobiť organizmu teplotný šok. „Veľmi studené alebo veľmi horúce nápoje organizmu spôsobia zbytočný šok. Ten musí ich teplotu prispôsobiť fyziologickej teplote tela, len tak môžu plniť hydratačnú funkciu,“ hovorí Klaudia Ilčíková. Všeobecne platí, že ideálna teplota nápoja je medzi 18 – 20 °C, v lete je však akceptovateľných 10 – 12 °C, a to kvôli vítanému schladeniu organizmu.

Čím uhasiť smäd?

Pitný režim cyklistu by mal odrážať charakter jeho tréningu. Čistú vodu pite pri menej náročnom športovom výkone. Pri väčšom zaťažení by ste mali okrem tekutín doplniť aj spotrebované elektrolyty, najmä sodík, draslík, horčík a vitamíny skupiny B. „Vtedy môžete siahnuť po športových, alebo napríklad aj iných nápojoch, ktoré tieto látky obsahujú,“ hovorí K. Ilčíková. Dopriať si môžete aj nealkoholické pivo Birell. „Okrem toho, že telo hydratuje, dodá mu vypotené minerály a vitamíny. Nepite ho však rovno z chladničky. Počkajte pár minút, kým bude mať prijateľnú teplotu,“ radí K. Ilčíková.

Dopĺňajte vitamíny a minerály

V chladných mesiacoch je vhodné zvýšiť príjem vitamínov. Najmä tých zo skupiny B a vitamín C, ktoré priaznivo ovplyvňujú imunitu organizmu. Tá môže byť na jeseň a v zime naštrbená, a to aj pre prirodzene menší príjem zeleniny a ovocia. Spomínané vitamíny nájdete napríklad aj v pive, predovšetkým vitamín B. Alkohol v ňom obsiahnutý však môže pôsobiť na telo diureticky, čo spôsobuje odvodnenie organizmu. Okrem toho alkohol rozširuje cievy, čím zbytočne strácate teplo, a teda aj potrebnú energiu. Lepšie je preto dať si nealkoholické pivo alebo ochutený radler Birell. Tie takisto obsahujú dôležité vitamíny skupiny B – pyridoxín (B6), riboflavín (B2), kobalamín (B12), tiamín (B1) a biotín (B7). Vitamíny z tejto skupiny pomáhajú telu k správnej látkovej výmene, čím organizmus zásobujú energiou, vplývajú na tvorbu červených krviniek a zvyšujú okysličenie svalov. Napríklad ochutené varianty Birellu obsahujú až 7,5 % odporúčanej dennej dávky vitamínov B5, B6 a C na 100 ml. „Vďaka vysokému obsahu minerálov a vitamínov ich môžeme považovať za prírodný iontový nápoj. Majú tiež vhodnú osmolalitu podobnú našej krvi, čím sú tiež izotonickým nápojom. Zároveň oproti ostatným nápojom neobsahujú toľko cukru, konzervanty a umelé farbivá,“ dodáva výživová poradkyňa Klaudia Ilčíková.

Aktuality

Včera 16:37 Nový Specialized Crux DSW je s hmotnosťou pod 1,4 kg „najľahší gravelový zliatinový rám na trhu“.

Rámová sada spolu s vidlicou váži tesne pod 2 kg a má rovnakú geometriu ako karbónový Crux. V kompletnej výbave váži 9,37 kg a stojí 2 700 eur.

Včera 15:41 Simon Yates po 11 rokoch končí v Jayco AlUla a má podpísať zmluvu s tímom Visma – Lease a Bike.

Yatesovi, ktorý sa stal profesionálom v tíme ako Orica GreenEDGE v roku 2014, vyprší zmluva na konci tejto sezóny. Austrálsky jazdec Ben O’Connor je údajne pripravený pripojiť sa k Jaycu a nahradiť Yatesa ako lídra pre GC na etapových pretekoch. (La Gazzetta dello Sport)

Včera 15:29 Victor Campenaerts má podpísať trojročnú zmluvu s tímom Visma – Lease a Bike.

Campenaerts strávil v tomto tíme dva roky (2015, 2016), keď ešte fungoval pod názvom LottoNL-Jumbo. Jeho odchod zo súčasného Lotto Dstny je tiež dôsledkom obáv o nedostatok financií v belgickom tíme.

Včera 15:11 Giulio Ciccone je chorý a Tao Geoghegan Hart mal pozitívny test na COVID-19 pred štartom na Tour de France.

Jazdci tímu Lidl-Trek kvôli chorobe vynechajú dôležitý tréning v posledných týždňoch pred Tour, čo by mohlo výrazne ovplyvniť ich nádeje a ambície na celkové hodnotenie. (Cyclingnews)

Včera 14:59 Tour de France 2026 sa bude štartovať v Barcelone.

Organizátori Tour de France potvrdili dlhodobé špekulácie, že Grand Départ 2026 sa bude konať v Barcelone, pričom preteky budú v meste prítomné po dobu troch dní. (LeTour)

Zavrieť reklamu