Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Pády i defekty na mačacích hlavách. Pozrite si, ako vyzerala pekelná deviata etapa Tour de France

V náročnom teréne a prachu sa opäť lámali kľúčne kosti. Peter Sagan sa našťastie všetkému zlému vyhol a skončil piaty.
Martin Sarvaš

Pretekári majú po deviatich etapách dnes zaslúžený deň voľna. Deviata etapa Tour de France z Arras do Roubaix (157 km) bola jednou z najnáročnejších za posledné roky a veľmi pripomínala jednu z najznámejších jarných klasík Paríž-Roubaix, ktorá je známa pre náročný terén a jazdu po dlažobných kockách.

Včera sa išlo po takzvaných mačacích hlavách až 21 kilometrov a jazdci si to riadne odniesli. Nevyhli sa nepríjemným pádom i technickým problémom s bicyklami či defektom.

Už po desiatich kilometroch odstúpil pre zranenie austrálsky cyklista Richie Porte, ktorý bol silným konkurentom Frooma v súťaži o celkové umiestnenie. Na zemi skončil aj víťaz dvoch predošlých etáp Dylan Groenewegen, ale pokračoval ďalej.

Richie Porte odstúpil z Tour po tom, čo si zlomil kľúčnu kosť pri nepríjemnom páde.

„Úvodných 50 kilometrov bolo šialených. Bolo to hrozné. Celých 50 km som nenávidel cyklistiku. Bolo to akoby sme sa 50 km rozbiehali na hromadný šprint. Nebola to zábava,“ povedal Tom Dumoulin z tímu Sunweb, ktorý mal ambície vyhrať túto etapu, no skončil na 19. mieste.

Peter Sagan sa našťastie všetkým pádom vyhol a nemal ani problémy s bicyklom. V závere však nezachytil nástup unikajúcej trojice, pretože nebol na čele pelotónu, a tak napokon rozbehol druhý únik a skončil na piatom mieste. V bodovacej súťaži má náskok 81 bodov pred Gaviriom, a tak bude mať zelný dres aj v horských etapách.

Peter Sagan počas etapy viackrát rozbiehal pelotón a zvyšoval tempo.

„Stalo sa, že jednoducho sa od všetkých odtrhli. Ja som s nimi nemohol ísť, pretože v tom čase som bol príliš vzadu v poslednej pasáži kociek. Bolo dosť náročné dostať sa na čelo skupiny a keď sa mi to konečne podarilo, bolo už bohužiaľ neskoro. Skúsil som ich dobehnúť, ale nikto so mnou nechcel pracovať,“ opísal Sagan záver etapy.

Tour de France pokračuje tromi horskými etapami, v ktorých Peter Sagan nie je favoritom. Najbližšie sa môže ukázať v 13. etape, ktorá vyhovuje profilom šprintérom – 20. júla.

Takto vyzerala deviata etapa Tour de France:

Saganov tímový kolega Rafal Majka skončil doslova pod kolesami.
Unikajúca trojica v závere etapy, víťazom sa stal Degenkolb (vpravo).
Jazdec tímu Lotto Jumbo sa zdvíhal po páde veľmi ťažko.
Jeden z jazdcov tímu Astana skončil po páde s kompletne dotrhaným dresom i nohavicami.
Jazdec tímu AG2R čaká po defekte na nové koleso.
Spadnúť takto na mačacie hlavy, to skutočne nechcete.
Sagan nezachytil nástup unikajúcej trojice a skončil na piatom mieste.
Peter Sagan bol po etape celý zašpinený od prachu.
John Degenkolb s víťaznými slzami šťastia.

Takto vyzerala deviata etapa z pohľadu jazdcov:

Zdroj foto: letourdefrance, chrisfroome, borahasgrohe, quickstep_team, sprintcycling

Vaše komentáre

Aktuality

10:22 Michael Kolář: Preteky ma už netrápia. Jazdím pre radosť, baví ma zdokonaľovať sa.

Manažér slovenského enduro tímu OKOEVERYWHERE a bývalý profesionálny cestný cyklista chce odovzdať svoje skúsenosti svojim zverencom a mladšej generácii.

09:30 Demi Vollering vyhrala dve zo štyroch etáp aj celkovú klasifikáciu pretekov Okolo Burgosu.

27-ročná Holanďanka pokračuje v skvelých výkonoch a po víťazstve celkového hodnotenia pretekov Vuelta España Femenina a Okolo Baskicka, si pripísala ďalšiu výhru na pretekoch Okolo Burgosu.

09:16 Sam Bennett vyhral štyri etapy aj celkové hodnotenie na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Okrem dvoch víťazstiev bol Bennett raz druhý a raz tretí. Na druhom mieste skončil celkovo len 22-ročný Francúz Paul Penhoët a tretí bol o rok starší Belgičan Jenno Berckmoes.

08:58 Na Giro d’Italia je dnes deň voľna. Pogačar vedie tak suverénne, že zvyšok Gira môže ísť už len ako tréning na Tour.

V celkovej klasifikácii sú priebežne na druhom a treťom mieste Geraint Thomas a Dani Martínez so stratou necelých sedem minút, takže Pogačarovi už fakticky stačí prísť v bezpečí do Ríma.

Včera 17:33 Nezastaviteľný Tadej Pogačar zaútočil 14 km pred cieľom a suverénne vyhral kráľovskú etapu Giro d’Italia.

Výborným výkonom prekvapil Nairo Quintana, ktorý skončil v 15. etape na druhom mieste a tretí finišoval Georg Steinhauser. Pogačar si výrazne navýšil náskok v celkovej klasifikácii na necelých sedem minút pred Geraintom Thomasom a Danielom Martínezom.

Zavrieť reklamu