Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Cyklokrosové bicykle

Test: Specialized Crux Elite 1X

Najnovší Crux podstúpil diétku a bezpochyby patrí k najrýchlejším bicyklom, ktoré sa v roku 2018 postavia na štart cyklokrosových pretekov.
Hodnotenie: 4.5/5
3 299
bikeradar
Test: Specialized Crux Elite 1X

Najnovší Specialized Crux stavia všetko na rýchlosť. Výsledkom je takmer dkonalý pretekársky monopost (Thomas McDaniel/Immediate Media)

Verdikt: Krásne akceleruje, výborne sa ovláda, a je stelesnením moderného cyklokrosového pretekára.

Plusy: Akcelerácia, vyvážené ovládanie, veľmi dobré vedenie kabeláže, komfortný kokpit, plášte s dobrou trakciou, pohodlné nosenie

Mínusy: Vedenie hadičky zadnej brzdy by mohlo byť o trochu menej napnuté, geometria vpredu by si zaslúžila o kúsok natiahnuť

Kúpte ak: Si u svojho bicykla najviac zakladáte na nízkej hmotnosti a čo najrýchlejšej akcelerácii

Specialized prinútil Crux podstúpiť diétu a zhodiť všetko okrem dvoch atribútov – rýchlosť a nízka hmotnosť. Nič ďalšie o ňom netvrdí, no pár zášľapov do pedálov napovie oveľa viac, ako ten najlepší marketingový text v katalógu.

Crux bezpochyby patrí k najrýchlejším bicyklom, ktoré sa v roku 2018 postavia na štart cyklokrosových pretekov. Je len ťažké nájsť niečo, čo by sme „Tarmacu do blata“ mohli vytknúť.

Na trhu rozhodne existujú bicykle, ktoré sú o niečo poddajnejšie a lepšie pohlcujú nerovnosti. Crux však ponúka jeden z najlepších kompromisov medzi komfortom, efektivitou prenosu sily a trakciou. Tvrdosť rámu pritom nie je sparťanská. Naopak pomáha lepšie spoznať trať a vedieť, čo presne sa deje pod kolesami.

Ak naopak chcete pod zadkom cítiť o niečo viac odpruženia, zrejme budete musieť hľadať inde. Žiadny z komfortnejších bicyklov, ktoré sme testovali, sa mu však nemôže rovnať v akcelerácii. Výber je na vás.

Crux mohol získať aj plných 5 hviezdičiek. Podľa nás však stále existuje priestor na zlepšenie ovládania. Geometria síce zodpovedá dnešným štandardom, no predĺženie predného rámového trojuholníka je perfektným spôsobom ako zlepšiť stabilitu pri zjazdovaní a sebavedomie v technických sekciách.

Podobné úpravy fungujú u moderných crosscountry hardtailov, a tak ako narastá technická náročnosť XC tratí, tak postupne bude aj u tých cyklokrosových. Čoraz ťažšie trate len odrážajú progres v športe a technike, a v neposlednom rade sú divácky atraktívnejšie.

Hmotnosť bicykla pre nás nie je tak smerodajná, ako pre niektorých internetových riešičov, no musíme sa priznať, že nový Crux sme neustále uspokojivo poťažkávali. Patrí k tým ľahším na trhu, zvlášť v porovnaní s niektorými konkurenčnými modelmi, ktoré majú ľahšiu výbavu, a pritom aj tak vážia viac.

Nový Crux ponúka ideálny pomer medzi efektivitou prenosu sily zášľapov, poddajnosťou, stabilnou geometriou a nízkou hmotnosťou. Bezpochýb jeden z najlepších cyklokrosákov na trhu.

Vaše komentáre

Špecifikácia

Model
Crux Elite X1
Značka
Specialized
Rok
2018
Materiál rámu
FACT 11r carbon
Kľuky
Sram Rival 1
Vidla
S-Works FACT 11r carbon
Kolesá
Roval SLX24 Disc
Predný plášť
Specialized Terra Pro TLR 33mm
Zadný plášť
Specialized Terra Pro TLR 33mm
Prehadzovač
Sram Rival 1
Radenie
Sram Rival 1

Aktuality

17:40 Len 22-ročný Georg Steinhauser vyhral po 34 km sóle horskú 17. etapu Giro d’Italia.

Steinhauser si pripísal svoje prvé profesionálne víťazstvo na vrchole stúpania Passo Brocon. Druhý skončil Tadej Pogačar, ktorý si opäť navýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie a za ním finišovali v spoločnej skupine Antonio Tiberi, Geraint Thomas, Daniel Martínez, Einer Rubio a Romain Bardet.

11:40 Nahnevaný Ben O’Connor o Giro d’Italia: Sú to jedny z najhoršie zorganizovaných pretekov.

„Rád by som ho videl vysadnúť na bicykel, odštartovať etapu a zistiť, aká je jeho odpoveď,“ povedal Austrálčan o šéfovi Gira v reakcii na chaos na štarte 16. etapy, ktorú napokon organizátori výrazne skrátili pre chladné počasie, sneženie a dážď v pôvodnom mieste štartu.

10:58 Dokumentárny film o Michalovi Marošim uvidíte už čoskoro v Bratislave aj na BikeFeste v Kálnici.

Dokument Ten, co slaví každý den nie je len obyčajný športový dokument, ale ide o portrét človeka, ktorý stál nespočetnekrát na hrane medzi životom a smrťou.

09:29 Wout Van Aert nie je v najlepšej forme, ale potvrdil návrat na preteky a odštartuje na etapáku v Nórsku.

Van Aert utrpel v marci pri páde na klasike Dwars door Vlaandren početné zranenia – sedem zlomených rebier, kľúčnu kosť a prasknutú hrudnú kosť. Zrušil štart na Giro d’Italia, no zotavuje sa a mohol by sa zúčastniť na Tour de France.

Včera 17:48 Nezastaviteľný Tadej Pogačar vyhral na Giro d’Italia už po piatykrát, horskú etapu museli pre sneženie skrátiť.

Na druhom mieste skončil Giulio Pellizzari pred tretím Danielom Martínezom, ktorý sa posunul na druhé miesto v celkovej klasifikácii, pretože Geraint Thomas s ním už v závere neudržal tempo.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu