Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Horské bicykle

Test: Scott Spark 730

Model Spark RC so 100 mm zadného odpruženia je plnokrvný pretekársky stroj, no stojí tesne pod 5 000 €. Tento 120 mm model 730 (resp. 930 s 29" kolesami) však v sebe kombinuje trailové ovládanie s diaľkovým ovládaním odpruženia, ktoré z neho stlačením páčky urobí XC raketu.
Hodnotenie: 4.5/5
3 599
Biker

Nádherne vyladený, trailovo schopný, no pretekársky rýchly. Spark ponúka to najlepšie z oboch svetov XC aj trailbikov.

Dokonale vyvážený mix sebavedomia a hravosti

Rýchlosť a efektivita pretekárskeho stroja dostupná stlačením páčky

Občas sa zasekávajúca vidlica Fox 34 Performance je jediným mínusom v tejto komponentovej stavbe

Rám

Veľkou novinkou pre Spark 730 (a jeho 29-palcového brata 930) je posun ku karbónovému prednému rámovému trojuholníku. Ide o cenovo dostupnejšie vrstvenie HMF skombinované s duralovou zadnou stavbou. V ráme posiatom farebnou grafikou nájdete napríklad široký zadný náboj v štandarde Boost či úchyt na fľašu s dvoma polohami podľa preferencií a veľkosti fľaše. Duté vahadlo je krásne zapustené do vzpier zadnej stavby a lícuje s hornou rámovou rúrkou. Krásne geometrické línie rámu nenarúša ani kabeláž, ktorá je vedená vnútrom všade, kde sa dá.

 

Komponenty

O 20 – 30 mm vyšší zdvih nie je jediný rozdiel v porovnaní s ostatnými bicyklami v tomto teste. Vidlica napríklad používa podstatne hrubšie 34 mm nohy namiesto 32 mm na ostatných súperoch. Predstavec dlhý 60 mm je podstatne kratší a 740 mm rajdy sú širšie. Tiež ide o jediný bike s teleskopickou sedlovkou. Ostatnými komponentmi sa až tak neodlišuje. Nájdete tu pohon SRAM GX 1×11 a brzdy Shimano Deore M506 s väčšími 180 mm kotúčmi vpredu aj vzadu. Plášte Maxxis Forekaster majú dezén vhodný do všetkých podmienok, no ich valivý odpor znižuje najrýchlejšia guma v ponuke – trojzmes Maxx Speed. Náš testovací model mal 27,5-palcové kolesá, no stovky kilometrov sme nakrútili aj na 29eri Spark 900.

 

Jazda

Nech už si vyberiete ktorúkoľvek z dvoch ponúkaných veľkostí kolies, je to predovšetkým geometria a prejav zadného odpruženia, ktoré si pri jazde všimnete najviac. Kratší predstavec nad položeným 67-stupňovým hlavovým uhlom zatáča oveľa stabilnejšie a predné koleso nemá tendenciu vzpriečiť sa, skôr samé sa narovná. Všetko toto vám dovoľuje vbehnúť do technickej sekcie s kopcom sebavedomia, no stále necháva priestor na rýchle korekcie na podchytenie šmýkajúcich sa kolies. Tento bike má položenejší hlavový uhol aj v porovnaní s inými 120 mm bikami na trhu.

Radikálna geometria nie je u pretekárskych modelov Scott ničím novým a Nino Schurter rozhodne vyzerá, že sa na ňu nesťažuje. Novinkou je však kinematika zadného odpruženia, ktorá konečne dovoľuje vyťažiť z agresívnych ulov maximum. Napriek komplikovanému systému dvoch rôznych zdvihov ponúka unikátny tlmič Fox Nude skvelý mix citlivosti na malé nerovnosti zvyšujúce trakciu, podpory na efektívne pedálovanie a progresivity na pohlcovanie väčších nárazov.

Pridajte agilné ovládanie a teleskopickú sedlovku a máte bike, ktorý miluje skackať a prudko meniť stopy na všetkých modrých a červených trailoch, hoci v rukách skúseného jazdca môže drzo odbočiť aj na čiernu trasu a pod kopcom sa smiať. O tom, ako perfektne funguje zadok, svedčí fakt, že oveľa skôr narazíte na limity vidlice než zadného odpruženia.

Pedáluje sa na ňom tak efektívne, že sme na ňom výšľapy atakovali s rovnakou dravosťou ako na bikoch postavených priamo na ne. Možnosť znížiť a pritvrdiť alebo úplne uzamknúť odpruženie priamo z rajdov je veľmi nápomocné, ak chcete ujsť stroju s podobnými terénnymi schopnosťami alebo – a tu sa dostávame k najsilnejšiemu argumentu – držať sa čistokrvných pretekárskych XC strojov. A to aj na tých najhnusnejších asfaltových výšľapoch.

 

www.scott-sport.cz

Špecifikácia

Model
Spark 730
Značka
Scott
Rok
2017
Materiál rámu
HMF carbon mainframe, alloy swingarm
Brzdy
Shimano M506 180mm
Kľuky
SRAM GX1 32t
Vidla
Fox 34 Float FIT Boost 120mm
Kolesá
Syncros 3.0 rims on Syncros/Formula Boost hubs
Predný plášť
Maxxis Forekaster 27.5x2.35in
Zadný plášť
Maxxis Forekaster 27.5x2.35in
Prehadzovač
SRAM GX1
Radenie
SRAM GX1
Váha kg
12.4
Testovaná veľkosť
M

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu