Sina Frei získala na Majstrovstvách Európy v cross-country druhý titul

Kategória žien na Majstrovstvách Európy v XCO 2026. Foto: UEC
Výsledky kategórie žien elite v pretekoch XCO na Majstrovstvách Európy 2026
- Sina Frei (Švajčiarsko) – 1:26:17
- Alessandra Keller (Švajčiarsko) +1:26 min
- Jenny Rissveds (Švédsko) +2:04 min
- Nicole Koller (Švajčiarsko) +2:57 min
- Evie Richards (Veľká Británia) +3:15 min
- Ronja Blöchlinger (Švajčiarsko) +4:40 min
- Ginia Caluori (Švajčiarsko) +4:53 min
- Sofie Pedersen (Dánsko) +5:23 min
- Luisa Daubermann (Nemecko) +5:53 min
- Janika Lõiv (Estónsko) +6:23 min
Sina Frei získala na majstrovstvách Európy vo švajčiarskom Monte Ceneri druhú zlatú medailu. Po víťazstve v short tracku ovládla aj preteky XCO, v ktorých využila problémy Jenny Rissveds a v druhej polovici si postupne vybudovala rozhodujúci náskok.
Na štarte chýbali viaceré výrazné mená vrátane Martiny Berty, Jolandy Neff či Puck Pieterse, konkurencia však zostala silná.
Za najväčšiu favoritku bola považovaná Jenny Rissveds, ktorá obhajovala európsky titul a podobne ako v short tracku sa od úvodu snažila dostať preteky pod kontrolu.
Švédka sa už v prvom okruhu usadila na čele spolu s Ronjou Blöchlinger a Sinou Frei. Krátko nato zvýšila tempo a ako jediná sa jej dokázala udržať Blöchlinger. Za vedúcou dvojicou sa do stíhania pustili Frei, Alessandra Keller a Evie Richards.
Rozhodujúci moment prišiel v druhom zo siedmich okruhov. Rissveds opäť zrýchlila a začala sa súperkám vzďaľovať, defekt zadného kolesa ju však prinútil zastaviť v technickej zóne. Dovtedy rozbehnuté preteky sa v priebehu chvíle úplne zmenili.
Na čelo sa posunula Frei, zatiaľ čo Keller začala postupne sťahovať stratu. Rissveds sa po oprave dokázala vrátiť k dvojci vedúcich Švajčiarok.
Trojica však zostala pokope iba krátko. Frei vo štvrtom kole zvýšila tempo a jej nástup už Rissveds nedokázala zachytiť. Keller sa udržala na druhej pozícii, zatiaľ čo Švédka po náročnej prvej polovici pretekov začala strácať ďalšie sekundy.
Frei si v záverečných okruhoch náskok kontrolovala a postupne ho ešte zväčšovala. Do cieľa prišla osamotená a k titulu v XCC pridala aj zlato z olympijského cross-country.
Druhá skončila Alessandra Keller, takže Švajčiarky obsadili prvé dve priečky.
Jenny Rissveds si napriek defektu udržala tretiu priečku. Na stupňoch víťazov tak skončili rovnaké pretekárky a v rovnakom poradí ako v short tracku.










