Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

DVOJBALENIE TRENIEK MEATFLY K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Anna Newkirk je prvou Američankou po 23 rokoch s víťazstvom vo Svetovom pohári v zjazde

Americká zjazdárka v Lenzerheide potvrdila formu z posledných týždňov a po treťom mieste z Leogangu pridala premiérové víťazstvo.
Martin Radošovský
Anna Newkirk je prvou Američankou po 23 rokoch s víťazstvom vo Svetovom pohári v zjazde

Anna Newkirk vo 4. kole Svetového pohára v zjazde. Foto: WHOOP UCI Mountain Bike World Series

Anna Newkirk (Frameworks Racing / TRP) sa v Lenzerheide dočkala svojho prvého víťazstva vo Svetovom pohári UCI.

Zároveň sa stala prvou Američankou po 23 rokoch, ktorá vyhrala preteky Women Elite UCI Downhill World Cupu.

Newkirk nadviazala na víťazstvo v kvalifikácii a vo finále ešte zrýchlila. Zo svojho času ubrala ďalšie dve sekundy a po treťom mieste z minulého víkendu v Saalfelden Leogang Salzburgerland sa tentoraz postavila na najvyšší stupeň pódia.

Po prvom sektore bola štvrtá, no zvyšok trate zvládla výborne. Postupne sa približovala k času domácej favoritky Lisy Baumann (Commencal Schwalbe by Les Orres) a napokon stanovila víťazný čas 3:12,917.

Baumann dlho vyzerala ako pretekárka, ktorá by si mohla pripísať vysnívané prvé víťazstvo pred domácimi fanúšikmi.

Na viacerých úsekoch trate mala najlepší čas a v cieli sa usadila v hot seate s náskokom 0,813 sekundy pred Gloria Scarsi z tímu MS-Racing.

Líderke celkového poradia Svetového pohára v zjazde Valentina Höll (Commencal Schwalbe by Les Orres) to tentoraz nevyšlo.

Rakúšanka mohla byť len treťou ženou v elitnej kategórii, ktorá vyhrala úvodné štyri kolá sezóny Svetového pohára v zjazde.

Pred ňou to dokázali iba Anne-Caroline Chausson v rokoch 2001 a 2002 a Rachel Atherton v rokoch 2015 a 2016.

Höll postúpila do finále zo siedmeho miesta a úvod jazdy naznačoval, že by mohla bojovať o víťazstvo.

V prvom sektore bola rýchlejšia než jej tímová kolegyňa Baumann, no do druhého medzičasu stratila 0,522 sekundy.

V treťom sektore čas opäť sťahovala, lenže v lese sa jej vypla tretra z pedálu a musela takmer zastaviť. Jej víťazná séria sa skončila a v cieli z toho bolo desiate miesto.

Nina Hoffmann zo Santa Cruz Syndicate vlani prišla o víťazstvo len tesne, no svoju jazdu z roku 2025 tentoraz nezopakovala.

Podobné trápenie zažila aj Myriam Nicole (COMMENCAL MUC-OFF by Riding Addiction), ktorá chcela v Lenzerheide vyhrať už štvrtýkrát a znížiť stratu na Höll v celkovom poradí, no ešte pred prvým medzičasom sa po chybe zastavila.

Harriet Harnden (AON Racing), ktorá sa do finále dostala cez Q2, skončila piata.

Po svojom prvom víťazstve Newkirk povedala: „Nemôžem tomu uveriť. Nemám slov. Počas jazdy som vôbec nemala pocit, že na to mám. Myslela som si, že idem príliš pomaly, ale som z toho úplne nadšená.“

„Dnes som bola veľmi nervózna. Pred pretekmi som ešte nikdy nebola taká nervózna. Ráno som jazdila úplne chaoticky, lietala som všade možne a padala som. Hovorila som si, čo to robím, veď sa upokoj.“

„Keď som sa začala rozjazďovať a dostala som sa do svojej rutiny, upokojila som sa a sústredila. Naozaj som sa snažila myslieť na proces, nie na výsledok, a nič si vopred nepredstavovať.“

„Tím funguje výborne. Som veľmi rada, že môžem byť jeho súčasťou, a nechcela by som byť v žiadnom inom tíme,“ dodala americká pretekárka.

Výsledky kategórie žien elite zo 4. kola Svetového pohára v zjazde 2026 v Lenzerheide

  1. Anna Newkirk (Frameworks Racing / TRP, USA) – 3:12.917
  2. Lisa Baumann (COMMENCAL Schwalbe by Les Orres, SUI) – 3:13.508 (+0:00.591)
  3. Gloria Scarsi (MS-Racing, ITA) – 3:14.321 (+0:01.404)
  4. Marine Cabirou (Canyon DH Racing, FRA) – 3:15.332 (+0:02.415)
  5. Harriet Harnden (AON Racing, GBR) – 3:15.570 (+0:02.653)
  6. Sacha Earnest (Trek-Unbroken DH, NZL) – 3:16.875 (+0:03.958)
  7. Jess Blewitt (Scott Downhill Factory, NZL) – 3:17.013 (+0:04.096)
  8. Nina Hoffmann (Santa Cruz Syndicate, GER) – 3:17.256 (+0:04.339)
  9. Eliana Hulsebosch (Santa Cruz Syndicate, NZL) – 3:17.345 (+0:04.428)
  10. Valentina Höll (COMMENCAL Schwalbe by Les Orres, AUT) – 3:17.853 (+0:04.936)

Aktuality

22:11 Jenny Rissveds získala v Lenzerheide ďalšie víťazstvo vo Svetovom pohári v XCO.

Majsterka sveta sa dostala do vedenia už v prvom kole a od tej chvíle jazdila osamote až do cieľa.

21:46 Luca Martin po náročnom súboji získal prvé víťazstvo v sezóne Svetového pohára v XCO.

Francúzsky jazdec využil pád Adriena Boichisa v poslednom kole a po víťazstve sa dostal na čelo priebežného poradia seriálu.

21:15 Anna Newkirk je prvou Američankou po 23 rokoch s víťazstvom vo Svetovom pohári v zjazde.

Americká zjazdárka v Lenzerheide potvrdila formu z posledných týždňov a po treťom mieste z Leogangu pridala premiérové víťazstvo.

17:08 Finn Iles potvrdil životnú formu ďalším víťazstvom vo Svetovom pohári v zjazde.

Kanadský pretekár zvíťazil v druhom kole po sebe a dostal sa na čelko priebežného hodnotenia celého seriálu.

16:37 Tom Pidcock zvládol poslednú previerku pred Tour de France a vyhral horské preteky Andorra MoraBanc Clàssica.

Na druhom mieste skončil Carlos Verona a tretí finišoval Sepp Kuss, ktorý bude už čoskoro pomáhať Jonasovi Vingegaardovi na Tour de France.

Zavrieť reklamu