Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!

CyS – Akadémia Petra Sagana s podporou Citroënu pomáha najmä deťom

CyS – Akadémia Petra Sagana – to nie je nový cyklistický klub, ale podpora cyklistického spolku, v ktorom vyrastal aj Peter, jeho brat Juraj, ale aj Michael Kolář. CyS Žilina vznikol už v roku 1992 a Peter Sagan začal pomáhať svojmu materskému klubu od roku 2016. Už druhý rok je partnerom aj značka Citroën na Slovensku, ktorá má k cyklistike veľmi blízko. S Petrom Saganom ju viaže dlhoročné priateľstvo a podpora mladých talentov má v aktivitách značky svoje pevné miesto.
Biker

Najlepší a najpočetnejší

Cyklistický spolok Žilina sa teda premenoval na CyS – Akadémiu Petra Sagana a dlhoročným predsedom a hlavným trénerom je Milan Novosad, ktorý v tejto funkcii pôsobil ešte v časoch, keď Peter Sagan v Žiline štartoval svoju kariéru. Akadémia pôsobí na Slovensku ako mládežnícky cyklistický klub a sústredí sa najmä na cestnú, horskú a dráhovú cyklistiku.

„Približne v poslednej dekáde sme našimi výsledkami dlhodobo najlepší mládežnícky klub na Slovensku a takisto aj najpočetnejší,“ hovorí manažér Akadémie Matej Vyšňa, ktorý komunikuje s partnermi a Petrovými manažérmi a snaží sa vylepšovať materiálne i finančné podmienky v tíme, pomáha aj pri zabezpečovaní tréningového procesu či s logistikou na pretekoch. „To, že máme v tíme veľké množstvo detí rozličných kategórií, si vyžaduje obrovské úsilie na zvládnutie tréningového procesu, sústredení a logistiky pri presune na preteky. Deťom v akadémii sa venujú aj ďalší traja tréneri – Michal Vyšňa, Ivana Benčová a Milan Lukáč. Podmienky v klube neboli v minulosti také, ako by si naši jazdci zaslúžili. Peťo sa rozhodol, že pomôže výchove talentov v Žiline a prepožičal svoje meno akadémii. Tým umožnil prepojiť slovenský mládežnícky cyklistický tím so svojimi partnermi, ktorí nám pomáhajú najmä po materiálnej, ale aj finančnej stránke.“

Citroën už druhý rok zabezpečuje tímu mobilitu, čím pomáha zvládnuť presuny na preteky a podporu počas pretekov či tréningov. So spoluprácou sú spokojní a veria, že na ňu nadviažu aj v ďalších sezónach. Od ďalších partnerov majú cyklistické oblečenie, špičkové bicykle, kolesá a ďalšie potrebné veci ako trenažéry, cyklistické fľaše a košíky. Sú aj partneri, ktorí ich podporujú finančne.

Stredobodom sú deti

CyS – Akadémia Petra Sagana funguje v podstate na rovnakej báze ako predtým. Zameriavame sa najmä na deti zo Žiliny a okolia, ako aj na jazdcov, ktorí v Žiline študujú. Spolupracujeme aj so Spojenou školou na Rosinskej ceste, kde fungujú aj športové triedy a v jej areáli je aj naše centrum. „Teraz sa snažíme podmienky v Akadémii postupne zlepšovať, skvalitňovať tréningový, ale aj pretekový program a našim najlepším jazdcom poskytovať aj adekvátny materiál,“ približuje Matej Vyšňa. „Chceme mať naše deti čo najviac pod tréningovým dohľadom, umožňovať im tréningy v skupine rovesníkov zabezpečenej trénerom a vozidlom. Sme presvedčení, že cyklistické talenty sa dokážu rozvíjať len v dobrej tréningovej skupine a toho sa držíme. Momentálne tu pôsobí viac ako 60 detí, niektoré len začínajú, z iných sú už úspešní reprezentanti našej krajiny a štartujú na vrcholných svetových podujatiach. Od toho sa odvíjajú aj podmienky, aké sme schopní dať našim jazdcom. Snažíme sa vybudovať aj tím kategórie U23 a našim jazdcom tak umožniť plynulý prechod do seniorskej kategórie. Celá naša príprava vedie k vrcholným podujatiam a k prechodu juniorov medzi dospelých. Stále je tu však veľa práce, ale verím, že spoločným úsilím všetko zvládneme.“

Aktuality

Včera 14:19 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

Včera 11:04 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Včera 10:40 Video: Do cieľa prišiel celý od krvi. Stefan Küng spadol hlavou na bariéru a zlomil si ruku aj lícnu kosť.

Švajčiarsky jazdec mal našliapnuté k skvelému výsledku a pódiovému umiestneniu na Majstrovstvách Európy v časovke, avšak v závere nepríjemne spadol hlavou na bariéru vedľa cesty. Napriek tvrdému pádu a početným zraneniam časovku dokončil a zakrvavený prešiel cieľom na 11. mieste.

 

Včera 10:08 Simona Kuchyňková po výhre Svetového pohára v endure: Od radosti som plakala, nemožné sa stalo skutočnosťou.

„V zlomku sekundy som dostala extrémny flash všetkých udalostí, ktoré sa stali za posledné dva roky a od radosti som plakala dobrých dvadsať minút. A to ma teda nevidno často plakať,“ povedala Kuchyňková, ktorá vyhrala v Chateli o 0,11 sekundy.

Včera 09:44 Pozvánka: Cyklojazda z Bratislavy do Viedne Open Border Ride 2023.

S BUBO a bratmi Velitsovými z Isadore Apparel sa štartuje z centra Bratislavy, aby sme si pripomenuli symbol slobody a otvorených hraníc.

Zavrieť reklamu