Fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II
Hoci je vo svojom segmente nový E-M1 Mark II skutočným mastodontom, s hmotnosťou cez pol kila je stále podstatne ľahší ako hociktorá porovnateľná zrkadlovka. Konštrukcia z kombinácie magnézia a hliníka je mimoriadne robustná a tak sa k nej aj pokojne môžete správať. Telo je utesnené proti vlhku aj prachu a odolá mrazom do -10 °C.
V porovnaní s prvou M1-kou má nové telo v prvom rade o niečo výraznejší grip, ktorý posúva už tak dobrú ergonómiu na zrkadlovkový level. V rukách budete držať naozajstný kus foťáka, ktorý pohodlne poskytne oporu aj veľkým objektívom. Novinkou je plne otočný a výklopný trojpalcový dotykový displej. Elektronický hľadáčik síce nepatrí k tým najlepším na trhu, no má uspokojivo hlbokú obrubu, ktorá dokáže oko perfektne odizolovať od rušivých vnemov. Ostáva aj tradičné olympusácke ovládanie s množstvom dedikovaných tlačidiel na rôzne funkcie. Perfektná je však programovateľnosť takmer každého tlačidla.
Zakrivenie časopriestoru
Rýchlosť v testoch foťákov vyzdvihujeme celkom často. Obzvlášť pri fotení športu a cyklistiky sú pohotové reakcie foťáka absolútnou nutnosťou, ak chcete zachytiť tie správne momenty. Význam rýchlosti však E-M1 Mark II posúva na úplne iný a občas až absurdný level. Schopnosť fotiť 18 snímok za sekundu pri kontinuálnom ostrení je totiž viac, než zvládne ktorýkoľvek topmodel zrkadlovky na trhu. Ak by ste vedeli oželieť kontinuálne ostrenie, snímok za sekundu môže byť 60.
Trilión fotiek nasekaných za sebou by však nemalo význam, ak by foťák nezvládal dostatočne rýchlo a presne ostriť. Celkovo 121 ostriacich bodov krížového typu však dokáže svojou rýchlosťou zakriviť časopriestor a výsledkom sú ostré fotky s veľmi vysokou úspešnosťou. S M1-kou sa nám veľakrát darilo zachytiť nečakané situácie. Stačilo foťák vyšvihnúť k oku a stlačiť spúšť. Kým prst zatlačil tlačidlo spúšte na doraz, autofokus už mal dávno po šichte. V tele nájdete dva štvorjadrové procesory, z ktorých jeden sa venuje výsostne ostreniu. Treba však povedať, že kontinuálne ostrenie občas zostalo pri sekvenčnom snímaní zmätené a z nevysvetliteľných dôvodov stratilo snímaný objekt. Jeho reakcie sú však také pohotové, že ešte pred koncom fotenej scény opäť zaostrilo naspäť. Tu ide o niečo, čo by s veľkou pravdepodobnosťou mohol v budúcnosti vyriešiť update firmvéru.
Mód Pro Capture robí z inak takmer nemožnej fotky celkom bežnú záležitosť. Bez desiatok pokusov a konskej dávky šťastia.
Objektív: M.Zuiko Digital 75 mm f/1,8 ED
Clona: f2.0
Uzávierka: 1/12 800
Ohnisková vzdialenosť: 75 mm
ISO: 800
V znamení neuveriteľnej rýchlosti sa nesie aj nová funkcia Pro Capture. Foťák tu využíva maximálny framerate 60 fps, no fotky začne zapisovať na kartu už pri polovičnom stlačení spúšte. Po jej dotlačení uloží aj 14 predchádzajúcich snímok, foťák je teda doslova rýchlejší ako váš prst. Výsledkom sú zaznamenané momenty, ktoré by ste inak zachytili len na niekoľko pokusov a s veľkou dávkou šťastia. Pro Capture zrejme budete pri fotení bikov používať len veľmi zriedka, no ako párty trik dokáže urobiť dojem.
Stojí za to?
Olympusu sa na malý snímač podarilo oproti staršej generácii napratať o celé 4 megapixely viac a rozlíšenie sa tak zastavilo na 20 MP. Podstatne lepší je aj dynamický rozsah, hoci v tejto oblasti má ešte veľa čo závidieť vyšším modelom zrkadloviek. Narástol aj použiteľný rozsah hodnôt ISO bez deštruktívneho šumu. Pri fotení v zhoršených podmienkach mimoriadne pomáha vynikajúca 5-osá stabilizácia zabudovaná do tela foťáka, ktorá umožňuje udržať v rukách veľmi dlhé časy uzávierky, a tak často odpadá nutnosť vyháňať ISO do stratosféry. To všetko spolu znamená, že kvalita výstupov je na veľmi vysokej úrovni – na M43 mirrorless. Rozlíšeniu profesionálnych zrkadloviek sa E-M1 Mark II predsa len rovnať nemôže. Pravdou však je, že nižšia kvalita je vo väčšine prípadov použitia zanedbateľná.
Vďaka vynikajúcej stabilizácii a presnému autofokusu si panningové fotky žiadajú oveľa menej skillu ako na mnohých iných foťákoch.
Objektív: M.Zuiko Digital ED 40-150 mm f/2,8 PRO
Clona: f13
Uzávierka: 1/60
Ohnisková vzdialenosť: 40 mm
ISO: 400
Cenovka za tento M43 foťák dokáže rozplakať aj dospelého muža. Koniec koncov, v tejto cenovej hladine sa už môžete obzerať po nejednej full frame zrkadlovke. Tak ako vždy ide v prvom rade o priority. Malý snímač dokáže zaznamenať až štyrikrát menej informácií ako full frame, no práve on umožňuje foťáku dosahovať takú vysokú rýchlosť. Vyššia istota, že zachytíte kľúčový moment a zachytíte ho ostro, tak môže prevážiť nižšiu kvalitu. Presvedčiť vás môže aj široká ponuka vynikajúcich objektívov od Olympusu či veľmi dobrá stabilizácia. Nakoniec sú tu podstatne menšie rozmery a nízka hmotnosť, ktorá práve u bikerov a športovcov všeobecne mimoriadne zaváži. A hoci môže formát M43 vyzerať v istých ohľadoch trochu spiatočnícky, E-M1 Mark II z neho vymlátil maximum a ešte trochu viac.
Jednou z najväčších výziev pre dynamický rozsah a ostrenie je poludňajšie slnko v lese. M1-ka ho zvláda na jednotku.
Objektív: M.Zuiko Digital ED 40-150mm f/2,8 PRO
Clona: f2.8
Uzávierka: 1/400
Ohnisková vzdialenosť: 65 mm
ISO: 400
Názor testera
Viac ako rok som strávil fotením na prvú M1-ku a po rokoch strávených so zrkadlovkami som sa musel vo viacerých ohľadoch naučiť uskromniť. Nová E-M1 však vyriešila prakticky všetky výhrady, ktoré som mal voči staršiemu modelu a dnes už je situácií, keď ľutujem, že v redakcii nemáme viac zrkadloviek, naozaj málo. Rýchlosť a presnosť ostrenia je pre mňa pri fotení športu prvoradá a fakt, že foťák môžem brať so sebou na bicykel bez toho, aby ma tri tony na chrbte vynášali v zákrutách, je veľmi príjemný bonus. Avšak napriek tomu, že ide o skutočne obrovský o posun o svetelné roky oproti ostatným M43 foťákom na trhu, nad cenou by som v prípade kúpy musel veľmi dlho uvažovať schúlený v prenatálnej polohe.
Stifler
Cena: 1990 € (telo) 2590 € (telo + objektív 12-40 mm)
Kontakt: www.olympus.sk
Čo je to mirrorless Micro Four Thirds?
Zrkadlovky svoj názov získali vďaka zabudovanému zrkadlu, ktoré odráža snímaný obraz do hľadáčika. V mirrorless foťákoch zrkadlo chýba a nahrádza ich malý displej umiestnený v hľadáčiku. Telá môžu byť rovnako ako objektívy oveľa menšie. Kým väčšina mirrorless foťákov na trhu používa snímače APS-C podobne ako lacnejšie zrkadlovky, Olympus a Panasonic vyvinuli štandard Micro Four Thirds s menším snímačom a pomerom strán 4 : 3.
Text & foto: Filip Stifler Nagy