Kasia Niewiadoma vyhrala žltý dres férovo, najtesnejším rozdielom v histórii Tour de France
Katarzyna „Kasia“ Niewiadoma (Canyon/SRAM) vyhrala žltý dres na Tour de France Femmes 2024 a dosiahla svoj najväčší úspech v profesionálnej kariére.
Najväčšou favoritkou na celkové víťazstvo ženskej Tour bola Demi Vollering (SD Worx-Protime), ktorá síce zvíťazila v poslednej etape na vrchole legendárneho stúpania Alpe d’Huez, avšak nepodarilo sa jej získať dostatočný náskok na zisk žltého dresu.
Kasia Niewiadoma vyhrala Tour len o štyri sekundy pred Demi Vollering, a teda najmenším rozdielom v celej histórii Tour de France, mužskej aj ženskej.
Doposiaľ najmenší rozdiel medzi najlepšími dvomi jazdcami Tour de France bolo osem sekúnd medzi Gregom Lemondom a Laurentom Fignonom v roku 1989.
Bodovaciu súťaž Tour de France Femmes 2024 vyhrala Marianne Vos (Visma-Lease a Bike), vo vrchárskej súťaži zvíťazila Justine Ghekiere (AG Insurance – Soudal) a klasifikáciu mladých pretekárok vyhrala Puck Pieterse (Fenix-Deceuninck).
Niewiadoma vyhrala férovo
Výhru žltého dresu Katarzyny Niewiadomej síce spochybnilo zopár neprajných fanúšikov, avšak faktom je, že jej výhra Tour de France bola absolútne férová.
Dôvodom bolo, že v závere piatej etapy, 6,3 km pred cieľom, došlo k hromadnému pádu, do ktorého sa zamotala aj vtedy priebežná líderka celkového hodnotenia Demi Vollering.
Holanďanka utrpela pomliaždeniny a povrchové zranenia, ale nedokázala ihneď nasadnúť na bicykel a pokračovať. Po chvíli vysadla na bicykel a začala šliapať do pedálov.
Pre tím SD Worx-Protime nastala veľmi zvláštna situácia – na čele pretekov mali Blanku Vas a pol minútu za nimi boli v ďalšej skupine Lorena Wiebes a Mischa Bredewold.
Bolo však jasné, že o víťazstvo bude bojovať vedúca skupina. Namiesto toho, aby Lorena Wiebes počkala na tímovú kolegyňu v žltom drese, rozhodla sa, že bude šprintovať o „vzácne“ ôsme miesto, zatiaľ čo Mischa Bredewold sa 2,5 km pred cieľom vrátila k Vollering a pomohla jej zredukovať časovú stratu.
Blanka Vas síce získala pre tím SD Worx etapové víťazstvo, avšak Vollering prišla o žltý dres.
Ak by sa k Vollering vrátila aj Wiebes, možno by jej pomohla dobehnúť práve tých zopár sekúnd, ktoré jej nakoniec chýbali v boji o celkový titul.
Je však absurdné uvažovať nad tým, či mali po páde na Demi Vollering čakať aj jej najväčšie súperky, keďže išlo o hektický záver, v ktorom pretekárky na čele ani nevedeli, že došlo k pádu a už vôbec nemohli vedieť, že padla držiteľka žltého dresu.
Ak mal na Vollering niekto čakať, boli to jej tímové kolegyne, nie jej súperky.
Hromadný pád a záver 5. etapy Tour de France Femmes 2024:
Keby Demi Vollering nespadla, vyhrala by. Na „keby“ sa profesionálny šport nepýta
Áno, keby by Demi Vollering nespadla, s veľkou pravdepodobnosťou by Tour de France Femmes vyhrala.
Ak by Jonas Vingegaard v marci nespadol, vyhral by Tour de France. Je to možno trochu hyperbolizované, ale takáto teória je podobný nezmysel, ako spomínané špekulácie o tom, čo sa mohlo stať, ak by Vollering nespadla.
Profesionálny šport však nie je o tom „čo by bolo, keby…“.
Pády sú bežnou súčasťou cyklistiky a rovnako by sa dalo argumentovať, že keby bola Demi Vollering v čase pádu na čele pelotónu, asi by ani vôbec nespadla.
Všetko sú to len špekulácie, ktoré sú v tomto prípade úplne zbytočné.
Vollering mohla znížiť vedenie Kasie Niewiadomej ešte v nasledujúcich troch etapách, no poľská cyklistka pretekala takticky výborne, a aj keď nevyhrala ani jednu etapu, žltý dres získala bezpochyby zaslúžene.
Demi Vollering: Taká je cyklistika. Za ‚keby‘ si toho veľa nekúpite
Aj sama Demi Vollering po poslednej etape priznala, že nemá zmysel rozmýšľať nad tým, „čo by bolo, keby…“.
„V tejto chvíli to nie je ideálne. V prvom rade sa po dnešnom výkone cítim totálne vyčerpaná, no, samozrejme, som aj trochu sklamaná, že som nedokázala vyhrať žltý dres – len o štyri sekundy, to je pre mňa momentálne trochu kyslé,“ povedala Demi Vollering so slzami v očiach po poslednej etape.
„Taká je cyklistika – niekedy vyhráte, niekedy prehráte. Samozrejme, existuje veľa ‚čo by bolo keby…‘.“
„Keby som skočila [po páde] na bicykel o niečo skôr. Keby by som vyhrala v Liège pred Puck [Pieterse]. Keby som včera zaútočila o niečo skôr.“
„Je toľko ‚keby’… ale za ‚keby‘ si nič nekúpite, takže o tom môžem dlho premýšľať, ale je mi z toho len smutno. Ale myslím si, že môžem byť hrdá na to, ako som dnes pretekala,“ povedala Vollering.
„To, že som kvôli pádu nezískala žltý dres, je veľmi smutné, ale je to bohužiaľ súčasť cyklistiky. Aj tak to bola pre mňa najlepšia Tour de France, akú som doteraz absolvovala – vyhrala som dve etapy, raz som bola druhá a raz tretia – takže si myslím, že by som na to mala byť naozaj hrdá,“ dodala Demi Vollering.
Obdivuhodný výkon na Alpe d’Huez a obrovská pomoc tímu Lidl-Trek
Posledná etapa sa končila na vrchole legendárneho stúpania Alpe d’Huez, avšak pretekárky pred ním museli zdolať aj ďalšie náročné stúpanie Col du Glandon.
Práve 2,3 km pred vrcholom Col du Glandon resp. necelých 54 km pred cieľom etapy zaútočila Demi Vollering, na čo Niewiadoma nedokázala zareagovať a zaostala v päťčlennej skupine.
K Demi Vollering sa pridali Pauliena Rooijakkers (Fenix-Deceuninck) a Valentina Cavallar (Arkéa – B&B Hotels). Po extrémne rýchlom 25-kilometrovom zjazde, v ktorom sa pretekárky blížili rýchlosťami ku 100 km/h, zostali na čele Vollering a Rooijakkers.
Kasia Niewiadoma mala šťastie, že v skupine s ňou boli dve pretekárky tímu Lidl-Trek, Gaia Realini a Lucinda Brand, ktorá bola väčšinu času na čele a pomáhala sťahovať náskok líderiek, ktorý dosiahol maximum jeden a pol minúty.
Po zjazde z Col du Glandon nasledoval 11-kilometrový rovinatý transfer k rozhodujúcemu stúpaniu Alpe d’Huez. Práve na tejto rovine sa podarilo skupine prenasledovateliek znížiť medzeru na 40 sekúnd.
Demi Vollering a Pauliena Rooijakkers vstúpili na Alpe d’Huez a pomaly začali zvyšovať svoj náskok. V 14-kilometrovom stúpaní s priemerným sklonom až 7,9% nabrala Niewiadoma viac ako minútovú stratu už po prvých štyroch kilometroch.
Keďže Vollering strácala v celkovom hodnotení na Niewiadomu 1:15 min, vyzeralo to, že silná holandská vrchárka má veľkú šancu na zisk žltého dresu.
Bolo vidno, že Niewiadoma „trpí“, keďže neustále striedala jazdu v sedle so šliapaním v stojacej polohe, no napriek tomu sa jej podarilo stiahnuť náskok pod minútu a udržiavať stabilný odstup od vedúcej dvojice.
Demi Vollering bojovala až do cieľa o každú sekundu a v cieli oslávila etapové víťazstvo. Rovnako však bojovala o každú sekundu aj Kasia Niewiadoma, ktorá prišla do cieľa 1:23 min, čo jej napokon stačilo len tesne, o 4 sekundy, na zisk žltého dresu.
Zostrih 8. etapy Tour de France Femmes 2024:
Alpe d’Huez „bolo čisté utrpenie“
„Štyri sekundy sa teraz zdajú magické. Som neuveriteľne šťastná a úprimne povedané, mám pocit, že počas celej mojej kariéry sa už stalo toľkokrát, že by som pre niečo prišla o víťazstvá, že teraz mám pocit, že toto je konečne dokonalé pre mňa aj môj tím,“ povedala Niewiadoma po poslednej etape.
„Všetko išlo podľa našich predstáv a aj napriek niekoľkým pádom na začiatku pretekov sme zostali sústredení na náš cieľ. Ak chcete vyhrať veľké preteky, potrebujete všetko na svojej strane.“
„Je úžasné byť na najvyššom stupienku. Okrem tvrdej práce potrebujete aj hviezdy na vašej strane, takže tento týždeň sme všetci písali históriu.“
Kasia Niewiadoma priznala, že už v stúpaní Col du Glandon sa necítila dobre: „V tomto bode to bolo strašné. Stúpanie bolo ťažké a mala som pocit, že strácam silu, a potom zaútočila Demi, takže to nebolo ideálne. Musela som zostať trpezlivá a držať si svoje tempo.“
„Pri zjazde som dokázala zregenerovať a získať späť svoju silu. Možno som podcenila dôležitosť jedla v takom dlhom stúpaní. Vedela som, že v záverečnom stúpaní musím tlačiť a vydať zo seba to najlepšie.“
„Vedela som, že rozdiel je asi minúta. Bola som si istá, že do toho tvrdo tlačili, ale rovnako sme do toho tlačili aj my. Nemohla som urobiť nič iné, len dať zo seba všetko, čo sa dalo. V tom momente to bolo len čisté utrpenie. Išla som naplno a len som už chcela, aby sa to skončilo.“
Niewiadoma v označila poslednú etapu za „jedny z najťažších vo svojej kariére“.
„V pretekoch potrebujete dobré nohy, ale aj šťastie a byť na správnom mieste. Veľmi často mám pocit, že som prehrala kvôli niečomu, čo mi nešlo a bola som na seba tvrdá,“ povedala Niewiadoma, ktorá má za sebou najlepšiu sezónu v kariére, keď vlani na jeseň vyhrala gravelové majstrovstvá sveta, na jar Valónsky šíp a teraz Tour de France.
„S pomocou môjho tímu a mojej rodiny a priateľov som sa snažila zostať trpezlivá. Tento týždeň to bolo aj o šťastí, byť na správnom mieste a mať dobré nohy. To je to, čo potrebujete, ak chcete vyhrať etapové preteky.“
Na otázku, čo pre ňu znamenalo vyhrať žltý dres, Niewiadoma odpovedala: „Je to absolútne pozoruhodné. Je ťažké opísať ten pocit. Mám pocit, že to ani sama nedokážem pochopiť.“
K žltému dresu pomohol aj Slovák Adam Szabó
Slovák Adam Szabó je športovým riaditeľom v ženskom tíme Canyon/SRAM a bol to práve on, kto sa snažil cez vysielačku motivovať svoju líderku v rozhodujúcich momentoch.
„Toto je niečo neuveriteľné,“ povedal emotívny Szabó v prvom rozhovore v cieli poslednej etapy. „Nemám slov, prepáčte, ale tento rozhovor bude asi veľmi krátky. Nemôžem tomu uveriť.“
„Cez vysielačku sme sa snažili Kasiu motivovať. Ale v jednom momente počas stúpania Alpe d’Huez mi povedala, aby som ‚držal hubu‘.“
„Ale keď začal znižovať svoju stratu, museli sme ju podporiť a hovoriť jej, aby do toho dala všetko, pretože išlo o každú sekundu.“
„Pre Kasiu to znamená skutočne veľa. Často jej chýbal k úspechu len malý kúsok a teraz práve o ten malý kúsok vyhrala, takže to už ani nemohlo dopadnúť lepšie,“ dodal Adam Szabó.